Mardin - Konuşulası & Tartışılası Konular...

Mardin'deki haberleri,gelişmeleri ve konuşulası konuları yazabilir ve yorumlayabilirsiniz!...

Mardin - Konuşulası & Tartışılası Konular...

Mesajgönderen Halit » 20-07-2006 00:13:51

Mardin'de yaşam değişiyor...

benim gözlemlerim en azından bu yönde... Yıllar öncesinin MArdin'i şimdikinden çok farklı... Önceleri Arap nufusun ağırlıkta olduğu Mardin-Merkez'de daha sonraları köylerde gelen göçlerin yanısıra memur kesiminin de artması sonucu daha çeşitli bir toplum halini aldı... tabi bu arada Mardin'de yaşayan süryanileri de unutmamak laızm... tarihten günümüze mardin'de müslümanlarla bir arada ve barış içerisinde yaşamış ve bu güne kadar gelmişler...

Arapça, Türkçe, Kürtçe, Süryanice'nin konuşulduğu mardin; Kültürler ve toplumlarası hoşgörünün en güzel örneklerindendir...

Tarihi öğelerin de değerinin daha iyi anlaşıldığı bu günlerde mardine olan ilgi bayağı artmış durumda... hatta mardin'de diziler çekilmekte, programlar yapılmakta ve çok sayıda turist akınına uğramaktadır...

bu konuda benim endişelerim var; örneğin:
*zamanında çekilen berivan, asmalı konak, ağanın kızı vsvs dizilerde mardinin ağaların hüküm sürdüğü ve silahların yaşamın vazgeçilmez öğesi gibi gösterildiği bir toplum olarak gösterilmesi benim canımı çok sıktı... zira toplumsal olarak iyi karşılanmayan bu öğeler, yöre toplumu üzerindeki önyargıları iyice kemikleştirmekte ve halka zarar vermektedir... bunlara şahsen karşıyım.. ve tasvip
etmiyorum..

* Turistlere misafirperverliğimizi göstermek güzel. lakin turistleri kaznaç kapısı olarak algılayıp bazı değerlermizi bu yolda heba etmek çok kötü bir sonuç doğuracak.. farz-ı misal; turistler için içkili
ve eğlence mekanlarının arttırlması zaten yozlaşma toplumu haline dönmüş ve cehalete boğun eğmiş insanımızı daha da kötü mercilere çekecektir.. Turistler elbetteki bir gelir kaynağıdır. fakat misafir perverlik ile kazancı bir ölçüde tutmalı ve toplumsal yozlaşmaya yenik düşmemeliyiz. Heleki Mardin tail truzimi değilde kültür truzimine açık bir kent konumunda iken...

Aslında yazacağım bir kaç knou daha var... ama hepsini bir seferde yazıp sizleri yormayayım.. ayrıca siznde fikrlerinizi almayı umuyorum.. ki güzel bir fikir alışverişi olsun...

katkılarınız bekliyorum..
Selametle...
Kullanıcı avatarı
Halit

HALİT'E

Mesajgönderen creasy06 » 16-07-2007 11:47:23

halit bey kardeşim merak etme. mardinin tarihi bir kent olduğunu artık tüm türkiye biliyor. gelen gelecektir..dizilerle ilgili söyleyeceğim :İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR.turist sayısı sürekli artmaktadır ve artmaya devam edecektir. değerlerden bahsetmişsin paradan başka değer mi kaldı allah aşkına .önce yeşilliye bakalım yeşilli de batıda olmayan tek şey açık seçik giyimDİR.BAŞKA HERŞEY VAR yeşillide
Kullanıcı avatarı
creasy06

Dön Mardin'den Haberler & Konuşulası-Tartışılası Konular...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir