Gurbetteki Esnaf Hemşehrilerimiz -1: Mardines Gümüşçülük

Mesajgönderen yesillili » 09-12-2007 03:23:38

Resim

Sitemizde yeni bir yazı dizisi daha başlatıyoruz. Bu kapsamda; Yeşillili Gurbetçilerimizin; yaşadıkları yerlerde kurdukları işleri ve işlerinde başarılı olmalarını sağlayan etkenleri kendilerinden dinleyeceğiz. Amacımız; yeni yetişen nesle yeni ufuklar kazandırmak ve Yeşillili olan esnaflarmızın iş yaşamındaki başarılarını hemşehrilerimizle paylaşmaktır. Şimdilik sadece gurbetçilerimizle başladığımız bu yazı dizisinde; zamanla ve imkânlar dâhilinde Türkiye’nin değişik yerlerinde de iş kurmuş olan hemşehrilerimizin röportajlarına da yer vermeye çalışacağız.

Yazı dizimizin ilk röportajında; Almanya’nın Moers kentinde “Mardines Gümüşçülük” adıyla bir telkari ve gümüş dükkânı açan hemşehrimiz Zeyneddin Kürşat…
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 09-12-2007 03:23:38

Resim
MARDINES GÜMÜŞÇÜLÜK

Mardines Gümüşçülük; Almanyanin Moers kentinde Mardin’e özgü bir gümüş işleme sanatı olan Telkari’nin ürünlerinin satışının yapıldığı yer. İşletme hakkındaki bilgileri ve işletme sahibi Zeyneddin Kürşat’ın iş yaşamındaki serüvenini dinleyelim:

1978-Yeşilli doğumlu olan; ilk ve ortaokul eğitimini de Yeşilli’de tamamlayan Zeyneddin Kürşad; 1992’de Almanya’ya gitmiş… Almanya’ya geldiği ilk yıllarda eğitimini devam ettirten Kürşat; burada Hauptschule´ye ( ilköğretim ve lisenin toplamına denk olan 10 yıllık bir eğitim süreci olan okul) kaydını yaptırıp eğitimine kaldığı yerden devam etmiş ve bu okulu bitirmiştir. Okulu bitirdikten sonra her genç insan gibi iş hayatına atılmıştır.

İlk iş deneyimlerini fabrikalarda çeşitli işlerde çalışarak edinen Kürşat; daha sonraları kendi işini kurmak ister ve esnaflığa geçiş yapar. İlk esnaflık deneyiminde; Almanya’da popüler olan “döner” işine girer ve dönercilik(IMBIS) yapar. Dönercilikte aradığını bulmayan Kürşat; bir süre sonra dönerciliği bırakarak tekrar fabrikada çalışmaya başlar. Fabrika’da çalıştığı süre içerisinde kendine yeni iş imkânları araştırmaya da devam eder. Daha sonraları bir büfe açan Kürşat; yaklaşık iki yıl boyunca büfecilik(TRINKHALLE) yapar.

Daha sonraları; Mardin’e özgü olan Telkari gümüşü’nün Almanya’da pek bilinmediğini ve bu alanda çalışan işletme sayısının çok olmadığını gören Zeyneddin Kürşat; Telkari satışının yapıldığı bir dükkân açmaya karar verir ve 2002’de Almanya’da Moers Kenti’nde (Satürn Pasajı’nda) var olan bir gümüş dükkânı satın alıp ismini değiştirir ve “Mardines Gümüşçülük” adıyla bir dükkân açar. Önceleri sadece telkari satan Kürşat; daha sonraları telkarinin yanında, diğer gümüşçülerde fazlaca bulunmayan diğer bazı gümüş çeşitlerini(İtalya ve Bankongk gümüşleri gibi) de satmaya başlar.

Resim

Şimdi; Zeyneddin Kürşat ile yaptığımız söyleyişinin bir kısmını sizinle paylaşıyoruz:

Soru: Telkari işine girmeye nasıl karar verdiniz?
Zeyneddin Kürşat: Bir iki iş denemesi sonrasında, gözlemlerim ve araştırmam beni bu işi yapmaya yöneltti.

Soru: Yaptığınız işten memnun musunuz ve işinizi seviyor musunuz?
Zeyneddin Kürşat: Yaptığı işten memnun olmayan bir insan başarılı olamaz. Allah’a şükür işimden memnunum. Hatta bazen bu işe neden daha erken başlamadığımı düşünüyorum.

Soru:İşinizi bize biraz anlatır mısınız?
Zeyneddin Kürşat: Her mesleğin olduğu gibi gümüşçülüğün de kendine has meslek sırları ve püf noktaları var. Bu ayrıntılara ancak uzun araştırmalar sonucu vakıf olabildim. Emek harcanmadan bir şeyin yapılamayacağı gerçeği burada da kendisini göstermiştir. Dışarıdan bakıldığında çok kolay bir iş gibi görünse de; göründüğü kadar basit bir iş değil tabi ki. Temiz giyinip, tezgâhın arkasında satış yapmakla bitmiyor bu iş. Müşteri memnuniyetini sağlamak ve kaliteden ödün vermemek gerekir.

Soru: Bu iş alanında en çok karşılaştığınız sorunlar nelerdir?
Zeyneddin Kürşat: Her meslekte olduğu gibi Gümüşçülükte de zorluklarla karsılaşıyoruz, özellikle kalifiye(yetişmiş) eleman bulmakta zorlanıyoruz. Az önce ifade ettiğim gibi müşteri memnuniyeti sağlamak ve kaliteden ödün vermemek için tecrübeli elemanlara ihtiyaç duymaktayız. Çünkü biz Mardin’e has telkari satışını yapmanın yanı sıra; sattığımız ürünlerin bakım ve tamirini de yapmaktayız. Bundan da önemlisi Mardin’e has olan telkari’nin tanıtımını da en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Soru:Bize başınızdan geçen bir olayı anlatmak ister misiniz?
Zeyneddin Kürşat: Memnuniyetle; Yaptığım iş hayatında yaşadığım anılarımdan birini anlatayım:
İşlerin çok düşük olduğu bir günde; işlerin azlığından istifade edip; dükkânımı her zamanki kapatma saatinden birkaç dakika daha erken kapatmak istedim. Tam tezgâhtaki ürünleri toplayıp ışıkları kapattığım bir anda içeri biri girdi ve “Gümüşlere bakabilir miyim?”dedi. Tam da dükkânı kapatıp eve gidecekken “nereden çıktı şimdi bu” diye içimden geçirmeye başladım ve istemeye istemeye “buyurun” dedim.

Adam ilk önce zincirleri sordu, bende dükkânımda bulunan zincirleri takdim ettim. En pahalılarından birisini seçti. Ben de bari gümüşleri tekrar çıkardığımı değdi en azından diye sevinirken; aynı müşteri bir künye ve bir yüzük de almak istediğini istedi. Onları da kendisine takdim ettim. Kendisine bir yüzük ve bir de künye beğendi. Aldığı gümüşler 500€’ya yakın bir tutara ulaştı.

Bu olay; benim işime olan sorumluluğumu bana bir kez daha hatırlattı ve işimi yaparken müşterilere karşı ön yargılı davranmamam gerektiğini bana göstermiş oldu.

Soru: İşinizdeki hedefleriniz nelerdir?
Zeyneddin Kürşat: Maddi kazanç olarak fazla bir beklentim yok. Çünkü yaptığım iş bunu bana zaten sunuyor. İki sene önce bir şube daha açtım. Dükkânlardan birini ben işletiyorum diğerini de ağabeyim Şerafettin Kürşat işletiyor. Manevi olarak amacım ise; “Mardines” ismi ile beraber Mardin’in meşhur telkari sanatını tüm Almanya ya tanıtmaktır. Ve bu doğrultuda bayağı bir ilerleme sağladığımı da düşünüyorum.

Soru: Son olarak hemşehrilerimize iş yaşamında veya iş yaşamına atılırken, nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bizlere neler söylemek istersiniz?
Zeyneddin Kürşat: Kazancın az veya çokluğuna bakılmadan helal olanının peşinden koşsunlar. Bir işe başlamadan önce; o işi iyice araştırsınlar ve inandıkları ise girmekten çekinmesinler. Yüce Rabbim hepsine hayırlı ve bol kazançlar ihsan edecektir inşallah.

Soru: Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür eder; iş hayatınızda başarılar dileriz.
Zeyneddin Kürşat: Yeşilli’mizin tanıtımına katkıda bulunan böylesi güzel bir siteyi kurduğunuz için ben de size teşekkür ederim. Bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar dilerim.

Yeşilli.Org
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Re: Gurbetteki Esnaf Hemşehrilerimiz -1: Mardines Gümüşçülük

Mesajgönderen ismail » 11-12-2007 04:29:38

selam;<br>
Yeni yazi dizisi iyi bir fikir hayirli olsun.<br>
Yesilli kökenli bütün esnaf hemsehrilerimize basarilar dilerim.<br>
<br>
Kullanıcı avatarı
ismail

Mesajgönderen jivebox47 » 13-12-2007 14:34:48

SLM RÖPORTAJINIZ MÜKEMMEL OLMUŞ SİZLERİ TEBRİK EDERİM...ALMANYA'DAKİ BÜTÜN ESNAFLARA VE SİZE BAŞARILAR DİLERİM...
Kullanıcı avatarı
jivebox47

Mesajgönderen jivebox47 » 26-12-2007 21:07:33

ZEYNEDDİN KÜRŞAT sizleri tebrik ederim..bizleri yani mardinimizi ister ALMANYADA ister TÜRKİYEDE tanıtmaya yönelik çabalarınız olduğunu gördük bu yönden biz yeşilli halkı olarak seni kutlarız...ATV AVRUPADA DA mükemmel röportaj ve sunum yapmışsınız...kutlarım ve iş hayatınızda başarılar dilerim...
Kullanıcı avatarı
jivebox47

Mesajgönderen azad » 27-12-2007 03:37:54

SAYIN ZEYNEDDIN KÜRSAT"A IS HAYATINDA BASARILAR DILERIM..ÖYLESINE MÜKEMMEL BIR HABERI COK GEC AMA OKUMADAN GECEMEDIM.BENCE ZEYNEDDIN BEY GENC IS ADAMLARINA YADA ISE ATILMAK ISTEYEN GENCLERE COK NET GÜZEL BILGI VERMIS BUNDAN DOLAYI ONU TEBRIK EDERIM..ESPIRI YAPMA HAKKINA SAHIPSEM BIRSEY DAHA EKLEMEK ISTERIM COK YAKISIKLISINIZ BUNUN SIRRINI DA BIZE ACIKLARSANIZ SEVINIRIM SAYGILARIMLA :NURETTIN BAT
Kullanıcı avatarı
azad

Dön Esnaf Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir