Mardin - Taşın ve İnancın Şehri

Mardin hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi, yazılarınız paylaşabilirsiniz!...

Mardin - Taşın ve İnancın Şehri

Mesajgönderen Halit » 28-04-2006 02:45:12

Güzel Mardin'imiz hakkında hiç mi fikir yok....

Güzelim Mardin...
Taşlar dile
gelse seni anlatır...

bir insan mozaiği olan Anadolu'nun minyatürü adeta...
Diller
birarada, dinler bir arada...
Kardeşçe, elele....
Hoşgörünün en güzel örneklerinden
biri....

İnşallah gün gelir seni terketmek zorunda kalmaz
sevdalıların....

Selametle...
Kullanıcı avatarı
Halit

Re: Mardin - Taşın ve İnancın Şehri

Mesajgönderen yaprak » 17-07-2007 21:49:58

Halit yazdı:Güzel Mardin'imiz hakkında hiç mi fikir yok....

Güzelim Mardin...
Taşlar dile
gelse seni anlatır...

bir insan mozaiği olan Anadolu'nun minyatürü adeta...
Diller
birarada, dinler bir arada...
Kardeşçe, elele....
Hoşgörünün en güzel örneklerinden
biri....

İnşallah gün gelir seni terketmek zorunda kalmaz
sevdalıların....

Selametle...

İnşallah.

Ve inşallah bu güzelim memlekete hayran olup gidemeyenlerede bir gün gidip görmek nasip olur.
Kullanıcı avatarı
yaprak

GÜZEL MARDİNİM

Mesajgönderen golge_47 » 23-10-2007 00:26:00

Kınalar yakılmış gökyüzüne ilmik ilmik,

Zılgıt sesleri titrer, hızmalı burunlar delik

Taşlar ruhları akseder özünde nakış...

Heybetli kalesinin hikmetidir Hakk’a yakarış.

Özünde, sözünde mertlik olanların yurdu

Ataların yadigarı ve ulu Artuklu

Kız Kalesi gülümser, çekingen, ürkek ceylani

Zaman ağır ağır işler kum saati misali

Ruhlarda derin bir huzur, doğa mütebessim

Saf tutan halaylarda medeniyetler kol kola

Türküler çeyiz sandığını, bulutları saklar

Ful çiçeklerinde avlu kokar, yıldızlar alevli,

Yakıcı güneşte altın sarısı taşların aksi

Destanların özü yansır sokakların merdivenlerinde,

Güneşin nabzı atar, duraksız sevdalı yüreklerde

Mezopotamya eğilir sadakatle Mardin’in önünde

Diz çöker cömertliğiyle yeşil enginliğinde

Güneş ışığı Nemrut’tan önce Mardin’e uğrar,

Yağmurlar bereketi müjdeler, ağlar, yağar

Musikiye aşina güvercinler takla atar

Uçurtmalarda geleceğin güzelliği, geçmişin emaneti uçar...

Mardin’de yaşam mitolojiyle dans eder,

Ezanlar, çanlarla kardeşçe ve beraber...

Karlar süslemek için işlemelerini can atar.

Çeşmelerinde su tarihle coşkun, misk akar...

Kuyular mahzen, güneş görmemiş define

Ay ışığı güleç yüzlerde gamzeler oyar...

Ne “Gondol’la” ilerlemek, rutubetli Venedik’te

Ne “Kuleler” kenti süslü Paris’te

Benim her şeyim, huzur sokağım, özüm, kaynağım...

Asil memleketimde, MARDİN’de

Sevginin adı gökyüzünde gülbin,

Şirin yüreklerde MARDİN...
Kullanıcı avatarı
golge_47

Mesajgönderen SINBUR » 28-05-2009 17:32:26

Türkiye'nin 5 kentini Avrupa kültür haritasına taşıyacak olan "Benim Kentim" projesi, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törenle tanıtıldı.

Avrupa Komisyonunca desteklenen ve British Council tarafından yürütülen projenin hayata geçirileceği 5 kent; Mardin, Çanakkale, Trabzon, Konya ve İstanbul olarak belirlendi.

Sözkonusu 5 kentten vali ve belediye başkanlarının da katıldığı törende konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB müzakere sürecinde üç önemli ayağın bulunduğunu belirterek, bunları reformlar, müzakereler ve sivil toplum diyaloğu olarak sıraladı.

Bağış, Türkiye'nin AB sürecinde daha atması gereken çok önemli adımların, kararlılıkla hayata geçirmesi gereken reformların olduğunu belirtti. Bağış, Türkiye'nin eninde sonunda AB müzakerelerinde başarıya kavuşacağına ve AB'nin saygın bir üyesi olacağına yürekten inandığını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da, projenin, Türkiye'nin AB'de çok iyi tanınmayan bazı şehirlerini tanıtmak için önemli bir adım olduğunu ifade etti.
Türkiye'nin AB'ye tam üye olarak katılımı sürecinde, zihniyetlerin ve fikir yapılarının değiştirilmesinin çok önemli bir unsur olduğunu dile getiren Miliband, bunu yapmanın en iyi yolunun kültür ve sanatı kullanmak olduğunu kaydetti.

Benim Kentim-My City projesi

Türkiye ile Avrupa arasındaki diyaloğun sanat ve kültür aracılığıyla güçlendirilmesinin hedeflendiği "Benim Kentim-My City" isimli proje, Avrupa Komisyonu tarafından "Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Köprüleri" programı kapsamında destekleniyor.

British Council tarafından yürütülen projeye, Anadolu Kültür, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi de yerel ortak olarak katılıyor. Proje kapsamında, alanlarında tanınmış 5 Avrupalı sanatçı, uluslararası komite tarafından seçilen Mardin, İstanbul, Çanakkale, Trabzon ve Konya'da kamusal alanda sanat projeleri gerçekleştirmek üzere davet edilecek.

Uluslararası proje komisyonunca belirlenecek Avrupalı sanatçılar, bu yıl Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Uluslararası İstanbul Bienali sırasında açıklanacak. Önümüzdeki 2 yıl proje kentlerinde düzenlenecek bir dizi etkinlik aracılığıyla sanatçıların özellikle şehirlerdeki gençlerle iletişim içinde olmaları sağlanacak. Böylece Avrupalı sanatçılara, şehirlerin kültürel zenginliklerini gençlerden öğrenme ve bu zenginliği tüm dünyaya tanıtma fırsatı sağlanacak.

"Benim Kentim" isimli proje, ayrıca aynı zamanda Türkiye'den 5 sanatçıya da birikimlerini Avrupa ülkelerinde misafir sanatçı programı kapsamında sergileme şansı sunacak.

Sanatçıların "Benim Kentim" proje ekibi ve kentlerin yerel yönetimleri ile geliştirecekleri projeler 2010 yılında halka açılacak.

Proje, yalnızca görkemli sanat yapıtları üretmeyi değil, kent sakinlerini ve her kentteki farklı uzman alanlardan grupları (kamu danışmanlığı, miras, bellek ve tarih, inşa edilmiş çevre, parklar ve kamusal alanlar ile sosyal iletişim) işin içine katan geniş çaplı bir programı içeriyor
Kullanıcı avatarı
SINBUR

Mesajgönderen zeybek » 04-06-2009 20:20:29

YÜREĞİ YARALI MARDİNİM;
Mardin Mazıdağ Bilge Köyüne ithaf edilmiştir.
05.05.2009
Yüreği yaralı şehir;Mardinim... Mardinim.. Adını duyunca içim sızlıyor,şimdi senden her bahsedildiğinde yüreğim kan ağlıyor.. Mardinim.. Ülkemin adı sanı dillere nam salmış,kültürlerin beşiği olan güzel şehrim,farklı kültürlerden ve dinlerden insanları kalbinde barındıran şehir,görünüşüyle insanları kendine çağıran şehir.. Mardinim.. Bir ikindi kızıllığında görmüştüm seni aylar önce izin dönüşü,beni kendine hayran bırakmıştın.. Mardinim.. Şimdi senin adın geçiyor tüm haberlerde "yüreğinden yaralanmış şehir" diye..sana dair her haberi okuduğumda gözlerimden akan yaşı tutamıyorum.. Mardinim.. Şimdi kırmızı bir geceden kalan çığlıklarını duyuyorum kulaklarımda.. Sevincin acıya dönüştüğü yerde hüzün biter mi hiç? Siyah bir geceden gözü yaşlı yetimler mi kaldı geriye,anne ve babasının mezarını öpen? Baharı yaşayan yeşil tarlalarından kendi gibi küçücük elleriyle sarı papatyalar toplayıp her mezar taşına koyan çocuklarını gördün mü? Savaş,Fesih,Ayşe,Mithat,Kafiye,Ruşen,Yasemin,Şükran,Salih,Habip,..daha nice insanını bağrına mı gömdün? Kimisi hayatı yaşamak nasıldır?bilemeden ve yaşayamadan küstüler hayata.. Ahh,Mardinim.. Gözü yaşlı,kalbi hüzünlü şehir.. Yüreğinden mi yaraladılar seni? Herkes "insanlık öldü mü?" diye bağırıyor.Hayatı paylaşmak,sevmesini bilmek,yaşamayı öğrenmek,çevredeki güzellikleri görebilmek,değer vermek,...,kısacası insan olmak bu kadar zor mudur? İnsanlığın nerede senin dünya? Hayata dair kurduğumuz hayallerimiz,tutunduğumuz tüm umutlarımız,emekle hazırlandığımız geleceğimiz,düşlediğimiz yarınlarımız bizi bu kadar sararken bir taraftan birlikte yaşamayı öğrenip,hayatı paylaşmıyor muyuz şu dünyada? Biraz olsun merhamet Dünya,biraz olsun şefkat,...Lütfen! Eğer hala yüreğiniz sızlayamıyorsa durdurun şu dünyayı inecek var!
Kullanıcı avatarı
zeybek

REFİK DURMUŞ

Mesajgönderen zeybek » 11-07-2009 15:17:47

ŞAİR SEN KİMİNLE KONUŞURSUN MARDİN YOLDAŞIN DEĞİLSE::::
Kullanıcı avatarı
zeybek

Düzeltme

Mesajgönderen zeybek » 11-07-2009 15:19:05

REFİK DURMUŞ değil REFİK DURBAŞ olacak.
Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
zeybek

Mesajgönderen KERVAN » 05-07-2010 15:29:39

MARDİN RESMİ VE POSTERİ
dinler ve diller şehri mardinzimiz tarihi ve taş dokulu evleriyle bir açık hava müzesi
işte mardinizmiz için ve özellikle dışardaki hemşerilerimzin gönüllerince ev ve işyerlerinde asabilecekleri satışa sunulmuş mardin manzaralı 50 ye 70 ebatlı mardin posteri poster isteyenlere sade dileyenlere altan ve üsten plastik tutmalı çercevesiyle harika bir görünüme sahip
resim temini ve çoklu sipariş için satış noktası :1.cadde hasan ammar çarşı karşısı no 182 mardin
Resim

Uploaded with ImageShack.us
Kullanıcı avatarı
KERVAN

Mesajgönderen KERVAN » 05-06-2011 11:22:20

DEMİR BİJUTERİ'DEN MARDİN TURİZMİNE YEPYENİ DEV OTEL YATIRIMI BİTİŞE DOĞRU GİDİYOR
REYHANİ KASRI.
ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE FALİYETE GECMESİ BEKLENEN VE BAŞBAKAN SAYIN R.TAYİP ERDOĞANIN AÇILIŞI YAPMA İHTİMALİ OLAN OTEL HIZLA SON RUTUJLARINI TAMAMLAMAK ÜZERE
YAPIMI 2 YIL ALAN OTEL DIŞ KAPLAMASI KESME TAŞ NAHİTTEN YAPILDI TAMAMI OTANTİK MARDİN HAVASINA BÜRÜNEN OTEL TERAS KAFE RESTURANT KIRAL VE SÜİT ODALARINIDA İÇİNDE BARINDIRIYOR.
BİR HAYLİ KİŞİ VE PERSONELE İŞ İMKANI SAĞLANACAK ÇEVRE ESNAFA İÇİNDE BARINDIRACAĞI MÜŞTERİLERİYLEDE KAZANC SAĞLAYACAK
ADINI REYHANİ OTEL OLARAK BELİRLENEN OTEL ŞİMDİDEN MARDİNİN VE GELEN MİSAFİRLERİN İLGİ ODAĞI OLDU.
( OTELLE İLGİLİ GENİŞ HABER VE RESİMLERİMİZ AÇILIŞTAN SONRA EKLENECEKTİR)

Resim

Resim

Resim

otelin sitesi: Reyhani Kasrı
Kullanıcı avatarı
KERVAN

Dön Mardin - Taşın ve İnancın Şehri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir