Mardin Güncel (Haberler&Olaylar)

Mardin'deki haberleri,gelişmeleri ve konuşulası konuları yazabilir ve yorumlayabilirsiniz!...

Re: Mardin Güncel (Haberler&Olaylar)

Mesajgönderen yesillili » 12-05-2011 10:47:22

Mardin'de 2'si butik 8 otel yatırımı yapılıyor
2010'da 90 bini yabancı 1.1 milyon turist geldi, bu yıl 1.3 milyon kişi bekleniyor.
Mardin'de önemli gelişmeler var. TEB'in toplantısı için bulunduğumuz iki gün içinde fırsat buldukça dolaştığımız kentte, son bir-iki yıl içinde, özellikle turizmde dikkat çekici gelişmeler olduğu gözlemlenebiliyor. Caddeler yerli - yabancı turist kafileleriyle dolu.

Bu konuda çok çarpıcı rakamlar verdi Turizm İl Müdürü Davut Beliktay "2000 yılında Mardin'e gelen yerli ve yabancı turist sayısı 120 bindi.

2007 yılında 420 bindi. 2008'de 680, 2009'da 913 bin, 2010'da 1 milyon 100 bin kişi oldu. 2010'da gelenlerin 90 bini yabancıdır" dedi.

Bu rakamlara göre Mardin'de turizm, yıldan yıla yüzde 30, yüzde 50 gibi çok yüksek oranlı büyümeler gösteriyor. Bu gelişme otel yatırımlarını tetiklemiş. Mardin'de 6 otel yatırım belgesi almış. Bu yatırımlar yükseliyor. Kaldığımız otel, Erdoba, Mardin'in ilk beş yıldızılı oteli olarak kapılarını daha yeni açmıştı. Davut Beliktay'ın ifadelerine göre Mardin'de (ilçeler dahil) özel belgeli, belediye belgeli ve kamu misafirhanesi olarak 20 tesis var. 8 tane de 2, 3 ve 4 yıldızlı otel var.

Bunların yatak kapasitesi 3 bin 129. Yeni 6 otelden Hilton ve Pamuk Otel de önümüzdeki ekim ayında kapılarını açacak. Yeditepe İnşaat'ın yaptığı (AVM'li, aquaparklı) otel de bu yıl sonu veya 2012 başında açılacak. Proje aşamasında iki otel daha var: Airport Otel ve 5 yıldızlı Alibaba... İki de butik otel yatırımı yapılıyor; "Ulucami'nin altında Ensariler 80 yataklı bir butik otel yapıyor. Yine Ağıldaylar butik otel yapıyorlar, bitirdiler" dedi.

Beliktay. Tarihi PTT binasının da butik tarzda uygulama oteli yapılacağı söylendi. Bir başka önemli duyum; "Dedeman ve Rixos da yatırım düşünüyor." Dedeman'ın patronu Murat Dedeman, turizm yatırımcılarıyla birlikte ilde incelemeler yapmış. Beliktay,"Murat Dedeman'ın geldiği heyette Nafi Güral Bey de vardı. Onlar da önemli bir otel yatırımcısı. 20 yatırımcı Mardin'le ilgili olarak incelemeler yaptı" dedi.

İlde konuşulanlara göre Süryani bir girişimci de Midyat'ta önemli bir otel yatırımı planlıyor. Bu yatırım Milli Emlak'tan arazi tahsisi çıktığı takdirde gerçekleşebilecek. Otel yatırımlarının butikler hariç 120 milyon lira olduğunu belirten Beliktay, "Bu yıl turist sayısında 1.3 milyon bekliyoruz" dedi. 2012'de bu büyüme oranları devam ederbe Mardin, gelen turist sayısında 1.5 milyonu geçmiş olacak.

Civil: Büyük potansiyel var

TEB KOBİ Akademi toplantısı için kentte bulunan Genel Müdür Varol Civil de Mardin'in turizm açısından çok büyük potansiyel taşıdığını, ilin çok önemli bir turizm destinasyonu olarak planlanması gerektiğini söyledi. İyi gelişmeler var ama çok daha fazlasını yapmak gerekiyor. Turizm İl Müdürlüğü'nun tanıtım yazısındaki ifadelerle "zamanın durduğu izlenimini veren (bu) şiirsel kent" gerçek bir açık müze. Tarihin ve ticaretin (İpekyolu'nun canlı zamanlarında kurulmuş 5 han ve Kervansaray var!) görkemli yapılarının her birinin etkileyici hikayelerini anlatıyor rehberler.

Bu açık müzede en büyük varlık elbetteki (eski) Mardin! Asur, Pers, Roma, Bizans, Artuklu ve takip eden daha birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Ayakta kalmış görkemli eserlerin önemli bir kısmı Süryani: Deyrülzeferan, Mor Gabriel gibi çok önemli tarihi yapılar, manastırlar, onlarca kilise... Tarassut Kulesi Şahkullubey Kümbeti, Harzem Harabeleri, Dermetinan Kalesi, Pir Hattap Türbeleri, Zambırhan ve Asrihan mağaraları, Deyrulumur, Gınnavas Höyüğü, Morin Kalesi, Dimitros Kalesi, Mor Yakup Kilisesi , Selman-i Pak, Şeyh Ali Tepesi, Pir Kemal Türbesi, Arap Kışla, Tak-ı Zaferin, Zeynel Abidin Camisi; Ömerli'de Fafah Kalesi, Beşikkaya e Göllü Harabeleri; Yeşilli'de Romalılar'dan kalma su kanalları, çeşmeler, bentler... Batman'a da bağlı olsa, Batman kadar Mardin'in de sayılan Hasan Keyf!..

90 yatırım yer bekliyor

TEB'in Erdoba Otel'deki toplantısında karşılaştığımız süt işleme tesisi yatırımcısı ortaklar Mürsel Korhan ve Bünyamin Vural, turizm dışında endüstriyel yatırımlarda da önemli gelişmeler olduğunu belirtti. OSB Müdürü Abdullah Ensari'nin verdiği bilgiler de çok çarpıcı. Ensari'nin anlattığına göre Mardin'e yatırım yapmak için onlarca yatırımcı bekliyor, sırada.

Ensari, "Eskiden gelin yatırım yapın, arazi verelim, şunu verelim, bunu verelim diye yalvarırdık. Şimdi yer bulamıyoruz. Birinci OSB tamamen dolu. 90 müracaat var. Bir genişleme bölgesi bulduk 412 dönüm ama orada da sadece 38 parsel var. İkinci OSB için başvurduk, işlemleri sürüyor. Yeni yatırımlar devam ediyor.

Bir Alman şirketi kozmetik yatırımı yapıyor. 48 çeşit ürün üretecek. Geçen yıl başladı yatırım. İstanbul merkezli bir firma kot üretecek, tekstil yatırımı yapıyor. Nişasta fabrikası yatırımı bitti, faaliyete geçti. Duyan Grup yapı kimyasalları yatırımı yapıyor. Sırada tahsis bekleyenler içinde yabancı yatırımcılar var. Almanya'dan, Romanya'dan yerel ortaklı girişimler yer bekliyor. Suriye'den, Irak'tan büyük talep var. Yabancı yatırım çekiyoruz. OSB'de Çinli yatırımcı bile var. Kapı kilidi üretiyorlar" dedi.

Abdullah Ensari'nin yatırımlar konusunda verdiği haberler olumluydu ama "Bir de tatsız haberim var" diyerek anlattı: "Çanakkale Seramik burada önemli bir yatırım yapacaktı. Aylarca çalıştılar, fizibilite yaptılar. Gaz tedariki konusunda burada her türlü kolaylık konusunda anlaştık. 'Size gaz veririz' dediler. Konu Ankara'ya TPAO'ya gitti. Bu kez 'Size gaz veremiyoruz' demişler. Yatırım durdu. Yapılsaydı çok önemliydi."

Kaynak: EkoAyrıntı
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Re: Mardin Güncel (Haberler&Olaylar)

Mesajgönderen yesillili » 10-06-2011 03:33:48

İlk Hıristiyan vekili Mardin çıkarabilir
Mardin'de 4 vekille temsil edilen AK Parti mevcut durumu koruma çabasında. BDP sandalye sayısını 3'e çıkarmaya çalışıyor. 3'üncü sıradaki adayı Süryani asıllı bir avukat
Mardin de diğer bölge kentleri gibi yoğun göç alıyor. Nüfusu 800 bine dayanmış. Seçmen sayısı ise 386 bin. Mardin'de eğilimini belirleyen temel faktör etnik yapı. Arap nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerde AK Parti, Kürt nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerde BDP güçlü. Sayıları 2 bin civarında olan Süryanilerin oyu ise değişik partilere dağılıyor. BDP, Kürt nüfusun yoğun olduğu Kızıltepe, Derik, Mazıdağı, Nusaybin, Dargeçit'te güçlü. AK Parti ise Arap nüfusun yoğun olduğu Midyat, Ömerli, Yeşilli, Savur ve kent merkezinde. 2007'de AK Parti 105.500, BDP ise 88 bin oy almış.

HEDEF 140 BİN OY
AK Parti, bu seçimde Mardin'deki 4 vekilliği korumayı amaçlıyor. 140 bin oy hedefleniyor. Ancak listesinin ilk üç isminin Arap asıllı oluşu, iktidar partisinin işini biSokakta eski vekillere bir tepki var. "Kent için hiçbir şey yapmadıkları" düşüncesi yaygın. Sanki genel merkez de bunun farkında. Muammer Güler gibi ağır bir top bu dağınıklığı derleyip, toparlar umuduyla liste başı yapılmış gibi. Bu düşüncenin işe yaradığı da söylenebilir. Mardinliler, Güler'e "Vali" diye hitap ediyorlar ve "Vali"yi sevmiş görünüyorlar.

BÖLÜNMEZ FAKTÖRÜ
Ancak Mardin'de BDP dışında ciddi bir rakip daha var. Bağımsız aday Süleyman Bölünmez. Eski vekil olan Bölünmez, sıra dışı bir kişilik. Kent için cebinden ciddi paralar harcamış. Özellikle eğitim ve sağlığa. Halk tarafından çok sevilen Bölünmez, seçilmeyi başarır mı bilmiyoruz ama AK Parti'nin oylarını "böleceği" kesin. BDP'nin en önemli kozu Ahmet Türk. Gülser Yıldırım KCK davasından tutuklu. Avukat Erol Dora ise Süryani asıllı aday. Seçilirse Meclis'te ilk kez Hıristiyan vekil olacak. CHP de Mardin'de çıkış arıyor. Birinci sıra adayı Reşit Kılıç. CHP'nin oylarını artırsa da seçilmesine sürpriz gözüyle bakılıyor. Mardin'de iki tahmin var: Birincisi AK Parti 3, BDP 3. Diğeri ise BDP 3, AK Parti 2 ve Süleyman Bölünmez.

'Halk sürecin bilincinde'
BDP adayı Ahmet Türk'ü Kızıltepe'deki seçim bürosunda bulduk: Türk'ün seçim değerlendirmesi şöyle: "Çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. AK Parti'nin adayları bizi ilgilendirmiyor. Biz 150 bin oyun altına düşmeyiz. AK Parti 70 bini geçemez. Halk sürecin bilincinde. Biz burada sadece seçim çalışması yapmıyoruz, daha güçlü bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Üç bölgede de sıkıntımız yok. Meclis'e güçlü çıkarsak Kürt sorunun barışçıl çözümünde etkili olacağız. Kürtlerin talepleri belli. Kürtler kültürel kimlerini tanıyan ve kendini yönetmeyi sağlayacak bir anayasa istiyor."

Kaynak: Sabah Gazetesi
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Re: Mardin Güncel (Haberler&Olaylar)

Mesajgönderen yesillili » 21-07-2011 13:46:56

Mardin'de Elektrik Kesintisi
Mardin'de trafo bakım çalışmaları nedeniyle kırsal alanlar ve bazı köyler elektrik kesintisine uğrayacak.

Mardin'de trafo bakım çalışmaları nedeniyle kırsal alanlar ve bazı köyler elektrik kesintisine uğrayacak.

DEDAŞ İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Teiaş Diyarbakır İletim Şebekeleri İşletme ve Bakım Müdürlüğü ekipleri tarafından yarın 11. 00-15. 00 saatleri arasında Mardin kırsalı, Mazıdağı köylerinin bir kısmı Sultan köy su pompaları merkez radar belediye lojmanlarında elektrik kesintinin uygulanacağı bildirildi.

Açıklamada, 24 Temmuz 2011 günü saat 06. 00-12. 00 saatleri arasında yapılacak bakım çalışmaları nedeniyle Mardin merke, Savur, Ömerli, Yeşilli ilçe merkezleri ve kırsalın tamamında enerji kesintisine gidileceği belirtildi.

- MARDİN
(Anadolu Ajansı)
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00

Re: Mardin Güncel (Haberler&Olaylar)

Mesajgönderen KERVAN » 22-09-2011 10:33:24

MARDİN DE SABAH SAAT' lerinde SOYGUN CİNAYETİ

ALINAN KISA BİLGİLERE GÖRE MARDİN 2'Cİ CADDE DE DÖViZ ALIM SATIMI YAPAN NECDET ADINDAKİ ESNAF ELİNDE PARALARINI ÇALMAK İÇİN BAŞINDAN TABANCAYLA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ
SABAH SAATLERİNDE ÇARŞININ SESZİZLİĞİNDEN VE ESNAFIN HENÜZ YENİ KEPENK AÇMAYA BAŞLADIĞI SULARINDA OLAN CİNAYET HERKESİ TEDİRGİN ETTİ
DÜKKANIN AÇMAK İÇİN DÜKKANINA YAKIN MESAFE YOL KAT EDEN ESNAFI TAKİP EDEN KATİL ZANLISI SOYGUNU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN EN UYGUN YER OLAN KASIM TUMENER CAMİİ Sİ ARA ARA SOKAĞINDA GERÇEKLEŞTİ SABAHIN SESZİZLİĞİNDEN DE YARARLANAN HIRSIZ KATİL. DÖVİZCİ OLDUĞU BİLİNEN NECDET İ YAKIN TAKİBE ALDIĞI VE AMACININ DÖVİZCİNİN ELİNDEKİ PARA DOLU ÇANTAYI KAPMAKTI
AMACINA ULAŞAN HIRSIZ DÖVİZCİYE YANINDA TAŞIDIĞI TABANCAYLA BAŞINDAN VURARAK YERE SERDİKTEN SONRA PARA DOLUSU OLAN ÇANTAYI ALIP ARA SOKAKTA KAYIPLARA KARIŞTI OLAYIN DUYULMASINDAN HEMEN SONRA EMNİYET ÇEVREDE GENİŞ ÖNLEMLER ALDI OLAY YERİ İNCELEME EKİPLERİNİNDE GELDİĞİ VE BİLGİ OLUP BİTENLER İÇİNDE MARDİN VALİSİNİN DE OLAYA İNTİKAL ETTİĞİ BİLDİRİLDİ
Kullanıcı avatarı
KERVAN
 
Mesajlar: 120
Kayıt: 24-03-2009 01:00:00
Konum: YEŞİLLİ

Önceki

Dön Mardin'den Haberler & Konuşulası-Tartışılası Konular...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron