Irak Hakkında...

Dünyada olagelen önemli gelişmeleri ve etkilerini yazabilirsiniz!....

Irak Hakkında...

Mesajgönderen Halit » 02-01-2007 02:05:23

Iraktaki işgal, Saddam'ın idamı, ırak halkının yapısı ve ilgli konular hakkındaki fikirlerinizi buraya yazabilirsiniz

bende biraz giriş yapayım devamı sizden gelsin:
________________
Irak halkı bir bütün oluşturamamış ve birbirini desteklememiş gruplara ayrılmış bir yapıya sahipti. Yaşamlarında ne akdar hassas olduklarını bilemem ama şu andaki manzara ve zamanında ıraka gidip gelmiş tanıdıklarımızın anlattıkları kadar çok da iyimser bir tablo yok önümüzde.

Sonuçta ölünün arkasından konuşmak doğru olmasa da Saddam'ın zalim bir lider olduğu aşikar. lakin benim düşündüğüm odur ki; "eğer ırak halkı kendine zulm etmiyor olsaydı, bir olsaydı, birlik içinde ihanetsiz olsaydı; Allah'u teala onları zalim bir liderle imtihan etmezdi.

nitekim kendi içlerinde kendilerine layık bir lider çıkarabilir, barış ve huzur içinde yaşayabilirlerdi. Ama bir kısmı gayri müslime yardımcı oldu taraf oldu, kendi müslüman kardeşini, gayrimüslimlerle elele öldürdü ve öldürmeye devam etmekte... ırkı, dili nesebi ne olursa olsun en kötü ihtimalde bir din kardeşini başkasına satmak bir yana kendi öldürmememliydi.

Gelelim saddam'ın idamına... su testisi su yolunda kırıldı. çok farklı olabilirdi. ama kendi halkından bazı kesimlerin gayri müslimlerle işbirliği etmesiyle idam edildi. onun imtihanı kendiyle rabbi arasında... ama sonuçta diktator de olsa zalim de olsa bir devlet başkanıydı. onun böyle bir hale düşürlmesi ona çok bir zarar vermedi hatta belki ilerleyen günlerde onu kahraman yapacaktır. lakin temsil ettiği halkın gururunu, şerefini ve bir şekilde de diğer müslüman üülkerlerin şerelerini beş paralık ettiler onu kullanarak. hele ki onu ülkesinde kurban bayramının kutlandığı ilk günde asarak...

Üzücü olan şey ise, müslümanların bunlardan ibret alıp, birlik olmak, barış içinde yaşamak ve ilimde fende ilerlemek adına harekete geçemleri beklenirdi. oysaki bunu çok da dinleyen yok gibi... düşünülmüyorki, bugün kendilerinin kardeşlerine yaptıklarını yaarın onlara da yapacaklar...

Allah onları ıslah etsin ve sonlarını hayırlı etsin... oradaki masum sivillerin gördüğü zulmun de bir an önce sona ermesini sağlasın inşallah...

Selametle....
Kullanıcı avatarı
Halit
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 05-09-2005 00:00:00
Konum: Yeşilli

Mesajgönderen Kadri » 12-01-2007 02:36:38

Irak'ın şu andaki hali, olanlardan ibret alınmadığının en büyük örneklerinden biri gerçekten de...

Irak'ta Saddam amerikanın yardımıyla irana saldırdı. amerikanın verdiği kredilerle kimyasal silahlar üzerine araştırmalar yaptırdı körfez savaşından önce.. ve sonunda yine amerika tarafından idam edildi...

Irak'ta kürt yöneticiler amerika ile işbirliği yaptılar; saddamı devirdiler. Herşeyin yolunda gideceğini umuyorlardı sanırım. ama büyük güçlerin oyuncağı olmaktan kurtulamadılar. Petrolu kendi elleriyle 30 yıllığına batılı şirketlere teslim ettiler. değil 30 yılda 10-15 hadi olmadı 20 yılda bu şirketler oradaki petrolu tüketmezse belki ondan sonraki yıllarda petrol onlara yar olur... Kerkük kürt idaresine geçermi bilemem ama Kerkük petrolu amerikanın elinde kalacak. bu konuda şüphe yok...

Irak'ta sünniler yıllarca bir sünni olan saddam'ın yönetiminde nispeten ayrıcalıklı oldular. tabi özellikle elit kesimleri. normal sivil halk için değişen çok bişey yoktu. Şimdi ise saddam döneminin acısını en eizici şekilde yaşıyorlar.

Irak'ta şiiler, saddamdan zulum gördü, intikam duyguları gayri müslimlerden medet umdular. amerika ile birleşip, kendi kardeşlerinin kendi vatandaşlarının zulum görmelerinde bir önayak oldular.

Irak'ta türkmenler dün de varlık gösteremediler, bugünde gösteremiyorlar ve amerikanın kürtleri teskin etmek için karışmadığı, kürtlerin kerkükte yaptıklarına maruz kalıyorlar.

bu bir tablo... neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor... bu hale gelinmesine rağmen birlik olunamamış ve gittikçe parçalanma yolunda olan bir ülke... fakat önemli olan [b]İbret alınmayışı, tarhihin tekerrür edişi...[b] "Bir mümin aynı noktadan iki kere sokulmaz." diyor bir düşünür. yani bir müslüman aynı hataya aynı oyuna ikinci kere düşüyorsa kendini sorgulamalıdır.. hatalı olduğunu anlamalı ve hatasını düzeltmeye çalışmalıdır.

Bugün ortadoğu büyük ülkelerin çıkar ve perestij yarıştırma alanı halinde. siyaset burada yapılıyor, restler burada çekiliyor. Durum böyleyken müslümanların birlik olmaları, barışm içinde olmaları ve fitne fesada karşı direnmeleri gerekir. aksi halde Alet oldukları oyunların çarkları arasında ezilip giderler... " ve daha önemlisi " Biz kendimizi düzeltmez ve zalim olursak; Allah da adalet eder...

Barış, Sevgi ve Hoş görü dolu bir dünya temennisiyle....
Kullanıcı avatarı
Kadri
Editör
Editör
 
Mesajlar: 71
Kayıt: 09-10-2005 00:00:00

Mesajgönderen Kadri » 12-01-2007 02:43:32

Mardinli bir Sosyolog-Yazar olan zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Irak'taki mezhep kavgalarıyla ilgili şunları dile getiriyor:
Kaynak: Zaman Gazetesi - http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/yazar ... ino=484121


Ali Bulaç yazdı:...
İslam tarihinde de bu çerçevede çatışma görülmüş değildir. Şiiler Sünnileri, Sünniler Şiileri kendileri gibi dini anlamaya, yorumlamaya ve pratik yapmaya mecbur edemezler. İslam inancı açısından -aralarında kelam ve fıkıh konularında içtihat farklılıkları olsa bile- Sünniler ve Şiiler Müslüman'dır, Kıble Ehli'dir, İslam ümmetinin mensuplarıdır. Ve elbette dinde kardeştir. Birinin diğerinin canına veya malına kastetmeye kalkışması haramdır.

Durum bu merkezde iken, Irak'ta süren çatışmaları "mezhep savaşı" olarak görmek veya göstermeye çalışmanın anlamı nedir? Burada "cehalet", "gaflet" ve "kasıt" el ele vermiş bulunuyor. Olaylara İslam akidesi, Müslüman dünyanın genel maslahatı ve basiretle bakanlar çatışmaların mezheple ilgili olmadıklarını görebiliyor. "Şii-Sünni çatışması" olarak lanse edilen bu caniyane olaylarda "üç önemli aktör grubu" belirleyici rol oynamaktadır:
1) Yabancı istihbarat örgütleri ve sırf bu işlerde uzmanlaşmış yabancı servis elemanları.
....
2) El Kaide'ye mensup veya bu örgütün açtığı şemsiye altında faaliyet gösterenler...
3) Üçüncü ve en önemli grup Saddam'ın Baasçıları,
....

Yazının tamamını buraya eklemedim. Yazının tamamını kaynağından okumanızı tavsiye ediyorum...
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/yazar ... ino=484121

Selametle
Kullanıcı avatarı
Kadri
Editör
Editör
 
Mesajlar: 71
Kayıt: 09-10-2005 00:00:00

Mesajgönderen marsel_47 » 17-01-2007 14:46:08

Bir zamanlar binbir gece masallarına konu olan bir bağdat vardı ama o efsanevi kent şimdilerde bir virane kente döndü.Gün geçmiyorki Irak'tan onlarca ölüm haberleri gelmesin.ne yazıkkı bu bir gerçek hemen yanı başımızda duran bir ülkede yaşanıyor bunlar ve binlerce km uzakta bulunan Amerika,bu ülkede kimyasal silahlar üretiliyor bu milletlerin geleceği için bir tehtid unsuru oluşturuyor deyip bir bahane ile Irak'a saldırıyor.tabiki sonradan BM yaptğı bütün araştırmalar gösterdiki ırakta kimyasal silah üretimi yok.Gerçek anlaşılmıştı ama iş işten geçmişti amacı Saddam Hüseyin'i devirmek ve Irak petrollerini ele gecirmek olan Amerika yapacagını yapmıştı ve bunun adınıda koymuştu.''Biz ülkeye demokrası getireceğiz''diye şimdilerde Irak'ta hiç dinmeyen çatışmalar devam ediyor ama bundan en çok ta başı ağrıyacak olan sanırım bizim devletimiz olacak büyük sorunlar bizi bekliyor.bir an önce tedbir alınması gerekiyor yoksa komşudaki ateş bizide sarabilir.Allah onların yar ve yardımcısı olsun...
Kullanıcı avatarı
marsel_47
 
Mesajlar: 100
Kayıt: 07-09-2005 00:00:00
Konum: Mardin

Mesajgönderen murad » 31-05-2007 22:39:50

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yaptığı bir araştırma, Irak’taki her 5 Amerikan askerinden birinin psikolojik sorun yaşadığını ortaya çıkardı. Foxnews’ın internet sitesinde yer alan araştırmaya göre, Irak’taki kıdemsiz Amerikan askerlerinin yüzde 45’i, birimlerinde manevi güç eksikliği görüyor. Karacıların yüzde 20’si, deniz piyadelerinin ise yüzde 15’i bunalım, depresyon veya şiddetli stres problemi yaşıyor. Araştırmacılar, sorunu genel olarak, askerlerin görev süresine ve edinmek zorunda kaldıkları tecrübelere dayandırıyor. Araştırmaya göre, askerlerin üçte ikisinin Irak’ta yaralanan veya ölen asker arkadaşı bulunuyor ve bu durum askerlerin psikolojik dengesini etkiliyor. E ALMA MAZLUMUN AHINI CIKAR AHESTE AHESTE
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

Mesajgönderen ziver » 31-05-2007 22:57:23

amarikan conileri kaldıkları yerde geberirler inşallah :twisted:
Kullanıcı avatarı
ziver
 
Mesajlar: 216
Kayıt: 18-09-2005 00:00:00
Konum: istanbul

Mesajgönderen murad » 01-06-2007 17:35:24

Evet arkadaslar sanirim son zamanlarda yapilan cümhüriyet mitingleri ve getirdigi sesi duyduk, daha önce müslüman düsüncesindeki insanlara miting var katilalim denildigi zaman aman bir mitingten ne olur diye söyleniyorduk sanirim bu fikrimizde ne kadar yanildigimizi anladik örnekmi karikatür ile ilgili miting irak mitingi ve en son papaya hayir mitingi yapilmisti ve hicte bosa degildi.
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

Mesajgönderen murad » 06-06-2007 00:02:44

ABD iki günde 14 kayıp verdi

Irak’ın çeşitli bölgelerinde hafta sonunda düzenlenen saldırılarda 14 ABD askerinin öldüğü bildirildi. ABD ordusundan yapılan açıklamada, sabah başkent Bağdat’ın kuzeybatısında ABD askerlerine ait bir konvoyun geçtiği sırada bir bombanın infilak etmesi sonucu 4 askerin öldüğü belirtildi. Açıklamada, Bağdat’ta düzenlenen 2 ayrı saldırıda 2 askerin öldüğü, 5’inin yaralandığı, 1 askerin ise dün Bağdat’ın batısındaki operasyonda öldüğü kaydedildi. ABD ordusu, daha önce yaptığı açıklamada, Irak’ta düzenlenen saldırılarda 7 askerinin öldüğünü duyurmuştu. Bu ölümlerle 2003 yılı mart ayından bu yana ölen ABD askerlerinin sayısı 3 bin 488’e çıktı.
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

Mesajgönderen murad » 10-06-2007 12:27:02

ABD askerleri Ebu Gureyb cezaevinde kalan 15 yaşındaki kızı fahişe gibi kullanmışlar.Irak'taki Amerikan vahşiliğini ispatlayan yeni bir video daha ele geçirildi.

ABD merkezli www.iraqslogger.com adlı sitenin geçtiğimiz hafta yayınladığı ve ABD Ordusu Suçları Araştırma Birimi'nin soruşturma başlattığı yeni görüntüler, ABD'de kapalı bir alanda çekilmiş. Amatör görüntülerde, işkence skandallarıyla bilinen Ebu Gureyb hapishanesinde Irak'ta bulunduğu dönem gardiyanlık yapmış olan bir asker, yaşadığı ilginç olayları anlatıyor. Görüntüleri çeken kişinin askere “Şu olayı da anlat” diye söz vermesinin üzerinden, eski asker 15 yaşındaki bir kızın nasıl intihar ettiğini şu sözleriyle anlatıyor.

GENÇ KIZ İNTİHAR ETTİ

“Kimse bizim her gün orada neler yaptığımızı tahmin bile edemez. Hacıları nasıl ellerinin üstünde yürütüp, havlattığımızı kimse bilemez. Masum insanlar yakalanıp Ebu Gureybe atılmıştı. Bütün “hacılar”la adeta oyuncak gibi oynanıyordu. 15 yaşında bir kız vardı. Kız bir asker tarafından her bir askere 50 dolara satılıyordu. Kendisini asarak intihar etmeden önce her gün 10 kez tecavüze uğruyordu.” diye anlatiyordu. yoruma gerek varmi bizim müttefiklerin neler yaptiklari bunlar basina sizanlar ya duyulmayanlar, YA RAB BIZI BIRBIRIMIZ ICIN FITNE VESILESI KILMA:
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

Mesajgönderen lara » 11-06-2007 21:43:22

murat arkadsıma katılıyorum bu yaşta bir kıza böyle işkence yapılırmı ALLAH tan korkuları yokmu bunların yarabbi sen bana a.b.d nin yok oluşunu göster daha sonrada israilil cayır cayır yanmasını ama gene içim rahatlamaz böyle insanları önüme dikeyim sonrada kurşuna dizeyim ama yapamiyacam çünkü ALLAH tan korkarım ne diyelim ALLAH onları helak etsin inş.
Kullanıcı avatarı
lara
 
Mesajlar: 27
Kayıt: 15-04-2006 00:00:00

Matem icinde olan cografyamiz

Mesajgönderen Madocean » 12-06-2007 16:13:25

Merhaba

Irak ve yasadigimiz cografyada yasananlar hakinda cok seyler yazildi cizildi..
Ben yasananlari nasil görüyüyorum? Neler hissediyorum?
Iste yasadiklarimin kisa bir özetini sizlerle paylasmak istiyorum

Masum insalarin katledildikleri, yasamlarinin noktalandirildigi anlari Holywood vari “Action“ filmleri gibi bizlere sergilendigi,
kann ve barutu “demokrasi“ ve “baris“ adina baska cografyalara tasiyan;
ölüm meleklerinin TV’lerde “AKKILI“ füzelerin “Atari“ oyunlarinin görüntülerine
kenetlendik…
kenetlediler…

Agizlarimiz acik… utanmazsak, belki de ayaga kalkip bu son teknolojiyi üreten ve kullanan “beyin“ ve insan üstü “iradeyi“ alkislayacagiz…

Bu cirkin savasta belki onbinlerce
yüzbinlerce belki de milyonlarca insan hayatini kaybedebilir
cocuklar uyanip ta sicak süt verecek
“Memeyi“
beklerken, analarinin kollarinda, kimbilir belki de betonun üzerinde barutla silinir gözyaslari, “Akilli Bombalarla“ ebediyen kapanir göz kapaklari…

Bizler ne yapiyoruz?.. daha dogrusu ne yapabiliriz?..
Susmamamiz haykirmamiz gerekirken acaba susuyormuyuz?..
Kalbimizde olsa bile NEFRET ve LANET’lere bogabiliyormuyuz bu “Insan Cellatlarini?..“

.......

Uzaktan seyrediyorum, seyrederken haberleri..
Ajendalarinda 22 Temmuz ve ertesi gününün randevularini siralayip gözden geciren “ZAVALLILARI“ .. akan gözyasi ve kann üzerinde yaparlarken hesaplari ilisiyor gözüme
..günlük yasanti ve geleceklerinin emniyetini yasanan bu “ACI“larin mateminde ariyorcasina…

BAS olmak icin yollara dökülmüs AYAK’lardan tiksiniyorum…..

Selam ile
Memduh
Kullanıcı avatarı
Madocean
 
Mesajlar: 216
Kayıt: 14-04-2007 00:00:00
Konum: Hannover - Almanya

BÖYLE GITMEZ

Mesajgönderen murad » 28-06-2007 12:23:21

Korkunç tecavüz itirafları
Mahkemede ifade veren tıp öğrencisi, Mahmudiye'de 14 martta öldürülen 4 Iraklının evinde saldırı sonrasında gördüklerini şöyle anlattı: "Eve girdiğimde 14 yaşındaki Abir Kazım El Cenabi, yerde bacakları ayrılmış ve çıplak bir biçimde yatıyordu. Bedeninin üst tarafı yanmıştı ve sol gözünün kenarında bir kurşun yarası vardı. Yan odada yatan 6 yaşındaki kız çocuğunun kafasının arkası tamamen havaya uçmuştu. Anne ve babanın bedenleri ise kurşunlarla delik deşik edilmişti." Güvenlik gerekçesiyle adı verilmeyen tıp öğrencisi, duruşmada olay yerini gördükten sonra hastalandığını ve hastalığının haftalarca sürdüğünü söyledi. Tanığın ifadesine göre, evde ölenler morgda yer olmaması sebebiyle klimalı bir ambulansta bir gece bekletildikten sonra ertesi gün gömüldü. Mahmudiye'de yaşananlar İddialara göre, Iraklı aileyi öldüren ABD askerleri evde yaşayan 14 yaşındaki Abir Kazım'a tecavüz ettikten sonra cesetleri yaktı. Davada suçlu bulunmaları halinde ABD askerleri ömür boyu hapis cezası alabilir. Yargıçlar duruşma sırasında evde ölen kurbanların suç mahalinde çekildiği öne sürülen fotoğrafları gösterdi. Ancak savunma avukatları fotoğrafların yeniden düzenlendiğini ve gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Iraklıların tepkisine sebep olan Mahmudiye olayının ardından Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yabancı askerlerin Irak'taki dokunulmazlıklarının yeniden gözden geçirilmesini istemişti. CNNTÜRK: 08 Ağustos 2006
Kullanıcı avatarı
murad
 
Mesajlar: 186
Kayıt: 22-06-2006 00:00:00
Konum: Almanya

SAVAŞI BASRALI ÖMER'İN ŞİİRİNDEN KONUŞALIM

Mesajgönderen creasy06 » 27-07-2007 23:36:31

Merhamet hür Dünyaya bu kadar mı IRAK 'ta?

Ben Basralı Ömer,
Belki haberin yoktur diye yazıyorum Mstr. Franks.
Önce demokrasi yağdı göklerimizden,
Sonra özgürlük geçti üstümüzden palet palet.

Ve insan hakları namlularından saniyede bilmem kaç adet.
Demokrasi bizim eve de isabet etti
Bir gün sonra anladım koptuğunu ayaklarımın.
Tam onsekiz adet insan hakları saymışlar vücudunda babamın.

Annem yoktu zaten ben doğarken ilaç yokluğundan ölmüş
Ambargo falan dediler ya
anlamadım çocukluk aklı işte oluşmadan sökülmüş.
Sizde de barış böyle midir Mr. Franks?

İnsan hakları çocukları yetim ve ayaksız bırakır mı orda da?
Düşer mi ayın kan gölüne aksi
Güpegündüz düşer mi pazar yerine demokrasi?
Zenginlik insanları korkudan uykusuz bırakır
Kuşlar gökyüzünü terk eder mi orda da?

Babamla mırıldandığım son dua dilimde
Ayaklarımın hastanede ve giymeye kıyamadığım pabuçlar kaldı elimde.
Çocukların var mı Mr. Franks?
Al, oğluna götür onları bari ise yarasın

Kim bilir belki baktıkça bazen beni hatırlasın.
Bu nasıl demokrasi Mr. Franks?
Düştüğü yeri yaktı
Merhamet hür Dünyaya bu kadar mi IRAK ' tı? size
Kullanıcı avatarı
creasy06
 
Mesajlar: 38
Kayıt: 11-07-2007 00:00:00


Dön Dünyadan Haberler & Konuşulası-Tartışılası Konular...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron