Mardin Aslında Hiç İşgale Uğramamış

Mardin'deki haberleri,gelişmeleri ve konuşulası konuları yazabilir ve yorumlayabilirsiniz!...

Mardin Aslında Hiç İşgale Uğramamış

Mesajgönderen yesillili » 13-11-2010 13:37:33

Mardin'in 21 Kasım'da işgalden kurtulduğu bilinir ve bu gün de Kurtuluş günü kutlanır. Oysa Aslında Mardin Hiç işgale uğramamış.

Yola çıktım Mardin’e düştüm senin derdine
Her sene 21 Kasım’da görkemli törenlerle kutlanan, Mardin’in düşman işgalinden kurtuluş günü, palavra çıktı iyi mi... İşgale mişgale uğramamış.

Girdim arşive...
Geçen seneki vaziyet şöyle.
*
Atatürk anıtına çelenk, saygı duruşu, İstiklal Marşı, Mardin Valisi’nin Garnizon Komutanı’nı kabulü, Belediye Başkanı’nın Garnizon Komutanı’na şükran ziyareti, bilahare, Hükümet Konağı önünde resmi geçit, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, şehrimizin aziz şehitlerini rahmetle anıyoruz filan, çocuklara şiir okutmuşlar, kurtuluş günü şerefine yapılan üç bin metre koşusunda dereceye girenlere kupa takdimi, bando, folklor gösterileri... Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, kurtuluş günü vesilesiyle Mardin Valisi’ne kutlama telgrafı çekmiş... Akşam resepsiyon verilmiş, fotoğrafı var, Mardin Valisi, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı yan yana durmuşlar, göğsünde madalyaları olan gazilerin elini sıkıyorlar.
*
Aslına bakarsanız, ordinaryüs tarihçi olmaya gerek yok, Mardin’in kurtuluş günü denilen tarih 1919... Kaba hesap, madalyalı gazilerin 110 yaşında olması lazım...
Adamlar en fazla 60.
*
Kimse uyanmamış.
*
Peki, kim uyanmış?
*
Bir cumhuriyet kızı.
*
İsmi, Aysel Fedai... Kozmik şakacının işine bakın ki, işgal kahramanı “Şanlıurfa”da doğmuş, işgal kahramanı “Gaziantep” Üniversitesi’nden mezun olmuş, uzmanlığı Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi, şu anda Mardin Artuklu Üniversitesi’nde görev yapıyor.
*
Mardin’e geldiğinde görmüş ki, ha bire düşman işgalinden kurtuluş törenleri yapılıyor. E biliyor ki, işgal mişgal yok. E nasıl oluyor? O da bunu merak ediyor. Araştırıyor. Görüyor ki, Mardin’in cumhuriyet tarihiyle ilgili ne kitap var, ne inceleme... Bu mevzuyu, doktorası için tez konusu yapıyor. Ankara’ya gidiyor, Türkiye Cumhuriyeti Arşivi’ne giriyor, Genelkurmay Arşivi’ne başvuruyor, işgal mişgal olmadığını bilimsel olarak belgeleriyle kanıtlıyor.
*
Destansı direniş örgütlenmesi var, hatta soba borularını eğip büküp kaleye koymuşlar, ki, Fransızlar top namlusu sansın; erkeğiyle kadınıyla seferber olmuş Mardin... Ama üç saniye bile işgal yok.
*
Söylese, bi acayip.
Söylemese, olmayacak.
Gitmiş Mardin Belediyesi’ne...
Gerçeği anlatmış.
*
Burasını çok önemsiyorum...
Türkiye’de bu tür durumlar olduğunda, yalan denir, iftira denir, yetkililerimiz her şeyi bilir çünkü, gerçeği söyleyene küfredilir, hele bi de kadınsa, aşağılanır.
*
Mardin’de tam tersi oldu. Dinlediler, incelediler belgeleri, doğru... Destansı direniş var ama, işgal yok... Kurtuluş gününü, onur gününe çevirdiler... Ve, bana göre, başta belediye başkanı Beşir Ayanoğlu, tarihe ve bilime saygı göstererek, gerçekten onurlandırdılar Mardin’i.
*
Küçültmediler... Büyüttüler Mardin’i.
*
Koca koca cumhurbaşkanları, başbakanlar, valiler, komutanlar filan, hikâye... Koca koca profesörler elini bile sürmemiş bugüne kadar... Pırıl pırıl, gencecik bir kız başardı bu işi.
*
Şimdi gelelim, zurnanın zırt dediği yere...
Aradım Aysel Fedai’yi, “Kim başlatmış bu kurtuluş günü komedisini?”
Böylece “90 senelik yalan ortaya çıktı” diye yazan gazetelerin de salladığı ortaya çıktı... Çünkü, bu palavrayı kimin, ne zaman başlattığı henüz belirsiz... “Cumhuriyet Döneminde Mardin” başlıklı tezini kitap yapacak olan Aysel Fedai, araştırıyor... Onu da bulacak.
Takipteyim... Söz konusu kişi bulunduğu gün, altına “Mardin kahramanı” yazıp, Nasreddin Hoca türbesine büstünün dikilmesini teklif edeceğim!

Kaynak: Mardin İletişim Gazetesi

Buradaki yazıya göre Mardin Düşman işgaline hiç girmemiş. girme tehlikesine karşı halk örgütlenmiş. direnniş yapmak üzere. hatta soba borularını kale surlarına koymuşlar TOP sanılsın diye. ama işgal hiç olmamış.

Bu sebeple her sene 21 kasımda kutlanan Kurtuluş Günü geçersiz kaldı ve bundan sonra Onur Günü olarak kutlanacakmış.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Re: Mardin Aslında Hiç İşgale Uğramamış

Mesajgönderen yesillili » 13-11-2010 13:45:58

Konu ile ilgili Mardin Belediyesi Sitesinde Bulduğum Bir yazıyı ekliyorum:

MARDİN’İN KURTULUŞU YERİNE, “ONUR GÜNÜ” GELİYOR
Mardin Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısında, her yıl 21 Kasım tarihinde kutlanan Mardin’in Kurtuluş Gününün, “Mardin’in Onur Günü” olarak değiştirilmesini oy birliğiyle kabul etti.

Türk Tarih Kurumu verilerine göre Mardin’in düşman işgaline uğramadığını belirten Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, işgale uğramamış bir şehre kurtuluş günü düzenlemenin anlamsız olduğunu söyledi. Başkan Ayanoğlu, 21 Kasım’ın bundan sonra “Mardin’in Onur Günü” olarak kutlanması ile ilgili belediye meclisinde oy birliğiyle karar aldıklarını söyledi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Okutmanı Aysel Fedai belediye meclis üyelerine yönelik yaptığı sunumda; Mardin’in, Mondros Mütarekesi’nin ardından doğrudan işgale uğramadığını belirterek; “Mardin, Mondros Mütarekesi’nin ardından doğrudan işgale uğramamıştı. Ancak Urfa, Antep ve Maraş gibi komşu vilayetlerde meydana gelen olayların Mardin halkını rahatsız etmemesi mümkün değildi. Mardin halkı, yaşanan işgaller karşısında tepkilerini ortaya koymaktan çekinmedikleri gibi İngilizlerin başını çektiği bölgede ayrılıkçı bir hareket başlatma düşüncesine de alet olmadılar. Onlar bu zor günlerde ülkenin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmaktan başka bir şey düşünmüyorlardı.”dedi.

Milli Mücadele döneminde Mardin’in, İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal teşebbüsüne uğradığını söyleyen Fedai; “Mardin ateş açılmasına fırsat vermemiş ve buna istinaden çeşitli tedbirler almıştır. Bu vaziyet bizzat Mardin halkı tarafından ihdas edilmiş ve düşman burada silah istimaline cesaret gösterememiştir. Bu bilgiler doğrultusunda her yıl 21 Kasım Mardin’in Kurtuluşu olarak kutlanılan bu özel günün aslında “Onur Günü” olduğunu görmekteyiz.”dedi.

Belediye meclis üyelerine yönelik yapılan sunumdan sonra Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Okutmanı Aysel Fedai’nin “Milli Mücadele Döneminde Mardin” isimli tezinde belirtildiği üzere Mardin’in herhangi bir düşman işgali ile karşı karşıya kalmadığı ve dolayısıyla kurtulmadığından dolayı Mardin’in Kurtuluşu olarak kutlanmakta olan 21 Kasım gününün “21 Kasım Mardin’in Onur Günü”olarak kutlanmasına üyelerin oybirliğiyle karar verildi.


kaynak: Mardin Belediyesi
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00


Dön Mardin'den Haberler & Konuşulası-Tartışılası Konular...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron