[Esnaf Haberleri] Mardem İnşaat ve Müteahhitlik

[Esnaf Haberleri] Mardem İnşaat ve Müteahhitlik

Mesajgönderen yesillili » 01-05-2009 15:12:14

Resim
Daha önceleri başlattığımız 'Esnaf ve işadamları hemşehrilerimizi tanıtma' yazı dizimiz kapsamında bu hafta ; Mardin ve Çevresinde faaliyet gösteren Mardem İnşaat şirketinin kurucusu ve genel müdürü ve aynı zamanda hemşehrimiz olan Şerafeddin Demir ile bir röportaj gerçekleştirdik.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Re: [Esnaf Haberleri] Mardem İnşaat ve Müteahhitlik

Mesajgönderen yesillili » 01-05-2009 15:19:10

Merhaba Şerafeddin Bey;

Öncelikle bizlere kendinizden bahsedebilir misiniz?

Yeşilli'de 1975'te doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Yeşilli'de, lise öğrenimimi de Mardin Lisesi'nde tamamladım. Daha sonra Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü'nü okudum ve 1994'te okul ikincisi olarak bu bölümden mezun oldum. 1994-1996 arası dönemde özel sektörde inşaat teknikeri olarak çalıştım. 1999 yılında Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum ve bu tarihten itibaren Mardin ve çevre illerde mühendislik ve mütahitlik sektöründe çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Mardem İnşaat Şirketini kurana kadarki iş tecrübelerinizden ve şirket kurma aşamalarınızdan bahsedebilir misniz?

1994-1996 Ortadoğu Mühendislik Şirketi'nde inşaat teknikeri olarak çalıştım.
1997’de Gama İnşaat'ın yürüttüğü Birecik Barajı inşaatında eğitim stajımı yaptım.
1999-2007 yılları arasında da Mardin'de bulunan Yensar İnşaat Şirketi'nde şirket ortağı olarak bulundum.
2007 yılında da mühendislik, mütahitlik ve eksperlik alanlarında hizmet vermek üzere kendi şirketimi kurmaya karar verdim ve Mardem İnşaat Şirket'ini kurdum.

Bildiğimiz kadarıyla Yeşilli'de de bazı projeleriniz oldu. Bu projeler hakkında bizlere biraz bilgi verebilirmisiniz.

Evet Yeşilli'de bahsettiğiniz projeleri gerçekleştirdik. Bu kapsamda Şeyh Muhammed Mekanı Restorasyonu, Ahmet Demir İlköğretim okulu inşaatı ve çevre düzenlemesi ve Makbule Demir ilköğretim okulu inşaatı projelerimizi sayabiliriz.

Tarihi ve Manevi değeri yüksek olan ve yıllarca Karşıyaka Mahallesi'nin de içme suyunu temin etmiş olan fakat bakımsızlıktan ciddi oranda zarar görmüş olan Şeyh Muhammed Mekanı'nın bakımı restorasyonu ve çevre düzenlenmesini gerçekleştirerek; Mekanın eski güzelliğine kavuşmasında ve Yeşilli'nin gezilesi mekanlarından birisi olmasına katkıda bulunmuş olduk. Bu projenin maddi finansmanını İstanbul'da faaliyet gösteren ve Değerli işadamımız olan saygıdeğer Hacı Ahmet Demir'in sahibi olduğu Demir Bijuteri üstlenmiştir.

Ahmet Demir İlköğretim Okulu (Eski Adıyla Bahçelievler İlkOkulu)'nun da ikinci katının inşaatını; ilk katının bakım ve onarımı ve çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Bu projeyi de Demir Bijuteri finanse etmiştir.

Makbule Demir İlköğretim Okulu ise; hayırsever işadamı H Ahmet Demir'in eşinin ismiyle Yeşilli'nin Bahçebaşı Mahallesine yaptırdığı bir okul. Okulun proje aşamasından; inşaatının yapılması ve açılışına kadar tüm çalışmalarını yürttük. Bu projede de 8 derslikli bir okulu çevre düzenlemesi ile birlikte tamamladık.

Resim

Mardem İnşaat bünyesinde geçrekleştirdiğiniz diğer çalışma ve projelerden bahsedebilir misniz?

Şirket olarak şu ana kadar EgeKent ve Sema Apartmanı gibi Mardin'de bulunan bazı konut projelerini gerçekleştirdik ve Ataşehir gibi bazı projelerinde inşaat danışmanlığını ve kontrolörlüğünü gerçekleştirdik ve bu projelerimizi tamamladık. Şu anda ise devam etmekte olan 120 daire kapasiteli Mardem Konut Yapı Kooperatifi Projesi'nin müteahhitliğini yürütüyoruz. Bununla birlikte yakın bir zamanda Mardin Hükümet Konağı'na yakın bir yerde büro ve işyerlerinden oluşacak olan bir projemizin çalışmaları devam etmekte.

Resim

Ülkemizde ve özellikle Mardin'de inşaat sektörünün durumu hakkında bizlere neler söylemek istersiniz?

Mardin'de İnşaat Sektörünün çok parlak bir geleceği olacağı görülmektedir. Bunun başlıca sebepleri var tabi ki. Bu sebeplerin bazılarına kısaca değinecek olursak:

*Bilindiği üzere Mardin Artuklu Üniversite'nin resmi kuruluş aşamaları tamamlandı ve şuanda üniversitenin yerleşkesinin ve diğer birimlerinin kurulma aşamaları devam ediyor. Üniversite tam anlamıyla faaliyete girdiğinde; -Bu sürenin 4-5 yıl içinde tamamlanması öngörülmektedir- yaklaşık 10 bin öğrencinin bu üniversitede öğrenim göreceği planlanmaktadır. Bir de bu öğrencilere eğitim verecek akademik personeli ve üniversitenin diğer personellerini düşünecek olursak Mardin'in sadece üniversiteden dolayı en az 2000-3000 arasında bir konut ihtiyacı olacağı tahmin edilmekte.

*Mardin Ovası'nın 2011 Yılı itibarıyle Şanlıurfa'da bulunan Atatürk Barajı'nın sulama kapsamına gireceği öngörülmekte. Bu sulama imkanı ile birlikte tarımsal sanayinin bir miktar daha gelişmesi ve yeni istihdam alanları oluşturması ve bununla ibrlikte ovada toprak sahibi olan kesimin ekonomik durumlarında olması beklenen ekonomik iyileşmenin konut sektörüne de yansıyacağını düşünüyoruz.

*Eski Mardin dediğimiz ve tarihi Mardin Evleri'nin yer aldığı kısımda 2009 yılı itibarıyle başlayacak olan kentsel dönüşüm kapsamında Eski Mardin'de bulunan yaklaşık 2500 betonarme binanın yıkılması bekleniyor. Bu yıkılacak olan evlerin sahiplerinin konut ihtiyaçlarının karşılanması için de ciddi bir konut yapılması ihtiyacı ortaya çıkacaktır diye düşünüyoruz.

Son bir yıl içinde tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin Sektörünüze etkileri hakkında neler söylemek istersiniz?

Krizin Mardin'i nispeten daha az etkilediğini ve hatta etkilemediğini söyleyebiliriz bir bakıma. Resmi rakamlar da bunu gösteriyor. Mardin Ticaret Odası verilerine göre; son bir yılda Mardin'de kurulan şirket sayısında artış olmakla birlikte protesto edilen çek ve senet sayısında ise bir azalma sözkonusu. Krizin genel olarak üretim sektörünü daha çok etkilediğini düşünüyorum. Mardin'de ise üretimden daha çok hizmet sektörü ön plana çıktığı için Mardin'in krizden direkt olarak etkilenme olasılığının sınırlı kaldığını söyleyebiliriz.

İlerleyen zamanlarda yapmayı planladığınız projeleriniz veya hedefleriniz nelerdir.?

Önümüzdeki Mart ayında; az önce bahsettiğimiz Mardin Hükümet Konağı civarında yer alacak olan ve büro ve işyerlerinden oluşacak olan projemize başlamayı planlıyoruz.

Bununla birlikte yine bu yıl içerisinde başlamayı düşüdüğümüz bir projemiz daha var. Bu proje kapsamında tamamen taş kaplamadan oluşacak olan; tarihi yapı tarzında olacak olan bir site yapmayı planlıyoruz. Bu siteye de Taşkent adını vermeyi planlıyoruz. Bu projenin tarihi Mardin görünüme uygun örnek bir proje olacağını düşünyoruz.

Yine başlama aşamasına geldiğimiz ve yakında zamanda başlamayı planladığımız iki projemiz daha var. Mardin-Yenişehir'de yer alacak olan bu projelerin biri 45 dairelik bir konut projesinden; diğeri ise 40 bölümlük bir işyeri projesinden oluşmaktadır. Şuanda bu projelerimiz için talep toplanmaktadır. Yani bu projelerde konut veya işyeri satın almak isteyen hemşehrilerimiz şuanda bizlere başvurabilirler.

Resim

Konut veya işyeri yaptırmayı veya satın almayı planlayanlara ne tür çözümler üretiyorsunuz?

Konut veya işyeri ihtiyaçları olan insaların bizlere başvurmaları halinde; şuanda yapımına devam ettiğimiz projeler kapsamında ihtiyaçlarını karşılayabilecek; konum ve fiziki özellikleri bakımından kendilerine uygun olabilecek yapılarımızın olup olmadığına bakılır. Veya uygun olması halinde kendilerine ilerleyen zamanlarda başlayacak olan projelerimize iştirak edebilmeleri konusunda gerekli imkanları sunarız.

Bununla birlikte komple bina yaptırmak isteyen; veya varolan konutlarında restorasyon yaptırmayı düşünenler içinde gerekli fizibilite araştırması yapılarak kendilerine en uygun çözümler sunulur ve uygun görülmesi durumunda uygulamaya konulur.

Kendi işini kurmak isteyen hemşehrilerimize; işlerinde başarıyı yakalamaları için birşeyler önermek istermisiniz?

Kendi işini kurmak isteyenlere öncelikle kuracakları işin araştırmasını çok iyi yapmalarını kesinlikle öneriyorum. Doğru zaman ve doğru yerde iş kurmak şart. Bununla birlikte işinde başarılı olmak isteyenlerin; Dürüstlük, Çalışkan olmak ve kibirlenmemek konusunda çok gayret sarfetmelerini öneriyorum.

Dürüstlük ve çalışkanlık en büyük sermayedir bana göre. Bu iki sermayeyi elinde bulunduran bir insanın başarılı olmaması için bir neden göremiyorum. Bununla birlikte işi rast giden bir insanın belirli bir mevkiye geldiğinde de geçmişini unutmaması ve insanları asla hor görmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir zamanlar kendisi de o yollardan geçmiş ve yine belki o insanların sayesinde böyle bir mevkiye gelmiştir insan.

Geçtiğimiz günlerde yeni tasarımıyla websiteniz yayına başladı. Biraz websitenizden bahsetmek istermisiniz? müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın web sitenizden hangi konularda istifade edebileceği hakkında kısaca bilgi verebilirmisiniz?

Evet web sitemiz bir süre test yayınında kaldıktan sonra yenilenerek http://www.mardem.com.tr adresiyle yayına başladı. Siteyi yapma amacımız; projelerimizi tanıtmak; kooperatif iştirakçilerimizin proejelerin durumlarından haberdar olmasını sağlamak; projelerimizden yer yer yeni resimler ekleyerek çalışmalarımızın devam ettiğini göstermek ve şirketimiz veya projelerimiz ile ilgili haber ve duyuruları yayınlamaktır. Tabi bununla birlikte sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçilmesi ve müşterilerimizin her türlü görüş öneri ve taleplerini iletlemeleri de mümkün.

Son olarak Sitemiz Yeşilli.Org araclığıyla sitemizin ziyaretçilerine ve hemşehrilerimize iletmek istediğiniz bir mesajınız olurmu?

Sitenizin tüm ziyaretçilerini ve siteniz vasıtasyıla tüm hemşehrilerimize saygı ve selamlarımı iletiyorum. İnşaat konusunda olsun diğer konularda olsun tüm hemşehrilerimize elimiznden geldiğince destek vermekten kaçınmayacağımızı ve her zaman hemşehrilerimizin hizmetinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Bizlere zamanınızı ayrıdığınız ve sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz....
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen Nurtekin » 02-05-2009 12:31:27

Ortaokuldan Sinif arkadasim olan Sayin Serefettin kardesime simdiye kadar elde ettigi basarilarindan ötürü kendisini tebrik ediyor,Kendisine ve Aile bireylerine hayirli uzun ömürler nasip olunup daha nice güzel projelere adim atmalarini diliyorum.
Nurtekin Korkut
Kullanıcı avatarı
Nurtekin

Mesajgönderen Kadri » 21-09-2010 15:33:09

Mardem İnşaat; kendi bünyesinde yaptırdığı Mardem İş Merkezini bitirdi ve şirket olarak bu iş merkezindeki yeni ofislerine tşaındı. Yeni ofislerinin ekndilerine hayırlı olmalasını diliyoruz.

ayrıntılar için Mardem İnşaat Yeni Ofisinde linkini tıklayın

Mardem İnşaat; marden'de düzenlenen kurumlararası futbol turnuvasında mücadele edecek olan Müsiad (Müstakil sanayici işadamları derneği) Futbol takımına spponsor oldu.

Ayrıntılar için Mardem İnşaat MÜSİAD Futbol Takımına Sponsor Oldu linkini tıklayın
Kullanıcı avatarı
Kadri
Editör
Editör

Dön Esnaf Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir