Yeşilli-Güncel

Yeşilli'den Haberlerimizi buraya yazabilir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz...(Önemli haberleri Anasayfada yayınlayacağız....)

Mesajgönderen vuslat » 01-11-2007 16:06:03

MARDİN VE YEŞİLLİ DE RALLİ HEYCANI
EWET YANLIŞ DUYMADINIZ CUMA GÜNÜ MARDİNDE CUMARTESİ GÜNÜDE YEŞİLLİ KABALA ARASINDA RALLİ YARIŞLARI YAPILACAK
.................................VUSLAT..................................

Türkiye'nin önde gelen yarış pilotlarının katılacağı 1. Mezopotamya Rallisi, Mardin ve çevresinde ilk kez düzenleniyor.
Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, cuma ve cumartesi günleri yapılacak yarışı izleyenlerin heyecanlı ve unutulmaz saatler yaşayacaklarını ifade etti. Tüm Mardinlilerin yarışı ücretsiz izleyebileceğini aktaran Vali Kılıçlar, "Yarış 2 Kasım Cuma günü saat 10.00'da Cumhuriyet meydanında yapılacak özel bir alanda start alacak. İzlemek isteyenler için Deydulzafaran manastırı önünde özel bir alan oluşturulacak. Cuma saat 13.00 da itibaren yarış otomobilleri buradan zevkle izlenebilecek. Yarış ayrıca 3 Kasım cumartesi günü sabah saat 09.00 dan itibaren Yeşilli - Kabala beldesinden bütün heyecanı ile izlenebilecek." dedi

Castrol tarafından Mardin'e getirilen trafik eğitim araçlarının Cumhuriyet meydanında halka yönelik eğitim amaçlı stant kuracağını vurgulayan Kılıçlar, "İçinde yarış heyecanının yaşanabileceği, aynı zamanda da emniyet kemeri kullanımının öneminin anlatılacağı bu araçlar, kullananlara unutulmaz anlar yaşatacaktır. Kendi kendine devrilen ve çarpan bu araçların isteyen herkes kullanabilecek. Mardin'deki rallinin coşkusunu vatandaşlarımıza yaşatmak için herkesi bu yarışa davet ediyoruz." şeklinde konuştu

İki ayrı etapta gerçekleştirilecek Mezopotamya Rallisi'nin tarihi kentin tanıtımına da önemli katkı sağlayacağını belirten Castrol yetkilileri önümüzdeki yıl bu yarışı uluslararası boyuta taşımak hedefinde olduklarını açıkladı.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çeker, Mardin'de düzenlenecek Mezopotamya rallisi Türkiye genelinde büyük ilgi gördüğünü belirterek, ilk defa Güneydoğu'da bir ralli şampiyonası düzenleyeceklerini söyledi. 40 yarışmacının katılacağı rallide birinci gelen yarışmacılara çeşitli ödüller verileceğini ifade eden Çeker, "Yarışmanın Mardin'in tanıtılmasında önemli bir rol üstlenecektir. Özellikle bizim temel amacımız bu tür yarışmalarda trafik kurallarına uyulması ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi konusunda tüm sürücülere önemli vurgu yapmaktayız. Bilindiği gibi ülkemizde en çok trafik kazalarında birçok insanımızı kaybetmekteyiz. Bu kazaların önüne geçmek ve trafik kazalarını önlemek için düzenlediğimiz bu yarışmalarda üzerinde önemle duruyoruz" dedi.

ZAMAN
Kullanıcı avatarı
vuslat

Mesajgönderen vuslat » 13-11-2007 18:53:52

dün aldığım bilgilere göre yeşilli deki ziraat bankası soyulmuştur soyguncuların 2 kasayı acıp içindeki, parayı aldıkları söyleniyor polisler şüphelileri aramaya devam ediyor bir bilgim olursa iletirim ..........VUSLAT........
Kullanıcı avatarı
vuslat

Mesajgönderen vuslat » 21-11-2007 17:37:35

YEŞİLLİ NİN ACI GÜNÜ
akşam saat 19.00 sıralarında Şanlıurfa-Mardin karayolunda meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Viranşehir istikametinden Şanlıurfa yönüne gitmekte olan Bedir Coşkun (26) idaresindeki 63 PK 299 plakalı minibüs, Mardin yolu üzerindeki Çoban Deresi mevkiinde hatalı sollama yapınca, karşı yönden gelmekte olan Mehmet Tahir Bana (35) yönetimindeki 06 AG 8068 plakalı otomobille aynı şerit üzerinde çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü Mehmet Tahir Bana, otomobilde bulunan eşi Ayşe (25) ile annesi Saniye Bana (50) olay yerinde hayatını kaybetti. Kazada otomobil içerisinde bulunan Ahmet (5), Zeynep Nur (11), Semiha Bana (7), Yusuf Çayan (19) ve minibüs sürücüsü Bedir Coşkun ise yaralandı. Yaralılar, kaza yerine çağrılan ambulanslarla kaldırıldıkları Şanlıurfa'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Bu arada, kazanın ardından olay yerine gelen ölenlerin yakınları, yerdeki cesetlerin başında sinir krizleri geçirdi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. (Cihan Haber AjanSI)
Kullanıcı avatarı
vuslat

Mesajgönderen vuslat » 21-11-2007 17:43:39

ÖLEN HEMŞERİLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET YAKINLARINA SABIR DİLERİM HEPPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN..............VUSLAT..............
Kullanıcı avatarı
vuslat

Mesajgönderen yesillili » 28-11-2007 18:07:36

Mardin'de karanlık günler
28 Kasım 2007 Çarşamba 13:09
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=115865

Mardin'de belediyeler elektrik borcunu ödemedi. Faturayı vatandaş ödedi.

Mardin merkez, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Ömerli, Savur ve Yeşilli ilçeleri ile 8 beldenin belediye hizmet binalarının elektrikleri DEDAŞ'a olan borçları nedeniyle kesildi.

DEDAŞ Mardin İl Müdürü İbrahim Şengül AA muhabirine yaptığı açıklamada, borcu bulunmayan Nusaybin dışında bütün ilçelerde belediye hizmet binalarının elektriğini kestiklerini bildirdi.

Elektriği kesilen belediyelerin 1000 YTL'den, bir milyon YTL'ye kadar
borçları bulunduğunu belirten Şengül, ''Kesintiden sonra bazı belediyeler
borçlarını taksitlendirmek için başvurdu. Ödeme yapanların elektrikleri tekrar açılıyor'' dedi.
Kaynak: anadolu ajansı
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Elektirik Borcu

Mesajgönderen turabi47 » 03-12-2007 01:19:22

Tüm dostlara merhaba

Arkadaşımız yeşilli´li önemli bir konuya parmak basmış, ne gariptirki bu konuda ne yetkililerden nede cevrelerinden hic bir tepki gelmedi.

Bu yazılanlar doğrumu, yanlışmı , doğruysa Belediye bu duruma nasıl düştü? Yada borc ödendi mi? Ne kadardı? Ödenmişse şimdiye kadar neden ödenmedi? Yoksa faiz ödemek dahamı tatlı geliyor.
Ki ben doğru olduğunu tahmin ediyorum, bu gibi durumlar geçmişte de yaşanmıs bir çok resmi dairenin borçlari yüzünden elektiriksiz kaldıklarina şahit olmuşuz.

Ben burdan bu konu hakkında bilgisi olanlardan ricam konu hakkında bizleri aydınlatmalarıdır.

Kalınsağlıcakla.
Kullanıcı avatarı
turabi47

Mesajgönderen yesillili » 21-12-2007 16:20:41

http://www.zaman.com.tr/haber.do?habern ... olgeno=283

Bacadan duman yerine çimento çıktı
Mardin Çimento Fabrikası'nda meydana gelen arıza nedeniyle 2 bacasından çimento tozu çıktı.

Mardin Çimento Fabrikası yetkilileri, fabrika fırınının elektro fitresinde dün arıza oluştuğunu, bu nedenle sisteme bağlı 2 bacadan çimento tozu çıkmaya başladığını belirttiler. Fırın sisteminin durdurulması durumunda bile tozun çıkmaya devam edeceğini ifade eden yetkililer, "Ancak arıza giderilmek üzere. Arıza nedeniyle bacalardan toz çıkıyor. Sorunu gidermeye çalışıyoruz." dediler.
21 Aralık 2007, Cuma
Kaynak:Zaman Gazetesi
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen vuslat » 21-12-2007 20:14:16

herkese hayırlı günler nasılsınız iyisiniz inş. herkesin bayramöını canı gönülden kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim ben sizinle bişey paylaşmak istedim bu bayram gerçekten çok güzel geçti gerek kaymakamlık gerek yeşilli derneği (almanya)gereksede kimse yokmu derneği olsun hepsi candan ve en içtenlikle çalıştılar ve bence her fakirin ve yoksulun evine ulaştılar bu bayram belkide hiç et yememiş olan insanlar vardı ama bu hayırsever insanlar sayesinde hepsinin yüzü gülmüş oldu bize bize çifte bayram yaşattıkları için hepsinden ALLAH razı olsun gerçekten heppimiz kardeşiz buda en güzel örnektir................VUSLAT.....................
Kullanıcı avatarı
vuslat

Mesajgönderen yesillili » 27-03-2008 16:48:54

Yeşilli'de Mardinli iş adamı Münir Çağlar tarafından kurulan deri fabrikası; geçtiğimiz günlerde açıldı. henüz tüm üniteleri tamamlanmamış olmasına rağmen; tamamlanan tamamlana birinci ünite ile üretime geçilecek ve bir iki yıl içinde de geri kalan üniteler tamamlanacak ve fabrika tam kapasite hizmete başlayacaktır.

Fabrikada çalışıtrılacak işçilerin; teknik personeli dışardan getirilecek ve geri kalanları ise mardinden seçilecektir.

Zaman Gazetesi yazdı: Mardinli sanayici ve işadamı Münir Çağlar, kendi memleketinde deri fabrikası kurdu.

İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerde ayakkabı üretim ve giysi deri işleriyle uğraşan ve birçok ülkeye ayakkabı ve deri giysi ihracatı yapan Çağlar, Yeşilli ilçesinde 4 üniteden oluşan giysi deri imalat tesislerinin ilk ünitesinde test üretimine başladı. Tesisin ikinci ünitesini yıl sonuna kadar faaliyete sokacaklarını belirten iş adamı Münir Çağlar, en büyük desteği Vali Mehmet Kılıçlar'dan gördüğünü söyledi.

İlk ünitenin üretime başladığını ifade eden Çağlar, "Dericilik bizim aile mesleğimizdir. Mardin'de başladığımız dericilik işini İstanbul'a, Bursa'ya taşıdık. Birçok ülkeye ayakkabı ve giysi deri ihracatı yapıyoruz. Ancak insanın doğup büyüdüğü topraklara bir vefa borcu var, onu bir şekilde ödemesi gerekiyor. Doğup büyüdüğümüz tarihi kentimize bir cami restorasyonu ve bir sağlık ocağı yaptırarak katkı sağlamaya çalıştık. İstihdam oluşturmayı hedeflediğimiz ilimizde giysi deri imalatına karar verdik. İmalatın birinci ünitesi tamamlandı, test üretimine geçtik. Bu yıl ikinci üniteyi, 2009 yılında 3 ve dördüncü üniteleri hizmete geçirmeyi hedefliyoruz. 4 ünitenin hizmete girmesiyle 120 kişiye istihdam edilecek. Bu bizim için mutluluk kaynağı olacaktır. Sayın valimizin her aşamada büyük destek ve yardımlarını gördük. Bu aşamaya gelişimizde büyük katkıları olmuştur, kendisine teşekkür ediyorum." dedi.

İlk aşamada pazara yurt içinde gireceklerini vurgulayan Çağlar, ünitenin hizmete girmesi ile yurtdışında da pazar payı bulabileceklerini söyledi. İl dışından sınırlı sayıda teknik eleman getireceklerini belirten Çağlar, "Çalışanların hepsi buranın halkından olacak. Sadece teknik personel olarak birkaç kişi İstanbul'dan gelecek. Amacımız şehrimiz insanına çalışma ortamı sağlamaktır." şeklinde konuştu.

Yeşilli ilçesinde kurulan deri fabrikasını gezen Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, sanayici ve işadamı Münir Çağlar'ın Mardin'in tarihi dokusunun korunmasında ve sağlık alanında katkılarda bulunduğunu belirterek, istihdama dönük yatırımlarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Şeyhmus Edis

Yorum: kurulan fabrikanın kimyasallarının ve çıkaracağı dumanın çevreye en az zarar verecek şekilde giderilmesi; ve işçilerin bir kısmının da yeşilli'den seçilmesi gerekir. Aksi halde fabrikanın yeşilli'ye hiç bir faydasının dokunmayacağı ve aksine çevre kirliliği gibi ciddi sorunlara sebep olacağı aşikardır. Yeşilli'deki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bu durumlara her zaman azami dikkati göstermesi ve sürekli denetimlerde bulunması gerekir. İnşallah Yeşilli için faydalı bir yatırıma dönüşür.

Selamelte....
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 26-05-2008 13:37:30

Kiraz, fiyatıyla seyirlik oldu.

Mardin'in Kabala ve Yeşilli ilçesinde yetişen ve uluslararası festivallere konu olan Mardin kirazının kilosu bu yıl üretimin az olmasından dolayı 4 YTL'den satılıyor.

Bölgede yaşanan kuraklık yüzünden yeterince verim alamayan kiraz üreticileri kilosunu 3 YTL'den toptancıya satıyor, kirazın perakende fiyatı ise 4- 5 YTL civarında oluşuyor. Mardin kirazı kuraklıktan meydana gelen verim düşüklüğü yüzünden fiyatının önümüzdeki günlerde daha da artacağı belirtildi. Kuraklık yüzünden bu yıl yeterince verim alamadıklarını belirten kiraz üreticisi Emin Özer, toptancıya 3 YTL'den sattıkları kiraz fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha da artacağını söyledi. Kiraz satıcısı Abdulkadir Aktek ise, fiyatların yüksek olmasından dolayı vatandaşların kirazı sadece seyrettiğini söyledi.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 27-11-2008 16:40:21

Kaynak: Mardin İletişim Gazetesi

Yeşilli'de İnadın Böylesi

Yeşilli ilçesi Bahçebaşı Esen Sokakta oturan 55 yaşındaki Esat Ateş belediyeye inat etti ve akrabalarının ev yolunu taş duvar örerek kapattı.

Resim

15 sokağa açılan sokak girişini beyaz taşlarla ören Esat Ateş, okula gidecek öğrencileri düşünmedi. Okula giden öğrenciler örülen duvardan öğretmen eşliğinde atlayarak evlerine dönebiliyor.
Mardin'in 30 bin nüfuslu ilçesi olan Yeşilli'de filmlere konu olacak sokak tartışması yaşanıyor. 30 yıldan bu yana Esen Sokak'ta oturan vatandaşlar Esat Ateş'in inadı uğruna araçlarını kapı önüne getiremiyor. İddiaya göre, belediyenin yol çalışmasında kendi evinin önünden yol projesinin geçmesini isteyen Esat Ateş, projeyi yerine getirmeyen Belediye Başkanı Enver Sağlam'a sinirlendi. Bunun üzerine günde yaklaşık 500 öğrencinin okula gittiği yolu yaya geçişine kapattığı ileri sürülen Ateş, öğrencilerin yolunu uzattı. 19 Mayıs İlköğretim Okulu'nda okuyan öğrenciler dar ve arka sokakları aşarak 10 dakikada varacakları okula 30 dakikada ulaşabiliyorlar. Özellikle okul dağılışının karanlık saatlere denk gelmesi ise öğrenci velilerini tedirgin ediyor.
Esen Sokak'ta oturan ve aynı zamanda akraba olan Selim Ateş ise amcasının yolu kapatmasına tepki gösterdi. Selim Ateş, "Berlin Duvarı bile yıkılırken, dünya globalleşirken biz kendi hastalarımızı sırtımızda taşıyarak hastaneye götürüyoruz. Sokak girişi taşlarla örüldüğü için araç sokağımıza girememektedir. Amcam Esat Ateş inadım inad diyor; 'Bağ yolumu açsınlar ben de mahallenin yolunu açarım' diyor. Bunlar artık 21. Yüzyıl'da ayıp şeyler. Yetkililerden yardım istiyoruz" dedi.
19 Mayıs İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Şerafettin Ateş ise, amcasının davranışından dolayı öğrencilerin zor durumda kaldığını belirterek, "19 Mayıs İlköğretim Okulu'nda 2 bin öğrenci okumaktadır. Günlük ortalama 500 öğrenci bu taşların üzerinden atlayarak okula gelmek zorunda kalıyor. Öğrencilerimin örülmüş taşların üzerinden evlerine gitmeleri sırasında onlara ben eşlik ediyorum" ifadelerini kullandı.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 10-04-2009 18:41:56

TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI
Kaynak: HaberMardin.Com

ÖĞRENCİLERE SİNEVİZYON EŞLİĞİNDE MARMARA DEPREMİNDEKİ KURTARMA ÇALIŞMALARI İZLETİLDİ YEŞİLLİ YATILI BÖLGE İLKÖĞRETİM OKULUNDA DEPREM VE YANGIN TATBİKATI

Diyarbakır Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birliği ekipleri, Mardin’in Yeşilli ilçesindeki öğrencilerle deprem ve yangın tatbikatı yaptı. Yatılı Bölge ilköğretim Okulunda gerçekleştirilen Deprem ve Yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Yeşilli YİBO’da yapılan tatbikat öncesi öğrencilere sinevizyon eşliğinde Marmara depremindeki kurtarma çalışmalarından bazı kesitler gösterimi sunuldu.

Diyarbakır Sivil Savunma ve Mardin Sivil Savunma Müdürlüğü Arama Kurtarma ekipleri ortaklaşa Yeşilli Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda Deprem ve Yangın tatbikatı yaptı. YİBO’da yapılan Deprem ve Yangın Tatbikatına Yeşilli Kaymakamı Murat Girgin ilçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Adnan Abdulvahitoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Yaşar, YİBO Müdürü Bünyamin Bilen, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Tatbikat öncesi öğrencilere YİBO Konferans salonunda sinevizyon eşliğinde kurtarma çalışmaları anlatıldı. Ardından Ekipler sınıflarda senaryo gereği mahsur kalan öğrencileri; kurtarma asansörleri, sedye ve halat kullanarak indirmeyi uygulamalı olarak gösterdi. Sivil Savunma ekipleri öğrencilere slayt eşliğinde depremi anlattı. Ardından okul personeli nezaretinde deprem tahliye ve yangın söndürme tatbikatı yapıldı. Tahliye, tespit edilen süreden de kısa bir zamanda gerçekleştirildi. Okulun üçüncü katındaki yaralı öğrenci öğretmen ve öğrenciler ile sivil savunma ekipleri tarafından iple indirildi. İzleyicilerin yüreklerini ağzına getiren görüntülerin yaşandığı tatbikatla ilgili bir açıklamada bulunan Diyarbakır Sivil Savunma Birliği Müdürü İlhami Doğangün, öğrencilere ve öğretmenlere olası bir deprem, yangın ve doğal afette neler yapacakları konusunda uygulamalı eğitim verdiklerini belirterek, bu tür tatbikatların öğrencileri daha da bilinçlendirdiğini söyledi. Sivil Savunma ekiplerinin her türlü doğal afette tam donanımlı olarak hazır kıta beklediğini ifade eden Doğangün, "Müdürlüğümüze bağlı ekipler, depremden sel baskınına, toprak kaymasından çığ düşmesine, trafik ve işyeri kazalarından yangınlara, arazide kaybolmalardan salgın hastalıklara, göçükten suda boğulmalara kadar vuku bulan her olayda görev almakta, bu tür olaylar ortaya çıktığında devletimizin ve halkımızın aklına gelen ilk kurum olma özelliği taşımaktadır" dedi.

Yeşilli Kaymakamı Murat Girgin, gerçekleştirilen Deprem ve Yangın tatbikatı öğrencilerin daha bir bilinçlenmesini sağlayacağını belirterek, “Mardin kentimiz her ne kadar 1. derece fay hattı üzerinde olmamasına rağmen öğrencilerimizin bilinçlenmesini sağlamak amacıyla böyle bir tatbikatı gerçekleştirmek istedik. Burada amaç öğrencilerimizin bu tür durumlarda alması gereken ve yapılması gereken önlemleri öğrenmesini sağlamaktır” dedi.

YİBO’da yapılan Deprem ve Yangın Tatbikatı adı altında yapılan Kurtarma tatbikatında hiçbir sorun yaşanmadı.

Haber Tarihi : 10.04.2009
Haber Editörü : Halil İbrahim SİNCAR
Haber Kaynağı : Mardin Haber Gazetesi
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Re: Yeşilli-Güncel

Mesajgönderen yesillili » 27-05-2009 18:32:21

Mardin'de Kiraz üreten çiftçilere Eğitim

Mardin İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi ile Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi tarafından Yeşilli ilçesi ve Kabala beldesinde bulunan çiftçilere 'Kiraz ve diğer meyvelerde hastalık ve zararlılar' konulu seminer verildi.

Resim

Mardin İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi ile Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi tarafından Yeşilli ilçesi ve Kabala beldesinde bulunan çiftçilere 'Kiraz ve diğer meyvelerde hastalık ve zararlılar' konulu seminer verildi.

Mardin'in Kabala Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen seminere yaklaşık 50 çiftçi katıldı. Diyarbakır Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde görevli uzman teknik elemanlar Dr. İnanç Özgen ve Abdurrahman Ekinci tarafından verilen seminerde kültür bitkilerinde ekonomik zarara neden olan hastalık, zararlı etmenlerinin tanımı, kültürel ve kimyasal mücadele yöntemlerinin entegre mücadele programları çerçevesinde yapılmasının önemi hakkında bilgi sunuldu.

Uzman Abdurrahman Ekinci ilk olarak hastalığın belirlendiği her dönemde ilaçlama yapılabileceği gibi ilkbaharda kültürel önlemlerin uygulanmasıyla birlikte ilaçlı mücadele yapmanın daha uygun olacağını anlattı. Ekinci, "Kimyasal veya kültürel mücadeleye geçebilmek için hastalığın görüldüğü bahçelerde ilkbaharda ağaçların dipleri açılarak kök ve kök boğazları incelenir. Kökleri tamamen çürümüş olan fidan ve ağaçlar sökülmeli hasta kısımlar kendi çukurunda yakılmalıdır. Daha sonra bu çukurlara metreküpe 3

kilogram hesabıyla sönmemiş kireç atılmalı veya yüzde 35'lik karaboya eriyiği ile bolca sulanıp kapatılmalıdır. Ağaçların söküldüğü kısımlara en az 1-2 yıl fidan dikilmemelidir. Hastalık yeni başlamışsa ağaçların kök boğazları açılarak çürümüş kısımlar sağlam kısma kadar temizlenmeli ve temizlenen yara yerlerine 750 gram ardıç katranı artı 250 gram göztaşı karışımı sürülmeli veya 2-5 kilogram karaboya dökülerek toprakla kapatılmalıdır. Hastalıktan sağlam ağaçları korumak amacıyla ağaçların diplerine

metrekareye 10 litre ilaçlı su gelecek şekilde yüzde 5'lik karaboya veya yüzde 1'lik göztaşı eriyiklerinden biri uygulanmalıdır" dedi.

Seminerde İl Tarım Müdürü Hasan Çebi de, kiraz dip kurdu, toprak işletimi, düzgün budama, ergin zararlıların toplanıp yok edilmesi, gübreleme sulama tekniklerinin kullanılması ve kimyasal ilaçlamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Hastalıklı bahçelerde ilkbaharda ağaçların kök boğazları ana köklere kadar açılarak yaz aylarında güneş ve hava almaları sağlanmalıdır. Kökleri tamamen çürüyen ağaçlar, toprakta kök parçası kalmayacak şekilde derhal sökülmelidir. Hastalığın yeni bulaştığı ağaçlarda ise

çürüyen kökler sağlam kısma kadar temizlenmeli, kesilen köklerin üstüne rastlayan dallarda köklerle dengeyi sağlayacak şekilde budama yapılmalıdır. Bahçede hastalığın bulaştığı tüm kök parçaları toplanıp yakılmalıdır. Hastalığın sağlam ağaçlara bulaşmasını önlemek için bahçede hastalığın bulaşık olduğu kısmın etrafına 1 metre derinliğinde hendek açılmalı, toprağı bulaşık tarafa atılmalıdır" bilgisini aktardı.

Kaynak: http://www.medya73.com/mardinde-kiraz-u ... 44741.html
27 Mayıs 2009 17:39
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 06-06-2009 22:48:14

Mardin kirazı seyirlik oldu

Mardin'in Kabala ve Yeşilli ilçesinde yetişen ve uluslararası festivallere konu olan Mardin kirazının fiyatı el yakıyor. Bölgede yaşanan kuraklık yüzünden bu yıl üretimin az olmasından dolayı kirazın kilosu 4 TL'den satılıyor.

Bölgede yaşanan kuraklık yüzünden yeterince verim alamayan kiraz üreticileri kilosunu 3,5 TL'den toptancıya satıyor, kirazın perakende fiyatı ise 4- 5 YTL civarında oluşuyor. Mardin kirazı kuraklıktan meydana gelen verim düşüklüğü yüzünden fiyatının önümüzdeki günlerde daha da artacağı belirtildi. Kuraklık yüzünden bu yıl yeterince verim alamadıklarını belirten kiraz üreticisi Mehmet Melek, toptancıya 3,5 TL'den sattıkları kiraz fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha da artacağını söyledi.

Kiraz satıcısı Mesut Irmak ise, fiyatların yüksek olmasından dolayı vatandaşların kirazı sadece seyrettiğini söyledi. Irmak, "İki yıldır bölgede yaşanan kuraklık yüzünden bu yıl festival kirazı olarak bilinen Mardin kirazında yaşanan verim düşüklüğü yüzünden çiftçi yeterince mahsul alamadı. Bu yüzden kiraz fiyatları da artıyor. Şu anda 4 YTL'den satılıyor. Ama önümüzdeki günlerde fiyatlar daha da yükselebilir" dedi.

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/141389/
Kaynak: http://www.cihan.com.tr/
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 10-06-2009 13:02:38

Yeşilli YİBO’dan Yılsonu Sergisi

Açılışa Vali Hasan Duruer’ in yanı sıra Yeşilli Kaymakamı Murat Girgin, Belediye Başkanı Enver Sağlam, Yeşilli Emniyet Amiri Aydın Özdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Adnan Abdulvahitoğlu, kurum daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Resim

Serginin açılışında konuşan Okul Müdürü Bünyamin Bilen, Okulun 2000 yılında faaliyete girdiğini belirterek, “okulumuzda 220’si kız olmak üzere 470 öğrenci öğrenim görmektedir. Modern Teknik Donanıma sahip okulumuzda öğrencilerimiz, en son teknoloji ile öğrenim görmektedirler” dedi.

Resim

Serginin açılış kurdelasını kesen Vali Hasan Duruer’ de , “İlk defa bir ilçede sergi açılışında bulunuyorum. Bu da size nasip oldu. Yeşilli küçük fakat her gün daha gelişen ve modernleşen bir ilçemiz. Bunda değerli Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın ve Kurum Amirlerimizin katkısı çok büyük. İlçemizin gidişatından çok memnunum. İnşaallah daha da iyi olacaktır.” dedi.

Resim

Teknoloji Tasarım ve Resim Sergisinde, öğrencilerin yaptıkları yağlı boya, karakalem resimler ve maket icatlar sergilendi.

Resim

Kaynak: http://www.mardin.gov.tr/haber/mardinva ... A%20MARDIN
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

ÖncekiSonraki

Dön Yeşilli'den Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir