[Sağlık Köşesi] Kepek Nedir?

[Sağlık Köşesi] Kepek Nedir?

Mesajgönderen yesillili » 19-02-2006 06:43:01

Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini yeniler. Kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal oranlarda kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır, kış aylarında azar.
Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir.Kepek probleminin iki ana nedeni vardır:

1) İçsel nedenler:
*Hormonal dengesizlikler
*Sağlık sorunları
*Fazla terleme

*Yetersiz temizlik/hijyen
*Alerjik hassasiyetler
*Yorgunluk
*Duygusal stres
*Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
*Dengesiz/yanlış beslenme

2) Dışsal nedenler:
*Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak

*Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
*Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
*Sıkı şapka veya eşarplar
*Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
*Stres, panik, tansiyon


Kepek problemi genellikle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine rağmen bu problemi yaşayanların çoğu yağlı deriye sahiptir.


Kepek doğal bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz. Yani bir ilaç
alayımda geçsin gibi bir seçeneğimiz yok; ancak kontrol edilebilir. Yoğun problem yaşanmayan durumlarda kepeği düzenli kullanılan kepek şampuanıyla (kepeğe karşı etkili şampuanlar) kontrol altında tutmak mümkündür. Bu mümkün olmadığı taktirde :

1)
ZETİON,PİRDOLİN,SEDOLİN,SELSUN,SEBOREKS ticari isimli şampuanlardan birini seçip kullanabilirsiniz. (Eczanelerden sorabilirsiniz.)
2)Bu şampuanları kullandınız ve hala kepek sorununuz devam ediyorsa; NİZORAL,KETORAL,FUNGORAL şampuanlarından birisi ile en etkili sonucu elde edebilirsiniz.
Not:Şampuanların gözlerinizle hiçbir şekilde temas etmemesine dikkat ediniz. Olası durumlarda ise gözünü bol su ile yıkayınız ve hatta gerekirse doktorunuza başvurunuz.


Nasıl Kullanalım?:
Kullanma şekli alacağınız şampuan üzerinde yazar ancak bir şeyi
hatırlatmak istiyorum, önemli olan şampuanın 5-6 dakika saçta köpürtülüp bekletilmesi ve hatta alında, kaşlarda ,burun kenarlarında da kabuklanma yada kepeklen me oluyorsa burada da 5-6 dakika bekletilmesi Her iki durumda da şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir.
Saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile doğrudan ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır. En ideali saçın; haftada iki kez düzenli yıkanmasıdır.


Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında; kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir problemi de olabileceğinden doktora başvurması daha doğru olur.


Sağlık Dolu Günlere...

dr_yesilli
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Dön Köşe Yazıları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron