Hicri Yılbaşı

İslami Konuları tartışabilir ve önemli İslam şahsiyetlerini hakkında fikir beyan edebilirsiniz!...

Hicri Yılbaşı

Mesajgönderen ordum » 01-02-2006 12:12:13

Müslüman
aleminin yeni yılı dün (1 Muharrem 1427) girmiştir. Tüm islam aleminin yeni yılını kutluyorum.
Hayırlara olması dileklerimimle ...
Kullanıcı avatarı
ordum
 
Mesajlar: 3
Kayıt: 07-12-2005 01:00:00
Konum: Mardin

tebrik

Mesajgönderen murad » 10-01-2008 18:58:27

Tüm ISLAM aleminin hicri yilbasini kutlar, hicri 1429 yilinin tüm müslümanlar icin esaretten özgürlüge, zulümden adalete, modern cahiliyeden aydinliga ulasilan bir yil olmasi dilegi ile ALLAH,a emanet olun.
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

Mesajgönderen yesillili » 30-12-2008 03:48:08

Dün (29 Aralık) hicri yılbaşı idi.
Tüm islam aleminin hiciri yılbaşı hayırlara vesile olur inşallah.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Re: Hicri Yılbaşı

Mesajgönderen EBUZAHRA » 13-12-2010 19:49:40

hicri yilbasiniz mubarek osun

Müslüman, Senin Yılbaşın 1 Ocak Değil, 1 Muharrem'dir!

Biz bu küçük bildirimizle bütün müslümanlara, daha doğrusu müslümanım diyen herkesi uyanık olmaya davet ediyor ve müslümanlıkla yakından ve uzaktan hiç bir ilgisi bulunmayan Noel ve Yılbaşı günlerini kutlamamalarını, dolayısiyle müslüman olmayanlara benzememelerini tavsiye ediyoruz.

„Onların milletlerine (dinlerine) uymadıkça Yahudi ve Hiristiyanlar senden asla hoşnud olmazlar." (Bakara,120)

Yahudilere ve Hristiyanlara benzemek:

Ebu Said El-Hudri anlatıyor: Hz. Peygember (s.a.v.) bize buyurdu:

„Sizler; karış karış, zira zira sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz.

(Onların batıl inançları, örf ve adetlerini, yaşayış tarzlarını alıp kendinize ölçü edeceksiniz.) Hatta insanın giremiyeceği küçük bir keler deliğine girecek olsalar sizler de onları takip edeceksiniz.“

Bazı sahabeler şöyle dedi: „Yâ Resulullah! (izlerini takip edeceğimiz bu topluluklar) Yahudiler ve Hiristiyanlar mı?“ Resulullah şöyle buyurdu: „Ya başka kimler?“ (Miskatül-Mesbih, Et-Tac)

Ey müslümanlar, dikkat ediniz! Peygamber Efendimiz bizleri tâ 1400 sene evvelinden uyarıyor; bu teşebbüh (benzeme) hastalıklarından son derece uzak durmamızı tavsiye etmektedir.

Müslüman; temizdir, temiz yaratılmıştır. Üstündür; üstün yaratılmıştır. Öncüdür; önde olmalıdır. Ilericidir; daima ileride olmalıdır. Ne sağcıdır, ne de solcudur, ortada ve önde olmalıdır.

Çünkü müslüman, Islam’la sıfatlanmış ve müşerref olmuştur. Bir hadis-i şerif'de: „Islam üstündür, hiç bir şey ona üstün olamaz,“ buyurmaktadır. Bunun için, müslüman uydu olamaz; başkalarına uyamaz, başkalarının arkasından gidemez. Müslümanın şahsiyeti vardır.

Hele hele kendisinden olmayan (hiristiyan ve yahudilere) hiç tabi olamaz, benzeyemez. Tabi olmak gerekirse, başkaları ona tabi olmaldır.Bir müslümanın gayri müslimleri taklid ve takib etmesi, onların bayramlarını kutlaması ne dinine yakışır ne de şahsiyetine. Müslümanın her şeyi mükemmeldir ve tamamdır.

Ey müslümanlar! Bunlar, her ne kadar dışları temiz görünüyor ise de içleri pisdir. Bayramlarına katılmayın! Bayramlarını kutlarken, weinachtları için birbirleriyle hediyeleşirken, hediyelerini almayın, diğer normal günlerde hediyelerini alıp, çaylarını, kahvelerini içebilirsiniz.

Iş yerlerinde çalışan işciler olsun, okullarında okuyan öğrenciler olsun; bunlara çok dikkat etmeli, Allah muhafaza etsin, dinin’den, nikahın’dan ve imanın’dan olurlar.

Şimdi bu mevzuyu; Fıkıh kapılarına götürelim, bakalım bizleri nasıl uyarıyorlar.

1- „Nevruz ve Mihr-canın şerefi için, bayram hediyesi gibi hediyeler vermek caiz değildir. Zira bu ikisi Mecusilerin bayramıdır. Hafs-i Keb (r.a.): Bir kimse elli sene Allah’u Teala’ya ibadet ettikten sonra, Nevruz ve Mihr-can günü, müşriklerden birisine o güne ta’zim için bir yumurta verse, kafir olur. Bütün yaptığı ameller boşa gider. „Allah (c.c.) cümlemizi korusun“ demiştir.

2- Camius’s-Sağır sahabi: Nevruz gününde bir kimse bir müslümana bir şey hediye etse, ama o gün ta’zim etmeyi murad etmese, anca bazı insanlar itibar ettiğinden dolayı vermiş olsa kafir olmaz. Fakat, layık olan böyle işi işlememektir. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.): „Kim, bir kavme benzerse, o onlardandır.“ buyurmuşlardır. (Mevkufat)

3- Nevruz ve Mihr-can adı ile hediye vermek caiz değildir, haramdır. Eğer bunu, müşriklerin saygı gösterdiği gibi saygı göstererek yaparsa kafir olur. Yani, „bügünün hediyesi olarak“ diye söyleyerek vermek. Zahire göre, niyyet’de söz gibidir. Nevruz, ilkbaharın ve Mehri-can da sonbaharın ilk günleridir.

Kafirler bu gibi günlere saygı gösterirler ve bugünlerde hediyeşirler.

Kemalistlerin Bayramları:

23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim ve benzeri günler biliyor musunuz neyin bayramıdır? Bunlar müslümanlar için birer bayram günü değil birer kara gündür!..

Kalbinde azıcık imanı olan bir müslüman, bu kara günleri nasıl bayram kabül edebilir?!. Oturup ağlaması ve kurtuluş çaresi araması lâzım gelirken, tertip edilen merasimlere, düzenlenen şenliklere nasıl katılabilir?

Bu, onun dinin’den, imanın’dan ve nikahın’dan gitmesine sebep olmaz mı?!.

Şayet bütün bu bayramlardan hepsine katıldın ise, hemen Kelime-i Şehadet getir, tevbe ve istiğfar et ve bir daha katılmamaya karar ver ve bu yazıyı da başkalarınada okut.

Noel Bayramı:

Bir de Noel dedikleri rezalet . Bunun adı Avrupa’da „Nikolaus“ Türkiye’de ise „Noel Baba.“

Batı batı dedik, batılı olacağız diye medeniyetin en yüksek seviyesine ulaşacağız derken, kapılarımızı onlara açtık, batının tekniğini alacağımıza malesef örf ve adet, Noel ve yılbaşı kutlamalarını aldık.

Asıl dinimizi, yazımızı, takvimimizi, kılık kıyafetimizi ve Allah’ın kanunlarını ortadan kaldıranlar için; Yaşasın Cehennem!..

Noel Baba’yı, körpe yavrularımıza, ak sakallı ve güler yüzlü, iyi kalpli olarak tanıtmaktadırlar.Noel Baba, herkese, yılbaşı gecesinde baş ucuna istediği hediyeyi koyarak gitmektedir. Halbuki aldatmaca bir oyun bu!

Annesi ve babası oyuncakları alıyor, gizlice yastığının altna koyarak, sabah olur olmaz, bak diyor, sana Noel Baba ne hediye getirmiş? O yavruların dimaglarına, hiristiyanların adetini yerleştiriyorlar hemen çocuk da buna inanıyor. Onun için şöyle derler: Çocuk; beyaz bir kağıda benzer, neyi yazarsan onu alır ve kabul eder.

Kur’an’ı Kerim’in şu ayetini aklından çıkarma:

„Bir kavim özlerindeki (güzel hal ve ahlakı) değiştirip bozuncaya kadar, Allah şüphesiz ki, onun (halini) değiştirip bozmaz.

Allah, bir kavmin de fanalığını (yok olmasını ve azaba uğramasını) diledi mi, artık onun reddine (ve onu önlemeye) hiçbir (çare) yoktur..."

Selam Hakk’a uyanlara!..
EBUZAHRA
 
Mesajlar: 22
Kayıt: 14-03-2010 17:31:50


Dön İslam Köşesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron