Yeşilli'de Kutlu Doğum Konferansı Yapıldı...

Yeşilli'de Kutlu Doğum Konferansı Yapıldı...

Mesajgönderen yesillili » 20-04-2008 22:12:39

Resim

Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifinin kutlandığı Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle; tüm yurtta olduğu gibi Yeşilli’de de Yeşilli Müftülüğü’nce de bazı etkinlikler gerçekleştirildi. Bu Etkinlikler çerçevesinde 17 Nisan 2008 Perşembe günü “Milli ve Manevi Değerlerimiz” konulu bir konferans düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Yeşilli'de Kutlu Doğum Konferansı Yapıldı...

Mesajgönderen yesillili » 20-04-2008 22:12:39

Resim


Peygamber Efendimizin dünyaya teşrif ettiği gün olan Mevlit Kandili’nin yanı sıra 1989 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Miladi takvime göre veladeti olan 20 Nisan’ı içine alan haftayı Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etti. Bu hafta içerisinde tüm Türkiye’de, Peygamber Efendimiz’in daha iyi anlatılması, anlaşılması ve hayatının öğrenilerek örnek alınması gayesiyle çeşitli etkinlikler, konferanslar ve seminerler verilir.


Bu etkinlikler çerçevesinde; 17 Nisan 2008 Perşembe günü saat 13:30’da Yeşilli YİBO Kapalı spor salonunda gerçekleştirilen konferansa; konuşmacı olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Abdulcelil Candan katıldı. İlçe halkımızın yoğun ilgi gösterdiği konferansa bayan hemşehrilerimizin yüksek ilgi gösterdikleri görüldü. Konferansa; ilçe kaymakamımız, belediye başkanımız ve diğer protokol üyeleri de katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansa; Kuran-ı Kerim tilaveti ve meali ile devam edildi. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından konferansın açılış konuşmasını yapmak üzere Yeşilli Müftü Vekili Seyfettin Tay kürsüye geldi. Tay, konuşmasında; İslam âleminin yıllardır Peygamber Efendimizin doğumu vesilesiyle gerçekleştirilen merasimlerde Peygamber Efendimiz anıldığını, anlatılmaya ve anlaşılmaya çalışıldığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:“Bizler; her şeyin en iyisini ve en güzelini, o Rahmet Peygamberinin tebliğ, tavsiye ve uygulamalarından öğrendik. Hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi, dünya ve ahiret dengesini, insan onuruna uyan yaşama sanatını bizlere hep o gösterdi.”


İlçe müftü vekilinin ardından kürsüye gelen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Abdulcelil Candan; Peygamber Efendimizin anıldığı bir konferansa bu kadar yüksek bir katılım göstermeleri sebebiyle; katılımcıları; “Muhterem Yeşillili Peygamber âşıkları hepiniz hoş geldiniz.” diye selamlayarak konuşmasına başladı ve konuşmasına şu şekilde devam etti:


Muhterem kardeşlerim gerçekten peygamberi çok sevdiğinizi ispat ettiniz. Allah da peygamber de sizi sevsin. Buraya gelince bu bahçede bu salonda bir şey dikkatimi çekti. Analarımızın ve ablalarımızın bu salonda beylerden daha kalabalık olduğunu görmüş olmanın mutluluğu yaşıyorum.


Ey Yeşilliler; Bu topraklarda Muhammed(SAV)’in kokusu var. Onun için Stalinler(Kominizim döneminde Rusya diktatörlerinden biri) bu topraklarda bitmez, barınamaz.


Candan; konuşmasının ilerleyen bölümlerinde konuşmasına şöyle devam etti:
Hz. Peygamber’e yakın olduğumuzu nasıl anlarız? O’nun ahlakı bizde varsa biz ona yakınız demektir. Efendimizin en sevdiği şey doğruluk, en nefret ettiği şey de yalan ve yalancılıktır. Allah-u Têala, "Gerçekten senin için kesintisi olmayan bir ecir
vardır. Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin." (Kalem Suresi, 3–4) ayetleriyle Peygamber Efendimiz (SAV)'in ahlakını övmüş ve tüm Müslümanlara Peygamber Efendimiz’in ahlakını örnek göstermiştir. Peygamber Efendimiz (sav)'in evinde yetişen ve yıllarca ona hizmet eden Hz. Enes (ra), Peygamberimiz (SAV)'in eşsiz nezaketini şöyle anlatmıştır:


Kendisine bir şey soranı can kulağıyla dinler, soruyu soran kişi yanından ayrılmadıkça, o kişiyi terk etmezdi. Resulullah (SAV) ile bir kimse tokalaşırsa veya bir kimse tokalaşmak için elini uzattığında, karşısındaki kişi elini çekmeden Resulullah (SAV) elini çekmezdi. Biriyle yüz yüze gelince de, karşısındaki, yüzünü çevirip ayrılmadıkça Resulullah o kimseden yüzünü çevirmezdi. Önüne oturan kimseye hiçbir zaman ayaklarını uzatmazdı. Karşılaştığı kimseye önce kendisi selâm verirdi. Ashabıyla tokalaşmaya önce kendisi başlardı. Kimsenin sözünü kesmezdi. Konuşmasını yarıda bırakmazdı. Konuştuğu kişi sözünü bitirmeden yahut gitmek üzere ayağa kalkmadan; sohbetine devam ederdi Peygamberimiz (sav)'in müminlere de güzel ahlakı tavsiye ettiği hadislerinden bazıları ise şöyledir:


Rabbim bana dokuz şey emretti: Gizli halde de aleni halde de Allah'tan korkmamı, öfke ve rıza halinde de adaletli söz söylememi, fakirlikte de zenginlikte de iktisat yapmamı, benden kopana da sıla-ı rahim (yakınlara vefa) yapmamı, beni mahrum edene de vermemi, bana zulmedeni affetmemi, susma halimin tefekkür olmasını, konuşma halimin zikir olmasını, bakışımın ibret olmasını, marufu (doğru ve güzel olanı) emretmemi.
Abdulcelil Candan konuşmasını; “Peygamberin yolunu takip etmek için o’nun iyi anlamalı, O’nu anlatan eserleri evimizde bulundurup okumalı; O’nun ahlakını kendimize düstur edinmemiz ve O’nun ahlakıyla ahlaklanmamız gerekir.” sözleriyle tamamladı
Konferans sonunda, Kutlu Doğum Haftası sebebiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin eserleri okundu ve ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından konferans sone erdi.Yeşilli.Org olarak; tüm islam aleminin Kutlu Doğum Haftasını tebrik ediyor; ve Bir ömür boyu Peygamber Efendimizi anlamayı, anlatmayı ve O'nun ahlakı ile ahlaklanmayı bizlere nasip etmesi için Allah-u Teala'ya niyazda bulunuyoruz.
Yeşilli.Org
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Re: Yeşilli'de Kutlu Doğum Konferansı Yapıldı...

Mesajgönderen zekeriya » 03-05-2008 17:15:21

peygamber efendimize salat ve selam olsun, onun öğretileriyle cahiliye insanları asrı saadete döndü ve bizlerde ancak o'nu örnek alarak fert, aile ve toplum olarak saadeti yakalayabilir, mutlu huzurlu olabiliriz.. Allah bizlere peygamber efendimizi daha iyi anlamayı ve hayatımızda yaşatmayı nasip etsin.
Kullanıcı avatarı
zekeriya
 
Mesajlar: 69
Kayıt: 22-09-2005 00:00:00


Dön Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir

cron