Kasımiye Medresesi'nde Üzücü Olaylar

Mardin'deki haberleri,gelişmeleri ve konuşulası konuları yazabilir ve yorumlayabilirsiniz!...

Kasımiye Medresesi'nde Üzücü Olaylar

Mesajgönderen Halit » 21-09-2010 15:21:36

Yüzyıllarca ilim irfan yuvası olarak mardinin önemli ilim merkezlerinden biri olan kasımıye medresesi bugünlerde yine tartışmalı olaylara sahne oluyor.

ikinci bir hanefi bir de şafii mescidi olmak üzere iki cami ve bir türbe bulunan medrese de; daha önceleri dizi çekimleri uğruna üzücü görüntüler oluşmuştu.

daha önce mardinde çekimleri yapılan bir kaç dizide dansözlü-alkollü sahneler çekilmişti. ve son olarak bir kaç ay önce transparan kıyafetlerler bir sanat(!) gösterisi yapılmıştı.

o gösterinin tartışmaları bitmemişken; şimdi de modacı cemil ipekçi medresede defile yapmaya çalışıyor.

defile de gösterileccek kıyafetlerin içeriğine dair bir bilgimiz olmamasına rağmen; medresinin manevi ve dini bir yer olduğu için "truzim" veya "sanat" uğruna bu tür şeylere alet edilmesine; veya böyle işlerde kullanılmasına karşıyız.

süryani metropoliti bile dini mekanlara saygı gösterilmeli, bizim manastırımızda yapılmak istense kabul etmezdik derken; ne yazıkki Mardin müftülüğü bir üst kurum olan valiliğin ast makamı olduğu için bu olaya tepki bile vermekten kaçınıyor.

mardinde bu olayı eleştiren ve bu tür faaliyetlere karşı çıkan sivil toplum örgütleri var. dini hassasiyetleri olan hemşeherilerimizden bu tür mekanlara ve değerlere sahip çıkılması ve bu faaliyetlerin engellenmesine destek vermelerini bekliyoruz. valiliğin mardin gibi kültürel, tarihi ve dini açıdan kozmopolit ve özel yapıda olan bir şehrin hassasiyetlerini göz önüne almasını bekliyoruz. valiliğin bu tür etkinliklere arka çıkmasına ve bu tür yerlerde yapılmasına izin vermesine karşı çıkıyoruz.

Aslında faaliyetleri burada yapmak isteyenlerin de kasti maksatları var. burada yapılacak etkinliklerin tartışılacağını ve eleştrileceğini biliyorlar. dolayısıyla bu tartışmalar onların çalışmalarının duyulmasnı sağlayacak. dolaylı reklam. sırf bu yüzden oraları kullanmak istediklerini düşünyorum ve dini değerleri olan mekanların bu tür şeylere alet edilmesine başka bir anlam veremiyorum. Mardin'de başka yer mi kalmadı defile yapacak. yapacaksanız gidin otelde, konferans salonlarında vs yapın. uygun mekanınız yoksa kendinize uygun mekan yapın. ama bizim dini mekanlarımızı rahat bırakın.

Sevgili hemşehrilerimiz bu konuya duyarlı olmaya davet ediyor ve gereken tepkilerini uygun bir şekilde ve uygun ortamlarda dile getirmelerini istirham ediyorum. dini değerlerimiz "sanat ve truzim" için kirletilemez kirletilmemelidir.
Kullanıcı avatarı
Halit
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 05-09-2005 00:00:00
Konum: Yeşilli

Re: Kasımiye Medresesi'nde Üzücü Olaylar

Mesajgönderen Kadri » 21-09-2010 15:37:00

Bu tür art niyetli olduğuna inandığımız faaliyetleri kınıyoruz.

değerlerimize sahip çıkmazsak; tarih önünde bizden hesap sorulunca emin olun bunun hesabını veremeyiz. Önce islamı kamusal alandan soyutlamaya çalıştılar; şimdi de islamın mekanlarını zaptetmeye çalışıyorlar...

Tepkimizi medeni bir şekilde dile getirelim ve gerekiyorsa valiliği mail ve dilekçe yapmuruna tutalım. böyle şeylere sessiz kalamayız. defile yapmalarına karışmıyoruz. ama gidip defilelerini başka yerde yapsınlar. manevi mekanlarımıza kast etmesinler...
Kullanıcı avatarı
Kadri
Editör
Editör
 
Mesajlar: 71
Kayıt: 09-10-2005 00:00:00


Dön Mardin'den Haberler & Konuşulası-Tartışılası Konular...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron