Sigara Haram mı Değil mi?

Karşılıklı fikirlerin makes bulacağı mekan....

Sigara Haram mı Değil mi?

Mesajgönderen yesillili » 05-09-2006 01:00:07

Arkadaşlar sigaranın haram olup olmadığı konusunda; bazı alimler haram mekruh, bazıları da
haram demekteler....

Şimdi ben öncelikle biraz alıntı yapayım sonra da kendimce
bişeyler söylmeye çalışayım:

FETHULLAH
GÜLEN yazdı:
Tedricî intihar olduğu için sigara
haramdır

Sigaranın sebep olduğu çok çeşitli rahatsızlıklar var. Bu
rahatsızlıkların yanısıra sebep olduğu ailevî, iktisadî ve içtimaî problemler var. Sigaraya verilen
para tamamen israf olduğu için haramdır hem de çoluk çocuğun rızkından kesilerek
verildiğinden, doğrudan kul hakkı ihlali söz konusudur. Sigara içilen kapalı mekânlarda,
kahvelerde pasif içiciler dumanaltı oluyor, bundan çok olumsuz etkileniyor. Bu, hem içenler
hem de pasif içiciler için tedricî bir intihardır. Sigarayı içen, zehirlediği insanın da hakkına
girmektedir. Sayısını tahmin edemediğimiz binlerce gencecik insan bir hiç uğruna telef olup
gidiyor. Bu gerekçeler göz önüne alındığında sigara haramdır. Selef ulemasının bu mevzuda net
bir fetva vermemiş olması ihtimal o dönemde sigaranın zararlarının bu derece bilinmeyişindendir.
Eğer onlar da sigaranın zararlarının bu derece olduğunu bilselerdi fetvaları daha farklı
olurdu.

PROF. HAYRETTİN
KARAMAN yazdı:
Sigara, 3 sebepten dolayı dinen haramdır
Üç
sebepten dolayı sigara tiryakiliği ve sigara dinen haramdır. Birinci olarak sağlığa zararlıdır.
İkincisi çevreye ve insanlara zarar vermektedir. Şeran boşa para vermek israftır. Sigaraya
verilen ise boşa verilmenin yanında sağlığa zarar veren bir şeye verilmesinden dolayı israftır.
Bunlar tek başlarına bile haramken üçü bir arada olduğunda sigaraya ve tiryakiliğine haram
hükmü verilir. Geçmişte İslam alimlerinin bir kısmı sigaraya mekruh veya mubah hükmünü
vermeleri tamamen bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Tıbbi tahliller ortada yokken zararının bu
kadar tehlikeli olduğu bilinmezken mubah veya mekruh hükmü
verilmiştir.

bu yazıları şu linkten aldım:
http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler&al ... &hn=342079

nevet gelelim sonuca:
şu bir gerçekki ben sigaradan haz etmem. yanımda içildiğinde de
çok rahatsız olurum. ve en son yukarıdaki hatırı sayılır alimlerin bu konuya getirdiği yorumları
kendimce mantıklı buldum ve bu açıklamaların daha önce bu
konuda varolan ihtilafı azalttığı kanısındayım.

sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
sigara haram ise müslüman kardeşlerimizi bu harama karşı uyarmak ve bu haramdan
vazgeçirmeye çalışmak gerekmez mi?
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 05-09-2006 01:03:11

hazı konu açılmışken
şunu da ekleyeyim:
Uzman Dr. Mustafa Demirel yazdı:
Sigara firmalarının hedefinde çocuklar var
Kayseri Nuh
Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Demirel, Sigara
firmalarının artık 9-13 yaş arası gruba yönelik insanları hedef aldığını ve bu yaş grubundakileri
sigaraya bağımlı hale getirebilmek için kampanyalar düzenlediklerini söyledi.

yazıının ayrıntıları ve devamı için linke
tıklayın:
http://zaman.com.tr/?bl=sondakika&alt=& ... 4&hn=34362
6
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen zekeriya » 07-09-2006 11:57:11

Bizim bildiğimiz ve
duyduğumuz kadarıyla; maddi imkanı müsait olmayan, çoluk çocuğun rızkını sigaraya verip
onları sıkıntıya sokan hakkında haram derecesinde mekruhtur. Ancak böyle bir sıkıntıya sebep
olmayacak kadar zengin olan hakkında helale yakın mekruhtur.Bu hüküm bir çok alimimizin
kabul gördüğü bir karardır.

Ama yukarıda geçen haber ve tanınmış, kabul görmüş
alimlerimizin sigara hakkındaki haram diye beyan etmelerine doğrusu şaşırdım. Sigaraya böyle
direk haram demek ne kadar doğru bilemiyorum ama eğer bu haramsa şu an yüzbinlece
müslüman kardeşimiz bu haramı işlemektedir. sigara hakkında kesin ve bağlayıcı bir hüküm
verilecekse tüm islam alemini içine alan bir kararın olmasının gereklilğine inanıyorum. yoksa biri
çıkar mekruh der, bir diğeri yok haram der, bir başkası başka şey derse kafalar karışır ve
kimseye haram olsa dahi anlatamaz, inandıramazsın.

helal olmayan bir şeyi yapmak
günahtır. bu hükmün iyice ve kapsamlı alınmasını arzu ediyorum.
Kullanıcı avatarı
zekeriya

Mesajgönderen yesillili » 07-09-2006 12:23:42

ya doğrusu yukarıdaki açıklamalar bana mantıklı gelmekte.

ha tamam zenginler için ailesinin rızkını israf etme şartı kalksa da diğer şartlar hala geçerli...

yani insanın kendi sağlığını bilerek bozması ve tehlikeye atması (bir bakıma intihar gibi bişey) ve hiç bir faydası olmayan bişeye para israf
etmek şartı ghala geçerli...

ayrıca pasif içicilere verilen zararlar kul hakkına hala geçiyor. örneğin ben yanımda isgara içilmesinden çok rahatsız oluyorum. bunun kul hakkına geçmesi hususu herkes için geçerli...

yani zengin olmak bir şartı kaldırıyorsa diğer şartlar hala geçerli....

bende daha önceleri net bişey diyemiyordum. zira "haramı helal, helalı da haram kılmak şirktir" düstürunca net bişey diyemiyordum. hala kesin
fetva vercek derece değilim. ama yukarıda ismi geçen dini bilgilerine güvenilir alimlerimizin söyledikleri ve gerekçeleri bana çok mantıklı gelmekte ve sigaranın haram olma oalsılığı bana mantıklı gelmektedir.

kaldı ki sigaranın benm nezdimde alkolden çok fazla bi farkı yok.
aynı etkiyi daha uzun vadede gösterme ikisi de...
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

slm

Mesajgönderen creasy06 » 19-07-2007 14:18:57

sigara karışık bir konu mantık yoluyla haram olduğunu söylüyoruz bu yüzden zekeriya kardeş yırtmaya çalışıyor ayet getirirsek daha iyi olur bence insanın kendine zarar verememesi konusunda.
hoca efendinin hey gidi günler adlı vaazını yarıda kesmek istemesinin nedenini bi araştırın bakalım ne çıkacak?
Kullanıcı avatarı
creasy06

Sigara

Mesajgönderen eray-furkan » 19-07-2007 18:34:17

Herkese selam;

Sigaranin zararlarini bilen herkes, sigaranin haram olduguna kanaat getirecektir. Sahsen ben sigaranin tüm zararlarini biliyorum, haram oldugunu düsünmekle beraber hala iciyorum.

Nedenine gelince; hayatimizdaki tek günahimiz sigara ya!!!
Her anlamda dört dörtlük müslümanligimizi yasadigimiz icin bizleri rahatsiz eden baska bir harama el atmadigimiz icin tek konumuz sigara. Varsin haram olsun....!

Evet sigara haramdir....!!!!!

Tüm güzellikler sizin olsun
Kullanıcı avatarı
eray-furkan

Ramazan ve Sigara

Mesajgönderen turabi47 » 27-09-2007 22:26:04

Merhaba,

Icinde Bulundugumuz Mübarek Ramazan ayinin faydalarindan biride sigaraya olan kismi uzakliktir.

Ne alakasi var diyenleri duyuyor gibiyim, Bütün gün sigara icmeyen sahislarin bunu hayatlarina yaymamalari icin bir sebeb göremiyorum.

Sigaranin haram olup olmadigi konusuna gelincede, haram oldugu konusundaki fikirler daha belirgin ve net.

Kalinsaglicakla
Kullanıcı avatarı
turabi47

Re: Sigara Haram mı Değil mi?

Mesajgönderen muraderismili » 04-04-2010 15:08:31

E bu yasaklar umarim bir nebze olsa faydasi icmeyenlere dokunur
icmeyenler bedava icerlerdi.
Kullanıcı avatarı
muraderismili

Dön Beyin Fırtınası&Tartışma Meydanı..

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir