Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimizin Dikatine

Yeşilli'ye ait diğer başlıkların dışında kalan ve daha çok Yeşilli'deki bazı olgu ve durumları içeren meseleleri burada tartışabilirz. Mesela Yeşilli'de particilik, eğitim sorunları vs...

Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimizin Dikatine

Mesajgönderen isimsizim » 16-06-2011 01:46:35

Değerli Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimiz,
Allah rızasını kazanma mülahazasından başka bir niyeti olmayan bir vatandaş olarak- sizlere memleketim Mardin’in YEŞİLLİ ilçesi için eğitim, sağlık, sosyal-kültürel yaşantı, ulaşım ve sporla ilgili müşahedelerimi arz etmek istiyorum.

Yeşilli ilçesinde bir kast sistemi ve eğitimsizlik görmekteyiz. Bizler iyi biliyoruz ki eğitimin olmadığı yerde irfanın olmayacağı, irfanın olmayacağı yerlerde de cahilliğin baş göstereceğidir. İlçemizde gençlerin eğitimi üzerine kafa yoran ve bunun için modern dünyayı takip eden bir belediyecilik zihniyeti olmadığından dolayı eğitim alanında ilçemiz bırakın yerinde saymayı gerileme göstermiştir. Belediyemizde gelecek seçim kaygılarından dolayı kendi yandaşlarını memnun etme yandaş olmayanları ötekileştirme ve onlara ilişmeme mantığı hüküm sürmektedir bu da belediyemizde bir kast sistemini oluşturmuş ve olan iki kavga arasında kalan terü taze çocuklarla gençlere olmuştur.
Belediye ufak tefek köksüz çalışmalar yapmaktadır. Mesela yıllar sonra başka bir belediye zihniyeti tarafında yıkılabilecek plansız duvarlar, altyapısız parke yollar ve yer yer genişliği 15 cm yi geçmeyen kaldırımlar ve buna benzer bir çok geçici, köksüz, dallanıp budaklanamayacak belki samimi belki samimi olmayan çalışmalar. Bu tarz çalışmalar genelde geleceği görmeyen ve esas hizmet etmesi gereken alanı bilmeyen bir basiretsizliğin belirtisidir.
Mesela İlçemizde temel bir gereksinim olan ulaşımın hala eski usullere göre yapılıyor olması. Yeşilli’den Mardin’e 10 km’lik yolu gitmek için en az- mübalağasız söylüyorum- üç saat beklersiniz. Dolmuş doldu mu kalkar dolmadı mı kalmaz. Oluşturulan bu sistem şoförlerin lehine vatandaşın aleyhine olmaktadır dolayısıyla zaruri bir ihtiyaç olan ulaşımın aksaması vatandaşın işlerini aksattığı için halkı memnuniyetsiz kılmaktadır. Biz istiyoruz ki ulaşım modern dünyada nasıl ise biz de de öyle olsun. Hiç olmazsa kalkış saati belli olan bir ulaşım sisteminin olması.

İlçemizde planlı olarak mahallelerin ihtiyacını karşılayacak tek bir çocuk oyun alanı yoktur. Dolayısıyla çocuklar dışarıda, caddede tabiri caizse orada burada oynamaktadır. Salıncakta sallanamadan, kaydırakta kayamadan çocukluğunu bitiren ergenler var ve bu durum hala devam ediyor. Çocuklarımıza belediyemizden Luna Park istemiyoruz sadece bir tahterevalli, bir salıncak ve bir kaydırak istiyoruz. Bunu anlatamadık onlara.

Gençlerimizin, bilgili, tecrübeli ve yaşam tarzı itibariyle örnek insanlarla buluşabilecekleri ve sohbetlerinden feyz alacakları, tecrübelerinden faydalanacakları, oturup gezete, kitap okuyacakları ve kontrollü bir şekillde internete girip kültürel araştırmalar yapacakları sosyal bir platformları yoktur. Biz modern devasa bir kültür merkezi istemiyoruz. 250 TL ye kiralanabilecek ve halkın hizmetine sunulabilecek bir kültür evi istiyoruz. Bu gerçekleşmediği zaman gençler ve genç olmaya namzet çocuklar internet kafelerde, bilardo salonlarında sigara dumanları içinde vakitlerini ziyan etmekte ve zamanla zihinsel olarak da hezeyan yaşamaktadırlar. Bu kontrolsüz durum kötü alışkanlıklar edinmelerine ve dolayısıyla aileleriyle ciddi manada sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.
Ayrıca gayri istitradı arz edeyim. Yeşilli ilçesinin gümbür gümbür gece gündüz kültürel aktivitelerle kutlanan uluslararası bir kiraz festivalimiz vardı; fakat belediyemiz onu da kaldırdı ve yıllarca kutlamadı sadece geçen sene 23 Nisan havasında gecen basit bir kutlama yaptı. Halbuki eski yönetim zamanında yapılan kiraz festivaliyle, bırakın Yeşilli ilçesini O zamanlar bir kez olsun böyle aktivitelerle televizyona çıkmamış olan Mardin ilinin ilk tanıtımı yapılmıştı.

İlçemizde spora hiç değer verilmemekte, hatta spor fuzuli bir uğraşmış gibi görülmektedir. Gençlerimizi sporla haşir neşir edecek sporu sevdirecek spor günlerinin yapılması gerekmektedir. Bizler Şaşalı şeyler istemiyoruz. Mesela belediyemiz sporun ne kadar faydalı ne kadar gerekli olduğunu anlatmak için sembolik manada, halkla beraber belediye başkanı ve kanaat önderleri eşofmanlarını giyip bir yürüyüş yapabilir. Ciddi mana da sistematik futbol, voleybol, basketbol vb. turnuvalar düzenlenebilir. Kısaca sporun zaruri bir ihtiyaç olduğunu duyurmak ve spor yapmanın değil yapmamanın ayıp bir şey olduğunu ilan etmek gerekiyor.

Değerli Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimiz, buradan sizlere naçizane anlatmaya çalıştığım belediyemizin sistematik, malumatlı, modern dünyayı takip ederek çalışmadığı, aksine ahbap çavuş ilişkileriyle iş yürütmeye çalıştığı, önemli günlerde afiş asıp gün kutlama işgüzarlığı yaptığıdır. Kendi içindeki problemlerini halledemeyen, işçilerinin alın teri karşılığını veremeyen bir belediye var. Düzenli bir oluşum yok kâğıtta kalan ama hiçbir faaliyet gösteremeyen birimler mevcut. Keşke belediyemize “Allah aşkına 10 yılda ne yaptın?” diye sorsak. Biliyoruz ki belediyemiz bize “Şu duvarları ördüm, yetmedi üstüne nahit taşı döşedim, taziye evi yaptım, bir kilometrelik yolu parke döşedim, şöyle ettim böyle ettim.” Diyecektir. Fakat elde ne var? Kalıcı izli ne yapmış? Hiçbir şey…

Biz istiyoruz ki yarına, koca çınarlara namzet fidanlar diksin. Eğitime önem verip gençlerimizi yarınımızın teminatı kılsın. Bizler altından yakuttan kaldırımlar, yollar yapsak ne çare. Onun üstünde yürüyen ayak cahilse ne altın kalır ne yakut; fakat yollar çamur, taşsa yürüyen ayak da bilge çavuşsa o taşı yakut, çamuru da altın yapmayı bilecektir. Taşı yakut, çamuru altın yapan bir nesil, spora da önem verir, kültür evleri de kurar, parklar bahçeler de inşa eder, gönül de yıkmaz, har vurup harman da savurmaz.
Yüksek sevgi ve saygılarımla… isimsizim
Kullanıcı avatarı
isimsizim

Re: Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimizin Dikatine

Mesajgönderen geceler » 16-06-2011 14:08:41

isimsiz kardesim cok güzel deginmis yesilli.nin görünmeyen yarasina, aslinda herkesin bildigi ama bilmemezlikten gelinen en büyük sorunu dile getirmissin, tebrikler
Kullanıcı avatarı
geceler

Mesajgönderen ziver » 16-06-2011 19:09:40

tüm site ve yeşilli haklımıza selamlarımızı iletiyorum
isimsiz kerdeşimiz düzgün ve hoşgörü anlayışı kuralları içinde bir edebi yazı yazdı. yazı ve düşüncelerini bizlerle paylaştığından sitemiz adına teşekkürlerimi arz ediyorum.

şimdi sitemiz kurulduğundan beri en büyük gayesi yeşillinin sesini ve sorunlarını duyurmak oldu bu yolda zannedersem epey yol kat edip görünmeyen fakat hissedilen kazanç dereceleride oldu.
şimdi isimsiz kardeşimzin yazısında belediye,işçi.vatandaş memuru ,ağaçı, çocuğu hayatı kısacası yeşilliyi anlatıyor biz yeşilliyiz insan kendi yaşadığı evine ailesine asla zarar vermez zarar ve ziyan düşünmez böyle düşündüğünde ve yaptığında ailede dışlanır.

öyleyse madem biz bir aileyiz diyorsak aile içindeki olumsuzluklara asla yer ve mahal etmemek lazım
ailede fertler arsında her zaman istenen düzgün bir hayat refeh ve geliri yüksek okumuş kişiler imanlı müslüman tablosu bunlar her ailenin gıbtayla arzuladığı şeylerdir
fakat bu iyi şeyler içinde o aileye fesat ve bölünme girerse o aile dağılır mahfolur çocuk babasına asi kadın kocasına itaat etmez kız hovardar baba farklı sapkın yolara gider bu eşittir demek oluyorki o aileden sağlam fert çıkmaz dağılma ve mahfolma noktasına geider allah korusun.

yeşilli son zamanda bir hayli geriledi ben bunu siyasete veyahut bir guruba mal etmek istemiyorum bu yeşillinin sorunu ve gene yeşillinin ayıbı bir adam düşünün sabah evden çıkar yolda yol alıp gider yolda farzedin elinde taş olup rasgele başkasının camını kırmaya yeltenmiş bir çocuk var evladım yapma at o taşı elinden ayıptır yazıktır diyen kaç kişi kaldı.

zannetmem banane anlayışı başını aldı gidiyor.

işte yeşillinin davasıda banane davasına dönüştü artık farklı etnikler yeşillide istenmeyen bayrak asıyorsa(siyasi anlamda)gece yarsı yeşillinin geleceği bir kaç kuruşa satılıyorsa, aile kavgalarımız mahkemeye taşıyorsa,kendi iç meselelerimizi halledemiyorsak daha kat etmemiz gereken çok yolumuz var nice güneşlerin doğup batması lazım .

ekmek uğruna
nice ahmedler mehmetler gurbet ellerinde yuvasından yoksun millete ayakçı olacak
ama ben gelecekten inşallah umutluyum yeşillinin bazı tahammüle dair dayanacak şeyleri kalmadı ben yakın zamanda yeşilliyi gene bir hizmet ve saygınlık akını olacağı müjdesinin kanaatindeyim işin sırrını soranlara zaman içindeki sabrı ve kendilerini ilçe adına bazı hataları düzeltmelerini tavsiye ederim .
inşallah allahın izniyle kaldığı yerden devam edecek nice festivaler nice devalet adamları oturduğu yerden yeşilliye selam verecek büyük projeler yarım kaldığı yerden kesintisiz devam edecek ben halkımızdan kati şekilde şunu istiyor ve rice ediyorum kaybedecek ne bir şeyimiz nede zamanımız kaldı aklınzı başınıza alın yeşilliyi kalkındırın gelecek nesillere huzurlu istikrarlı ve zengin bir yeşilli ortamı yaratın ve örnek olun
Kullanıcı avatarı
ziver

Re: Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimizin Dikkatine

Mesajgönderen isimsizim » 18-06-2011 02:54:59

isimsizim yazdı:Değerli Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimiz,
Allah rızasını kazanma mülahazasından başka bir niyeti olmayan bir vatandaş olarak- sizlere memleketim Mardin’in YEŞİLLİ ilçesi için eğitim, sağlık, sosyal-kültürel yaşantı, ulaşım ve sporla ilgili müşahedelerimi arz etmek istiyorum.

Yeşilli ilçesinde bir kast sistemi ve eğitimsizlik görmekteyiz. Bizler iyi biliyoruz ki eğitimin olmadığı yerde irfanın olmayacağı, irfanın olmayacağı yerlerde de cahilliğin baş göstereceğidir. İlçemizde gençlerin eğitimi üzerine kafa yoran ve bunun için modern dünyayı takip eden bir belediyecilik zihniyeti olmadığından dolayı eğitim alanında ilçemiz bırakın yerinde saymayı gerileme göstermiştir. Belediyemizde gelecek seçim kaygılarından dolayı kendi yandaşlarını memnun etme yandaş olmayanları ötekileştirme ve onlara ilişmeme mantığı hüküm sürmektedir bu da belediyemizde bir kast sistemini oluşturmuş ve olan iki kavga arasında kalan terü taze çocuklarla gençlere olmuştur.
Belediye ufak tefek köksüz çalışmalar yapmaktadır. Mesela yıllar sonra başka bir belediye zihniyeti tarafında yıkılabilecek plansız duvarlar, altyapısız parke yollar ve yer yer genişliği 15 cm yi geçmeyen kaldırımlar ve buna benzer bir çok geçici, köksüz, dallanıp budaklanamayacak belki samimi belki samimi olmayan çalışmalar. Bu tarz çalışmalar genelde geleceği görmeyen ve esas hizmet etmesi gereken alanı bilmeyen bir basiretsizliğin belirtisidir.
Mesela İlçemizde temel bir gereksinim olan ulaşımın hala eski usullere göre yapılıyor olması. Yeşilli’den Mardin’e 10 km’lik yolu gitmek için en az- mübalağasız söylüyorum- üç saat beklersiniz. Dolmuş doldu mu kalkar dolmadı mı kalmaz. Oluşturulan bu sistem şoförlerin lehine vatandaşın aleyhine olmaktadır dolayısıyla zaruri bir ihtiyaç olan ulaşımın aksaması vatandaşın işlerini aksattığı için halkı memnuniyetsiz kılmaktadır. Biz istiyoruz ki ulaşım modern dünyada nasıl ise biz de de öyle olsun. Hiç olmazsa kalkış saati belli olan bir ulaşım sisteminin olması.

İlçemizde planlı olarak mahallelerin ihtiyacını karşılayacak tek bir çocuk oyun alanı yoktur. Dolayısıyla çocuklar dışarıda, caddede tabiri caizse orada burada oynamaktadır. Salıncakta sallanamadan, kaydırakta kayamadan çocukluğunu bitiren ergenler var ve bu durum hala devam ediyor. Çocuklarımıza belediyemizden Luna Park istemiyoruz sadece bir tahterevalli, bir salıncak ve bir kaydırak istiyoruz. Bunu anlatamadık onlara.

Gençlerimizin, bilgili, tecrübeli ve yaşam tarzı itibariyle örnek insanlarla buluşabilecekleri ve sohbetlerinden feyz alacakları, tecrübelerinden faydalanacakları, oturup gezete, kitap okuyacakları ve kontrollü bir şekillde internete girip kültürel araştırmalar yapacakları sosyal bir platformları yoktur. Biz modern devasa bir kültür merkezi istemiyoruz. 250 TL ye kiralanabilecek ve halkın hizmetine sunulabilecek bir kültür evi istiyoruz. Bu gerçekleşmediği zaman gençler ve genç olmaya namzet çocuklar internet kafelerde, bilardo salonlarında sigara dumanları içinde vakitlerini ziyan etmekte ve zamanla zihinsel olarak da hezeyan yaşamaktadırlar. Bu kontrolsüz durum kötü alışkanlıklar edinmelerine ve dolayısıyla aileleriyle ciddi manada sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.
Ayrıca gayri istitradı arz edeyim. Yeşilli ilçesinin gümbür gümbür gece gündüz kültürel aktivitelerle kutlanan uluslararası bir kiraz festivalimiz vardı; fakat belediyemiz onu da kaldırdı ve yıllarca kutlamadı sadece geçen sene 23 Nisan havasında gecen basit bir kutlama yaptı. Halbuki eski yönetim zamanında yapılan kiraz festivaliyle, bırakın Yeşilli ilçesini O zamanlar bir kez olsun böyle aktivitelerle televizyona çıkmamış olan Mardin ilinin ilk tanıtımı yapılmıştı.

İlçemizde spora hiç değer verilmemekte, hatta spor fuzuli bir uğraşmış gibi görülmektedir. Gençlerimizi sporla haşir neşir edecek sporu sevdirecek spor günlerinin yapılması gerekmektedir. Bizler Şaşalı şeyler istemiyoruz. Mesela belediyemiz sporun ne kadar faydalı ne kadar gerekli olduğunu anlatmak için sembolik manada, halkla beraber belediye başkanı ve kanaat önderleri eşofmanlarını giyip bir yürüyüş yapabilir. Ciddi mana da sistematik futbol, voleybol, basketbol vb. turnuvalar düzenlenebilir. Kısaca sporun zaruri bir ihtiyaç olduğunu duyurmak ve spor yapmanın değil yapmamanın ayıp bir şey olduğunu ilan etmek gerekiyor.

Değerli Ankara´ya gönderdiğimiz Vekillerimiz, buradan sizlere naçizane anlatmaya çalıştığım belediyemizin sistematik, malumatlı, modern dünyayı takip ederek çalışmadığı, aksine ahbap çavuş ilişkileriyle iş yürütmeye çalıştığı, önemli günlerde afiş asıp gün kutlama işgüzarlığı yaptığıdır. Kendi içindeki problemlerini halledemeyen, işçilerinin alın teri karşılığını veremeyen bir belediye var. Düzenli bir oluşum yok kâğıtta kalan ama hiçbir faaliyet gösteremeyen birimler mevcut. Keşke belediyemize “Allah aşkına 10 yılda ne yaptın?” diye sorsak. Biliyoruz ki belediyemiz bize “Şu duvarları ördüm, yetmedi üstüne nahit taşı döşedim, taziye evi yaptım, bir kilometrelik yolu parke döşedim, şöyle ettim böyle ettim.” Diyecektir. Fakat elde ne var? Kalıcı izli ne yapmış? Hiçbir şey…

Biz istiyoruz ki yarına, koca çınarlara namzet fidanlar diksin. Eğitime önem verip gençlerimizi yarınımızın teminatı kılsın. Bizler altından yakuttan kaldırımlar, yollar yapsak ne çare. Onun üstünde yürüyen ayak cahilse ne altın kalır ne yakut; fakat yollar çamur, taşsa yürüyen ayak da bilge çavuşsa o taşı yakut, çamuru da altın yapmayı bilecektir. Taşı yakut, çamuru altın yapan bir nesil, spora da önem verir, kültür evleri de kurar, parklar bahçeler de inşa eder, gönül de yıkmaz, har vurup harman da savurmaz.
Yüksek sevgi ve saygılarımla… isimsizim
Kullanıcı avatarı
isimsizim

Mesajgönderen deatles » 11-07-2011 12:51:22

CİSİMSİZ İSMİNİ DE AÇIKLA DA TAM NİYETİNİ HERKES GÖRSÜN SİZİN HİZMET OLARAK GÖRMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ HALK GÖRÜYOR O BİLE YETERLİ 2 DÖNEM BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMİNDE HERKES DEĞERLİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN ENVER SAĞLAMI DİNLEMİŞTİR VE ONUN İZİNDE HAREKET ETMİŞTİR..BUNUN KANITIDA GÖZLER ÖNÜNDE...ŞİMDİ SİZ BU BAŞKANDAN ÖNCEKİ BAŞKANIN NELER YAPMADIĞINI SÖYLEYİNDE HERKES BİLSİN..ÇOK DOĞRU HER ŞEYİ YAPTI..Bİ KAÇ ÖRNEK VERELİM..MESELA İŞÇİ PARASI YEME...MESELA MİLLETİN EVİNİ YIKMA...MESELA ÇOK DÜRÜST OLMA...VE BUNUN GİBİ BİR ÇOK HİZMET..:d ŞİMDİ BU İSİMSİZ ARKADAŞ ÖYLE Bİ KONUŞUYORKİ MASALLAR DİYARI CANDY KIZ GİBİ ÇOK TATLI VE HOŞ HAYALLER BELEDİYE BELEDİYE DEĞİL SANKİ BAŞBAKANLIK MADEM O KADAR ÜZÜLÜYORSUN YAP İŞTE BAK GÖRÜYOSUN BAŞKAN YAPMIYOR SEN YAP BİZDE SENİNLE GURUR DUYALIM İFTİHAR EDELİM...SEN AYIP BİŞEY DEMİYORSUN Kİ FİKRİNİ AÇIKLIYORSUN NEDEN İSMİNİ YAZMIYORSUN ???? YAZAMAZSIN ÇÜNKÜ BUNU YAZAN ZATEN BU SİTEYİ YÖNETEN KİŞİ...!!! EMİNİM TEK BAŞINA MÜCADELE ETTİĞİ İÇİN BU ÇARESİZLİK İÇİNE DÜŞMÜŞ...SANA TEK BİŞEY SÖYLİYEYİM Mİ??? SENNN İSTESENDE İSTEMESENDE KABUL ETSENDE ETMESENDE VE SENİN GİBİLER HALK BÜ HİZMETİ GÖRÜYOR VE İZLİYOR...50 YILDIR BU BELEDİYEYİ SENİN GİBİ DÜŞÜNENLER YÖNETİYORDU BU HAYALLERİNİ YAPSAYDILAR...EVET BAŞKANIMIZ DUVAR YAPIYOR EVET KALDIRIM YAPIYOR EVET BU DEDİKLERİNİ AYNEN YAPIYOR AMA SENİN SÖYLEDİĞİN GİBİ DEĞİL...ŞİMDİ BEN SANA SÖYLEMİŞ OLDUĞUN ŞEYLERİN EN AZ %80 İNİN BAŞKANIMIZ TARAFINDAN YAPTIRILDIĞINI KANITLAYAN FOTOĞRAFLARI VE BELGELERİ GÖSTERİRSEM BENİM HER İSTEDİĞİMİ YAPACAKMISIN??? SENİN KONUŞMALARININ %100 Ü YALAN VE BÖYLECE HANGİ YOLDAN GİTTİĞİNDE BELLİ OLUYOR...BEN SENİ KIRDIYSAM ÖZÜR DİLERİM AMA GERÇEKLER..!!! VE BAŞKANIMIZIN YOLUNA ENGEL OLMAK İSTEYEN HER KİŞİ ALLAHIN İZNİYLE YÜZÜ KARA Bİ ŞEKİLDE ÇIKMIŞTIR...AMA BİZ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN AYRILMIYACAĞIZ...YALAN SÖYLEMİYECEĞİZ MİLLETİN EVİNİ YIKMIYCAĞIZ HAK SAHİBİ SULTANDIR ANLAYIŞIYLA HERKES HAKINI ALACAK VE ALIYOR...DURMAK YOK YOLA DEVAM...DURMAK YOK HİZMETE DEVAM...YEŞİLLİ HAZIR HEDEF 2023...!!!
Kullanıcı avatarı
deatles

Mesajgönderen ziver » 11-07-2011 13:45:35

..AMA BİZ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN AYRILMIYACAĞIZ...YALAN SÖYLEMİYECEĞİZ MİLLETİN EVİNİ YIKMIYCAĞIZ HAK SAHİBİ SULTANDIR ANLAYIŞIYLA HERKES HAKINI ALACAK VE ALIYOR...DURMAK YOK YOLA DEVAM...DURMAK YOK HİZMETE DEVAM...YEŞİLLİ HAZIR HEDEF 2023...!!!

deatles

evet bencede süper bişey yazmış deatles arkadaşımız ama bir şeyide eklemeyi unutmuş bence.( HAK SAHİBİ SULTANDIR ANLAYIŞIYLA HERKES HAKINI ALACAK VE ALIYOR... )demiş : Yani şu demek oluyor galiba bana kendi oyunu satan vicdansızlar haksızdır.satın alındıkları için hizmet talep edemezler onları... satın alan şerefsizlerde sulatandır .çok doğrudur
Kullanıcı avatarı
ziver

Dön Yeşilli'de Konuşulası-Tartışılası Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir