[Esnaf Haberleri] Lider Midyat ve Midyat Seyidoğlu Acentası

[Esnaf Haberleri] Lider Midyat ve Midyat Seyidoğlu Acentası

Mesajgönderen yesillili » 14-05-2009 21:18:50

ResimEsnaflarımızı tanıtma yazı dizimiz çerçevesinde bu yazımızda; ilçemizdeki tek şehirlerarası otobüs acentası olan Bedrettin Bat ile görüştük. Kendisi Mardin'in şehirlerarası otobüs firmalarından 'Midyat Seyidoğlu Seyahat' ve 'Lider Midyat Seyahat' firmalarının Yeşilli acentalığını işletmektedir.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Re: [Esnaf Haberleri] Lider Midyat ve Midyat Seyidoğlu Acentası

Mesajgönderen yesillili » 14-05-2009 21:22:02

Şehirlerarası ulaşım konusunda nispeten biraz şansız olan Yeşilli'de; daha önce bilet temini konusunda bazı kısmi girişimler olmuş fakat devamlı hale gelememişti. Geçmiş yıllarda ilçemizde; bazı market veya dükkanların üstlendiği bilet ayırma işlemi kısmen yapılmıştı. Ki o çalışmalar sırasında dahi; sadece bilet ayırma işlemi yapılıyor; yolcu otobüslerinin ilçemizden geçmesi veya otobüslerin hareket yerlerine yolcu servisi hizmetleri sunulması konusunda bir ilerleme sağlanamamıştı. Nitekim böylesi bir uygulamananın telefon ile Mardin'den bilet ayırtmaktan pratikte bir farkının olmadığı algısını oluşturmuş ve bu çalışmaların devamlılığının sağlanamamasıyla sona ermişti.

Özellikle Midyat menşeli firmaların ilçemizin hemen yanıbaşından geçip; ilçemize uğramadan devam etmeleri ve hemşehrilerimizin şehirlerarası seyahatler için sürekli Mardin'e kadar gitmek zorunda olması; ilçemiz adına düşündürücü bir durum teşkil ediyordu.

Bu durumdan üzüntü duyan girişimci hemşehrilerimizden Bedrettin Bat; kendisine ait 'Hamza Konfeksiyon' adlı konfeksiyon dükkanında 'Midyat Seyidoğlu Seyahat' firmasının acentacılığını başlatmış ve böylece yolcu olması durumunda otobüslerin ilçemizin merkezinden geçmelerini sağlamış ve hemşehrilerimizin sıkıntısı bir nebze de olsa gidermeyi hedeflemiş. Zaman ilerlerdikçe bununla da yetinmemiş; geçtiğimiz aylarda açılan 'Lider Midyat Seyahat' firmasınında acentalığını alarak hemşehrilerimize daha fazla hizmet verebilmeyi hedeflemiş.

Bedrettin Bey ile ilçemizdeki saat kulesinin yakınında olan dükkanında yaptığımız görüşmede; kendisinin bize aktardığı duygu ve düşüncelerini sizlerle paylaşıyoruz:

Resim

Tüm hemşehrilerimiz gibi ben de şehirlerarası yolculuk yapmak durumunda olduğumda; Mardin'den bilet alıyor ve hareket zamanı da elimde valizlerim yola düşüyor ve minibüs veya taksi vasıtasıyla Mardin'e ulaşmaya çalışıyordum. Çoğu il veya ilçede; insanlar bir firmadan bilet aldıklarında, firmalar kendilerine yolcu servisi hizmeti sunar veya otobüs yakından geçiyorsa bizzat otobüs onları evlerinin yakınından bir noktadan alır. Oysa bizim ilçemizde böyle bir durum söz konusu değildi. Hem gidişte hem de dönüşte otobüslerin ilçemizin yanı başından geçmesine rağmen; biz Mardin'e gitmek zorunda kalıyor veya Mardin'den araç kiralayarak evimize varmaya çalışıyorduk. Böylece normal yolculuk ücretine ek olarak bir de aktarma ücreti vermek durumunda kalıyorduk. Bu durum tüm hemşehrilerimiz gibi benim için de sıkıntı verici bir durumdu.

Bu durumda ne yapılabilir sorusundan hareketle; ben de bazı girişimlerde bulunmaya başladım ve çalışmalarım sonucunda önceleri 'Midyat Seyidoğlu Seyahat' firmasının acentalığını almayı başardım. Bu bana mutluluk verdi. Bunun bana elbetteki maddi bir kazancı olacaktı fakat öncelikli amacım maddi kazanç değil; hemşehrilerimizin bu konudaki sıkıntılarını bir nebze de olsun giderebilmek ve onlara kolaylık sağlamaktı. Geçtiğimiz günlerde de yeni açılan 'Lider Midyat Seyahat ' firmasının da acentalığını alarak bu konudaki çalışmalarımı arttırmaya çalıştım.

Resim

Malumunuz günümüzde bir çok il ve ilçe turizm gelirlerini arttırmak için ciddi tanıtım çalışmaları başlatmış ve bu konuda ellerinden geleni yapamaya çalışmaktalar. Bizler de bir yandan ticari anlamda bir iş yürütürken bir yandan da; elimizden geldiğince Yeşilli'mizin tanıtımına da bir nebze katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Şöyleki; hemşehrileirmiz bizleri ve acentalığını yaptığımız firmalar tercih ettiklerinde; bir yolcu dahi olsa; otobüsler ilçemizden geçiyor. Tabi otobüsler ilçemizden geçerken; otobüsteki tüm yolcular; ilçemizin doğal güzelliklerini bir anlamda görmüş oluyorlar. Bununlar birlikte çoğu otobüs firması otobüslerin üzerlerine ait oldukları yerlerin resimlerini veya kültürel değerlerini temsil eden figürleri yapıştırıyorlar. Bizlerde acentalığını yaptığımız firmaların otobüslerinde bu tür çalışmalar yapılması için girişimlerde bulunacağız. Yine bu firmaların web sitelerinde Mardin'i tanıtma köşelerinde güzel ilçemizin tanıtımına da yer vermeleri konusunda girişimlerde bulunacağız. Daha önce ilçemizde yapılan (festival, açılış, davet vs gibi) büyük tanıtım çalışmalarının yanında belki bunlar çok büyük çalışmalar olmayacaktır fakat inanıyorum ki; her hemşehrimiz veya esnafımız bu tür düşünceleri hayata geçirdikçe bunlar bir yerde ciddi bir tanıtım sağlayacaklardır.

Ben hemşehirlerimizin bu konuda bizleri tercih edeceğine inanıyor ve bizlere destek olmalarını ümid ediyorum. Zira hemşehirlerimiz bu firmaları tercih ettikçe; bu firmalar da hemşehrilerimize daha da çok ilgi gösterecek ve hemşehrilerimizin daha geniş imkanlarla ve daha rahat yolculuklar yapabilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır. Aksi halde bizler diğer firmaları tercih ettiğimiz sürece; nasıl olsa onların hareket yerlerine kadar kendi imkanımızla gidiyor olacağız. Oysa ilçemizin ve hemşehrilerimizin de diğer ilçelerdekiler kadar hizmet almaya hakları vardır. Başka ilçeden geçebiliyorsa bizim de ilçemizden niye geçemesin. İşte bu konuda bizim tercihimiz bize verilecek hizmetinde bir anlamda belirleyecisi olacaktır.

İki firma bazında; hergün yaklaşık 6 farklı seferde; otobüsler Midyat-Mardin istikametinden geçiyor. Tabi bir de bunların dönüş seferleri de var. Tüm bu seferlerde ilçemize bir yolcu dahi olsa; gidiş yönü olsun dönüş yönü olsun farketmez; mutlaka otobüsler ilçemizden geçerek yolcumuzu almak veya bırakmak durumundadır. Otobüslerimiz yolcu olması durumunda; Gül Mahallesi-Tepebaşı Mahallesi-Şıh Ahmet Mevkii- Bahçebaşı istikameti doğrultusunda ilçemiz içerisinde seyretmekteler.

Şuanda; İstanbul, Ankara, İzmir, İskenderun, Uşak, Afyon, Konya, İzmit, Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Gaziantep şehirlerine ve bu şehirlerinlerin yol güzergahlarında kalan diğer şehirlere seferlerimiz mevcut.

Bilet temini için hemşehrilerimiz bize (482) 591 1375 veya (535) 569 9523 nolu telefonlardan ulaşabilir; veya İlçemizdeki saat kulesinin yanında bulunan acentamıza bizzat gelerek biletlerini alabilirler. Şu anda 'Midyat Seyidoğlu Seyahat' ve 'Lider Midyat Seyahat' firmalarının biletlerini bizler temin edebiliyoruz.

Ben tekrar hemşehrilerimizden; daha iyi ve daha çok hizmet alabilmek için ve seyahat için Mardin'e gitmeye katlanmak yerine otobüslerin ilçemize gelerek onları almaları için bizleri tercih etmelerini istiyor ve tüm hemşerilerimize saygı ve selamlarımı iletiyorum. Sizlere de bize kendimizi ve amacımızı açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bizler de Yeşilli.Org olarak; ilçemiz adına bu tür çalışma ve girişimleri desteklediğimizi belirtir; hemşehrimize başarılar diler ve diğer hemşehrilerimizinde bu tür tercihlerde kendileri, ilçemiz ve diğer hemşehrilerimiz için faydalı olacak tercihlerden yana seçimde bulunmalarını tavsiye ediyoruz.
Yeşilli.Org
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Dön Esnaf Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir