Mardin'e Turistlerin İlgisi Artıyor...

Mardin'deki haberleri,gelişmeleri ve konuşulası konuları yazabilir ve yorumlayabilirsiniz!...

Mardin'e Turistlerin İlgisi Artıyor...

Mesajgönderen Halit » 28-04-2006 03:16:13

Mardin'de son yıllarda gözlemlenen bir durum bu...

Mardin'in çok eski bir
tarihinin olması, çeşitli dinlere dillere ve milletlere ev sahipliği yapmış olması ve hâlâ yaşayan bir
tarih gibi gözler önünde durması ona olan ilginin artmasına vesile oluyor...

Son yıllarda
terör olaylarının yaşatmış olduğu talihsizlikleri çoğu ilden daha çabuk atlatan Mardin, yapılan
çalışmalar ve tanıtımlar sonucu her sene artan bir turist grafiğine sahip...

Özellikle
restorasyonların artması ve şehir merkezinin artık bilinçli bir şekilde korunmaya başlanması
Mardin'in kendi öz görünümüne yakınsaması turist sayısının artmasını
kolaylaştırıyuor.

Tabi bu artan turist sayısına yeterli hizmet vermek için yeni konaklama
mekanları, oteller vs.. kuurlmaya başlandı. Mardin Havaalanı'nda özel hava yolu şirketlerinin
rekabeti ve nerdeyse hergüne uçak seferi koymasının da; bu beklenen turist ihtiyacından
kaynaklanıyor olabileceği de düşünülmekte...

Son yıllarda sürekli artan turist sayısının
bu yıl da artması bekleniyor. ve baharın gelişiyle bunun ilk sinyalleri alınmaya başlandı....
Kullanıcı avatarı
Halit
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 05-09-2005 00:00:00
Konum: Yeşilli

Mesajgönderen murad » 11-05-2007 23:12:28

AVRUPA BİRLİĞİ ELİYLE MİSYONERLİK:

CAMİYE KİLİSE OYUNU

AB destekli skandal

16 Eylül 2006 tarihinde Mardin bölgesinde incelemelerde bulunan Mehmet Elkatmış Başkanlığındaki İnsan Hakları Komisyonu heyeti, Midyat’ta bazı Manastır ve kiliseleri ziyaret eder. AKP’li ve CHP’li komisyon üyeleri bu ziyaret sırasında Bardakçı köyüne de uğrar. Caminin kiliseye çevrilmesi skandalı işte bu ziyaretten hemen sonra resmi bir sürece girer.

AB uğruna Meclis’i olağanüstü toplayarak zinayı suç olmaktan çıkaran, yine AB uyum yasaları çerçevesinde kanunlardan cami ifadesini kaldırıp yerine ibadethane ifadesini koyan AKP, şimdi de bir caminin kiliseye çevrilmesi skandalına imza atıyor. Skandal gelişme Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Bardakçı köyünde yaşandı. Köyün tek camisinin kiliseye çevrilmesi çalışmaları bütün hızıyla sürdürülüyor.

Bardakçı köyünün Ankara ziyaretçileri

Midyat’ın Bardakçı köyünde yaşanan inanılmaz olayın TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin köye gelmesiyle başladığı öğrenildi. 16 Eylül 2006 tarihinde Mardin bölgesinde incelemelerde bulunan Mehmet Elkatmış Başkanlığındaki İnsan Hakları Komisyonu heyeti, Midyat’ta bazı Manastır ve kiliseleri ziyaret eder. AKP’li ve CHP’li komisyon üyeleri bu ziyaret sırasında Bardakçı köyüne de uğrar. Caminin kiliseye çevrilmesi skandalı işte bu ziyaretten hemen sonra resmi bir sürece girer. Köylülerin verdiği bilgilere göre, Bardakçı’ya gelen Elkatmış ve komisyon üyeleri köylülerden “AB sürecinde Süryaniler bize Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açmasınlar” bahanesiyle caminin kilise yapılmasına ses çıkarmamalarını ister. Bu isteği ise siyasi baskılar takip eder ve köy sakinleri camilerinin kiliseye çevrilmesi için ikna edilir.

Köyde tek bir Hıristiyan yaşamıyor

Geçmişte Mardin’in doğu bölümünde yoğun olarak yaşayan Süryani vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu Avrupa ülkelerine göç etmiş. Bu nedenle bu bölgede hemen her köyde bir kilise veya manastırla karşılaşmak mümkün. Bardakçı köyünün Süryani sakinleri de yaklaşık 30 yıl önce Avrupa’ya gidenlerden. Ve yıllardır bu köyde hiçbir Hıristiyan vatandaşımız ikamet etmemiş. Caminin kiliseye çevrilmek istendiği Bardakçı köyünde bugün de tek bir Hıristiyan bulunmuyor. Olayın çok daha ilginç tarafı, yılda birkaç kez dışardan gelenler için kapısının açıldığı bir Süryani kilisesi de mevcut. Köylüleri şaşırtan da, tek bir Hıristiyanın yaşamadığı 30 hanelik bir köyde ikinci bir kiliseye ihtiyaç duyulması ve bunun devlet eliyle hayata geçirilmek istenmesi.

Bardakçı Camii’nin tarihçesi

Bardakçı camisinin tarihçesi bu caminin kiliseye dönüştürülemeyeceği gerçeğini de ortaya koyuyor. 1935 yılında tek katlı ve bahçeli olarak inşa edilen bina uzunca bir süre konut ve değirmen olarak kullanıldı. 1973 yılına gelindiğinde ise dönemin Hıristiyan köy muhtarı Bersome Kurt ve kilise papazı Esmer Bilge tarafından imzalanan bir belgeyle bina, köy odası olarak tahsis edildi. Sonrasında ise kayıtlara eğitim odası olarak geçen bu bina, ihtiyar heyeti tarafından ihtiyaca binaen yine resmi olarak camiye çevrildi. Hatta bunun üzerine İl Müftülüğü de camiye kadrolu bir imam atadı. Ve bu süreç yakın zamana kadar böyle devam etti.

Kilise başvurusu Avrupa’dan

Ancak 2000 yılı başlarında Yusuf Bozkurt isimli Avrupa’da yaşayan Süryani bir vatandaş, cami olarak kullanılan binanın geçmişte kilise olduğunu iddia ederek Diyanet’e başvuruda bulundu. Ne var ki Bozkurt’un elinde binanın kilise olduğuna dair hiç bir belge bulunmuyor. Zaten resmi kayıtlarda önce konut olarak gözüken bina sonrasında eğitim odası, en sonunda da cami olarak resmi kayıtlara geçimiş. Yani kilise olduğuna dair hiçbir resmi belge de bulunmuyor.
evet arkadaslar acaba Mardine ilgi bundan dolayimi????
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

Mesajgönderen yesillili » 12-05-2007 09:47:46

daha önce bende bir başka forumda Süryani vatandaşlarımıza verilmek istenen bu ayrılık fikirlerine dikkat çekmiştim. süryaniler yüzyıllardır barış içerisinde yaşıyorlar zaten. fakat bu son 20-25 yıldan beri avrupaya göç etmeye başladıkları andan beri; süryani köyleri daha çok yabancı turist çeker oldu. (Özellikle bürokrat ve siyaset adamları) Bununla birlikte süryaniler de mallarına ve köylerine daha çok sahip çımaya başladılar ve toprak satın almaya başladılar.

Temennim odur ki; bunun arkasında bir art niyet olmasın veya bir art niyet varsa Allah sonucunu hayra çevirsin.

Gelelim camii konusuna;
evvela diyeyim ki cami konusunun direkt bugünki hükümetle ilişkilendirilmesini doğru bulmuyorum. saniyen; islam hukukunda da azınlık mallarının hukuku vardır. bizim bilmediğimizi islam alimleri veya diyanet işleri alimleri daha iyi bilir. Bu açıdan camii eğer gerçekten süryanilere ait bir kilise imiş ise diyanet bunu değerlendirir ve doğru olan kararı verir. lakin gördüğüm kadarıyla caminin kilise olduğuna dair kanıt da bulunanamış, tekrar kiliseye dönüştürüleceğine dair bir işaret de yok. bu konularda hasssas olmalı provokatif olay ve yazılara alet olmamalıyız.

bu konuda sizlere tavsiyem sadece kültürünüze ve değerlerinize sahip çıkın. başkaları eğer mallarının ve topraklarının peşine bu kadar düşüyorsa, siz de onlrdan daha fazla sahip çıkın.

son bir şey: eklediğimiz yazılara kaynak linki eklersek iyi olur. tabi kaynağımız da güvenilir ve saygın bir kaynak ise daha da iyi. çünkü son zamanlarda sırf provokasyon için açılan sitelerin sayısı artmaktadır.

Selametle...
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin
 
Mesajlar: 864
Kayıt: 04-09-2005 00:00:00


Dön Mardin'den Haberler & Konuşulası-Tartışılası Konular...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir