[Köylerimiz] Bülbül Köyü

[Köylerimiz] Bülbül Köyü

Mesajgönderen yesillili » 22-08-2006 06:43:01

Bülbül Köyü (Binebil)Bülbül Köyü (Bînebil), Yeşilli'ye 4 km mesafede bulunan ve Süryani vatandaşlarımızın yaşadığı bir köy… Nahrâsi'ye komşu olan bu köyümüze, Nahrâsi'ye giden yoldan geçilerek gidilebiliyor.


Yapısal olarak Mardin'e çok benzeyen Yeşilli'nin; çok kültürlülükte de bu benzerliğini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Zira dillerin ve dinlerin kenti Mardin'de olduğu gibi Yeşilli'de farklı dinlere mensup vatandaşlarımız mevcut. İşte bunun en iyi örneklerinden biri de Yeşilli'nin Bülbül Köyü'nde yaşayan Süryanilerdir.


Çok eski bir tarihe sahip olan Bülbül Köyü; geçmiş yıllarda yaşanan göçlerden ciddi anlamda etkilenmiş. Gerek yurtiçine ve gerekse yurtdışına yapılan göçler sonucu köyün nüfusu oldukça azalmış. Özellikle 90'lı yıllarda artan terör olaylarında 4 vatandaşını teröre kurban vermiş Bülbül Köyü… Halen köyde ikamet eden ve sayıları 10-15'i geçmeyen ailelerin arasında sonradan yerleşmiş iki Müslüman aile de mevcut. Toplam sayıları 100'ü bulmayan köy halkının geneli tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta ve kendi yetiştirdikleri ürünleri satarak geçinmekteler. Kendisi dağların yamacında olmasına rağmen sulak, yeşil ve tarıma elverişli alanlara sahip olan köyde; sebze ve hububatın yanı sıra üzüm, zeytin ve incir gibi ürünler de yetiştirilmektedir.Köyün tarihi hakkında çok net bilgiler olmasa da; köyün çok eski bir tarihi olduğunu köydeki tarihi kalıntılardan anlayabiliyoruz. Bu kalıntıların bir kısmı zamanla harabeye dönmüş… Edindiğimiz bilgilere göre köyün 7 adet kilisesi olmakla birlikte bu kiliselerin neredeyse tamamı terkedilmiş ve harabeye dönmüştür. İçlerinden sadece bir tanesi son yıllarda restore edilmiş ve köy halkının ibadetlerini yerine getirebilecekleri modern bir hale getirilmiş. Köyün hemen yanı başındaki dağların yamacında ise tarihi bir kale kimliği taşıyan ve yöre halkının 'Hâbis' (hapishane-cezaevi) olarak bildiği 'El-Nıhman Kalesi' bulunmaktadır. Bu kalede kayaların içine yontulmuş üç katlı bir Hapis mevcuttur. Köyün girişine 'Köyümüze Hoş Geldiniz' yazılı kesme taştan bir kemer bulunmakta… Ayrıca yurtdışında yaşamakta olan Bülbül Köyü asıllı bir bayanın da yaptırdığı tarihi görünümlü modern bir bina mevcut. Bu tür binaların ilerleyen yıllarda artabileceğine işaret ediliyor.


Köy halkının Hıristiyan(Süryani) olmasına rağmen; yüzyıllardır hiçbir sorun olmaksızın Müslümanlarla birlikte yaşayan Bülbül Köyü halkı; 1999 yılında açılışı yapılan Yeşil Vadi Camii'nin açılışında da Din adamı ve Köy muhtarı nezdinde temsil edilmişlerdi. Dönemin Mardin Valisi de bu davranışlarından dolayı kendilerini tebrik etmişlerdi.


Köyü gezmek ve tanımak amacıyla arkadaşlarımızın ziyaret ettiği Bülbül Köyü halkı; arkadaşlarımızı son derece sıcak bir şekilde karşılamış ve misafirperverliklerini göstermişlerdir. Kilisenin din görevlisi olan Yakup Güney Bey ilerleyen yaşına rağmen; restore edilmiş kiliseyi ziyaretçilere gezdirmeye devam etmekte... Klasik köy yaşamının devam ettiğini söyleyebileceğimiz köyde; bir veya iki katlı evler bulunmakta. Evlerin önlerinde bekçi köpekleri, ağıllarında büyük ve küçükbaş hayvanlar, evlerinin avlularında veya damlarında odun ocaklarını yakmış yemek yapan hanımlar… Geçmiş dönemlerde asfaltlanan ve köyün girişine kadar uzanan yol, zamanla yıpranmış durumda… Köyün modern anlamda bir altyapısının olduğu söylenemez. Bununla birlikte köyün ulaşımı da sıkıntılı... Köyde toplam olarak üç araba bulunmakta; fakat köy merkezden uzak olduğu için, köylüler ulaşım ihtiyaçlarını ticari taksilerle karşılamak zorundalar. Köydeki okulun öğrenci yetersizliğinden yıllardır kapalı olması sebebiyle köy çocukları; okumak için köy dışına veya Mardin'e gitmekteler.


Yeşilli Kaymakamlığı'nın desteğiyle köyün su ihtiyacını karşılamak amacıyla bir sondaj kuyusu ve su deposu yapılmış. Ayrıca köylüler, Kaymakamlığın soysal yardımlaşma ve dayanışma vakfının yardımlarından da ihtiyaç sahiplerinin istifade ettikleri ve bundan dolayı kaymakamlığa müteşekkir olduklarını dile getirmeler…


Bülbül Köyü halkı köy dışında çokça akraba ve hemşerilerinin bulunduğunu ve arasıra kendilerini ziyarete geldikleri dile getiriyorlar. Her ne kadar örf ve adetlerine bağlı olarak yaşamakta olsalar da; teknolojik imkanlardan da istifade ettiklerini, beyaz eşya ve benzeri cihazları kullandıklarını dile getirmekteler. Köy halkının giyim ve kuşamlarında da şehir yaşamını anımsanmakta… Bülbül Köyü düğün geleneklerinde halay, düğün yemeği gibi adetlerin yanı sıra başlık parası almadan kız alıp vermek dikkati çeken örf ve adetlerdendir.Bu yazımızda ilçemizin Bülbül Köyü'nü tanıtmaya çalıştık. Köyü ziyaret eden arkadaşlarımıza misafirperverlilerini esirgemeyen ve köylerini anlatan Bülbül Köyü halkına teşekkürlerimizi sunarız… Bu yazıda ve ekteki resimleri temin etmemizde desteği bulunanlara da ayrıca teşekkür ederiz…Resim
Resmi bilgisayarınıza kaydederek daha büyük oranlarda görebilirsiniz. Çözünürlüğü yeterince yüksektir.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Dön Köşe Yazıları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron