Yeşilli-Güncel

Yeşilli'den Haberlerimizi buraya yazabilir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz...(Önemli haberleri Anasayfada yayınlayacağız....)

Re: Yeşilli-Güncel

Mesajgönderen KERVAN » 11-03-2011 11:16:04

YEŞİLLİ DE KAR HEYCANI
SABAH SAATLERİNDE YAĞAN KAR YEŞİLLİMİZİ BEYAZA BÜRÜDÜ
yurdun bir çok bölgesinde gelen karın yeşillide de yağması insanımzı sevindirdi sabah saatlerinde yağan kar doğaya adeta gelinlik elbisesini giydirdi
çocukların sevindiği kartpostallık manzaralırının ortaya çıktığı bu doğa güzelliklerimizde görülmeye değer kareler vardı
göcmen kuşların yeşilli semalırında gezindiği sis tabakasının yer yer belirdiği enfes doyumsuz kar manzaralarını sizler için paylaştık işte kısa haberimzin resimleri.

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
KERVAN

Mesajgönderen yesillili » 17-03-2011 19:19:17

Mardin'de İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması'nda Birinci Yeşilli'den
Yeşilli Kaymakamı Ediz Sürücü, "İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması"nda Mardin il birincisi olan ana sınıfı öğrencisi Tülin Tekin'i makamında kabul etti.

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 90. ve Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 75. yılı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce il genelinde okul öncesi kategorilerinde öğrenciler arasında yapılan İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması'nda il birincisi olan Namık Kemal İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencisi Tekin, Kaymakam Sürücü'yü ziyaret etti.

Minik Tülin'in elde ettiği anlamlı başarının eğitim hayatını da olumlu olarak etkileyeceğini ifade eden Sürücü, "İlçemiz öğrencilerinin farklı dallarda ve yarışmalarda elde ettikleri başarılar gurur verici. Minik kardeşimiz birinci oldu" dedi.

Kaynak : Haber3
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 18-03-2011 16:44:09

YEŞİLLİ'DE KİRAZ ÜRETİCİLERİNE FİDAN DESTEĞİ
Mardin'in Yeşilli ilçesinde kiraz üretimini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak amacıyla üreticilere kiraz fidanı dağıtıldı.

Mardin Valiliği'nce verilen talimat doğrultusunda Yeşilli Kaymakamlığı ve ilçe Tarım Müdürlüğünce hazırlanan, "Bölgemizde Kiraz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması" projesi kapsamında ilçe merkezi ve köylerde 4 bin Napolyon cinsi kiraz fidanı dağıtıldı.

Yeşilli Kaymakamı Ediz Sürücü yaptığı açıklamada, projeyle 2010 yılında düzenlenen Yeşilli'de 8. Ulusal Kültür, Turizm ve Kiraz Festivalinde en güzel kiraz yarışmasına katılan 20 çitçiye 200'er olmak üzere toplam 4 bin kiraz fidanı dağıtıldığını söyledi.

Sürücü, hazırlanan projede bilinçsiz üretim metotları nedeniyle son yıllarda ortaya çıkan hastalık ve zararlılar neticesinde yetiştiriciliği azalan kiraz üretimini yaygınlaştırmayı düşündüklerini ifade ederek, "Bu projenin uygulanması esnasında geleneksel tarım yöntemleri yerine modern yöntemlerin uygulanması ve maksimum verimin alınması amacıyla ilçe Tarım Müdürlüğü yöneticileri ve uzman personellerce üreticilere her türlü teknik yardım ve destek sağlanacaktır. Proje tüm üreticilere ve Yeşilli'ye hayırlı olsun" dedi.

Kaynak: Haber3
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 22-03-2011 14:55:37

MARDİN'DE KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞTI
Mardin'de düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışması"na 8 kadın çiftçi katıldı.
Mardin İl Tarım Müdürlüğünde düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışması"na Merkez, Kızıltepe, Derik, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli İlçelerinden 8 yarışmacı katıldı.

Tarım İl Müdürü Mehmet Şirin İmrak, yaptığı açılış konuşmasında, kırsal alanda Kadın Çiftçilere götürülen Eğitim-Yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek için her yıl Kadın çiftçiler arasında bilgi yarışmasının düzenlendiğini hatırlattı.

Tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, çiftçilerimizin birbirleri ile kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacı düzenlenen yarışmaya il merkezi ve ilçelerden 8 yarışmacının katıldığını belirten İmrak, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi çerçevesinde kadınlara mantarcılık, arıcılık, süt sığırcılığı, meyvecilik ve bağcılık konularında eğitim ve yayım hizmetleri verildi. Ayrıca kadın çiftçilerimize yönelik olarak ev ekonomisi, gıdaların çeşitli yöntemlerle muhafazası, çocuk gelişimi ve beslenme eğitimi projesi kapsamında çiftçi kursları, çiftçi toplantıları ile sergi ve teşvik müsabakaları da düzenlendi" dedi.

Yarışmada, birinciliği Derik ilçesinden Müzeyyen Ektiren, ikinciliği Nusaybin ilçesinden Emine Cebe ve üçüncülüğü de Ömerli ilçesinden Emine Erkek kazandı.

yarışmada dereceye giren kadın çiftçilere, çeşitli hediyeler verildi.

İl birincisi olan Ektiren'in 7 Nisan 2011 tarihinde Van'da düzenlenecek bölge finalinde Mardin'i temsil edeceği belirtildi.

Haber3
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 25-03-2011 14:36:44

Marsiad’dan Vali Duruer’e Teşekkür Plaketi
Marsiad Başkanı Nasır Duyan "Sayın Vali Mardin’de kaldığı süre içerisinde yatırımcıların önünü açmayı görev bildi.
Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleri Nasır Duyan başkanlığında Mardin Valisi Hasan Duruer’i makamında ziyaret etti. MARSİAD Başkanı Nasır Duyan, Vali Duruer ile her zaman hizmet noktasında buluştuklarının söyledi.
Mardin Valisi Hasan Duruer’i makamında ziyaret eden MARSİAD başkan ve üyeleri, Duruer’in zamansız merkeze alınmasından rahatsızlılık duyduklarını söyledi. MARSİAD Başkanı Nasır Duyan, birçok Vali ile görev yaptıklarını, ancak Vali Duruer döneminin sanayici, yatırımcı-vali dayanışmasının farklı boyutlarda olduğunu söyledi.
Çalışmalarında her zaman Vali Duruer’in desteğini gördüklerini ifade eden Duyan “Sayın Duruer döneminde geçmiş dönemlere göre resmi kurumlarda işadamları ve sanayicilerin değerleri katlandı. İşlerimizi yürütürken takıldığımız engellerde sayın vali yanımızda oldu ve sorunlarımızı çözmede destek verdi. MARSİAD Yönetimi olarak biz her zaman Sayın Vali ile hizmet noktasında buluştuk. Vali çalışanları seviyor ve destek veriyor bizlerde çalışmayı seviyoruz” dedi.

Mardin Valisi Hasan Duruer, makamında kabul ettiği MARSİAD başkan ve üyelerine 2.OSB için yapılan yazışma hakkında bilgi verdi ve Mardin’in turizm değerlerinin sanayi ile desteklenmesi durumunda kentin istenilen kalkınma hedefini yakalayacağını söyledi. Duruer, “Mardin’de Kurulu mevcut Organize Sanayi bölgesinin ihtiyaca cevap vermemesi ve ilimize çok sayıda yatırımcının yatırım amacıyla tesis kurmak istemesi ve yer bulmamaları nedeniyle ilimize kurulması planlanan 2. Organize sanayi bölgesi ile ilgili talep yazıları imzalanarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığına gönderildi. İlimiz Yeşilli İlçesi Zeytinli Köyü sınırlarında kurulması planlanan 2. Organize sanayi Bölgesinin, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dâhilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesi ile yatırımcıların ihtiyaç taleplerinin karşılanması ve bu anlamda Mardinli vatandaşların istihdamına yönelik katkılarının küçümsenmeyecek oranda olduğunu düşünüyorum. Kişiler gidici makamlar kalıcıdır. Önemli olan hizmetlerin yürütülmesidir. Mardinli sanayici ve işadamlarındaki potansiyel beni umutlandırıyor. İlginize teşekkür ederim” dedi.
Konuşmaların ardından MARSİAD Yönetimi Mardin’e hizmetlerinden dolayı Vali Duruer’e gümüş bir plaket verdi.

(e-ha) Abdullah ORTAÇ

e-haberajansi
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen KERVAN » 27-03-2011 12:10:06

YEŞİLLİ'DE İLK ÜNÜVERSİTE SINAVI
İlçemizde ilk defa bir ünüversite sınavı düzenlenmiş oldu merkez tepe ve bahçebaşı mahalle okularında tertiplen sınav için sabahın ilk ışıklarında yeşillide adeta bir trafik akışı vardı yoğun bir katılımın olduğu sınava özellikle ailelerin öğrencilere büyük desteği vardı herkes imkanlar çerçevesinde arabasıyla gelmişti sakarya m.emin demir lisesi ve yibo okuların önünde acayip kalabalıklar oluştu araç yoğunluğun en çok görüldüğü yer ise gül mahallesinden bahçebaşına giden tepebaşı istikametiydi merkeze gelenler sınavı bahçebaşında olduğunu öğrendiği için tekrar yukarı çıkıyordu
ilçemizde ilk defa böyle bir sınavın tertiplenmiş olması ilçemiz adına sevindirici bir durum umarız her yıl devamı gelir
bizlerde başta ilçemizdeki öğrencilerimiz ve yurt genelinde sınava giren tüm öğrenci arkadaşlarımıza başarılar dileriz

ÖSYM İl Sınav yönetici Eriker: YGS çok iyi geçti
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Mardin Sınav Yöneticisi Mesut Eriker, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile ilgili, "Çok iyi geçti. Şükürler olsun hiçbir yerde problem olmadı." dedi.

Türkiye geneli YGS'ye giren öğrenciler, Mardin genelinde sorunsuz sınav heyecanı yaşadı. ÖSYM İl Sınav Yöneticisi Mesut Eriker; Mardin merkez başta olmak üzere, Ömerli, Savur, Kabala, Yeşilli ve Midyat'ta yapılan sınavlarda belediyeler, öğretmenler ve emniyet tedbirleri açısından sorunsuz geçtiğini belirtti. Eriker, "Şükürler olsun ki hiç bir yerde hiçbir problem yaşanmadı." diye konuştu.

YGS'nin ilk yapıldığı ilçeler arasında Midyat da yer aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, öğrenciler için oluşturulan zabıta ekiplerinin başında bizzat durdu. 4 bin 500 öğrencinin ter döktüğü sınavda, birçok tedbir alındı. Öğrencilerin ses kirliğinden etkilenmemeleri için inşaat alanlarında çalışmalar durdurulurken, sınavların yapıldığı 11 okulda devriyeler atıldı. Emniyet mensupları, oluşabilecek her türlü olumsuzluk için hazır beklerken, Emniyet Müdürü Serdar Yurdagül, okullardaki huzur ve güveni bizzat takip etti.

Öte yandan, ÖSYM İl Sınav Yöneticisi Mesut Eriker, bu konuda duyarlılık gösteren herkese teşekkür etti.
Kaynak: timeturk
Kullanıcı avatarı
KERVAN

Mesajgönderen yesillili » 23-04-2011 20:42:11

17 okul Bilişim Malzemesi ile donatıldı
"Okulum Destekleniyor Hayalim Gerçekleşiyor" sloganıyla farklı illere bağlı 46 ilçede hayata geçirilen Okul Gelişim Programı kapsamında Mardin'in Yeşilli ilçesinde bulunan ilköğretim okullarına ihtiyaç duydukları bilişim malzemeleri alındı.

Satın alınan 15 masaüstü bilgisayar, 10 dizüstü bilgisayar, 37 adet projeksiyon cihazı, 7 adet fotokopi makinesi, 6 adet ses sistemi, 3 adet fotoğraf makinesi, 2 adet akıllı tahta, 6 adet yazıcı ve ve mobil internet sistemleri Milli Eğitim Müdürü Erol Yaşar, OGP Koordinatörü Murat Bağış ve teslim alma komisyonu üyeleri tarafından okul müdürlerine teslim edildi.

Okul Gelişim Programına Yeşilli ilçelerinin dahil edilmiş olmasının kendileri açısından önemli bir fırsat olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Erol Yaşar, program kapsamında yapmış oldukları etkinlik ve alımlarla öğrencilere okulu sevdirmeyi amaçladıklarını belirterek, kızlar başta olmak üzere okula devamlılığı sağlamayı, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımı arttırmayı hedefliyoruz. Öğrencileri toplumda aktif ve üretken bireyler haline getirmeyi ve okul başarısını kurum ve öğrenci bazında yükseltmeyi planlıyoruz. Okulların hayali ve ihtiyacı olan bilişim malzemelerinin alınması ise hedeflerine ulaşmak için gerekli olan modern ve teknolojik eğitim ortamlarının oluşturulması yolunda çok önemli bir adımdır. Okul Gelişim Programı sadece Yeşilli ilçesinin değil ülkemizin farklı yerlerinde bulunan ve bu programdan yararlanan 46 ilçenin eğitimde kalkınmasını ve dönüşmesini sağlayacaktır." dedi

Eğitim öğretimde verimliliği artıracak olan teknolojik ekipmanların Yeşilli ilçesinde bulunan bütün okullara dağıtıldığını belirten OGP Yeşilli İlçe Koordinatörü Murat Bağış, şöyle konuştu: "Bu bilişim malzemelerinin okullarımızda ve dersliklerde kullanılacak olmasının eğitimde kaliteyi arttıracaktır. Okul Gelişim Programı kapsamında okullara aktarılan kaynakların yerinde kullanılmasıyla bütün okullar hem öğrenciler hem de veliler için bir cazibe ve ilgi merkezi haline gelecektir."

Kaynak: cihan haber ajansı - mardin
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 28-04-2011 16:35:42

YEŞİLLİ'DE "EL SANATLARI" SERGİSİ

Mardin'in Yeşilli ilçesine bağlı Dereyanı köyünde ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce açılan kursta hazırlanan ürünler sergilendi.

Yeşilli Kaymakamı Ediz Sürücü, serginin açılışında yaptığı konuşmada, ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce Dereyanı köyünde düzenlenen kurslarda kadınların hazırladığı el emeği göz nuru ürünlerin sergilenmesini istediklerini söyledi.

Sürücü, Halk Eğitim Merkezlerinin bu tür farklı etkinliklerle kadınlara ulaşmasını takdirle karşıladığını ifade ederek, ilkkez Dereyanı köyünde açılan kursu yaşlısından gencine, erkeğinden kadınına bütün köylülerin sahiplendiğini belirtti.

Kurslarda, kilim dokuma, gümüş işleme, tiyatro, bayan halk oyunları, mesleki ve kültürel, hazırlık ve okuma yazma eğitimleri verildiğini vurgulayan Sürücü, "Halk Eğitim Merkezi halkın istek ve beklentilerine cevap veriyor. Doğru yerde doğru çalışmalar yapıyor. Bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Murat Bağış, bugüne kadar birçok sergi açtıklarını ancak en büyük coşkuyu Derayanı köyünde gördüklerini söyledi.

Bu ilginin halk eğitim çalışmalarını bazı kurslarla ve ve bazı yerlerle sınırlandırılmaması gerektiğini gösterdiğini ifade Bağış, gerçekleştirdikleri kurslar, sergiler ve kültürel etkinlerle her mahalleye, her köye, her eve ve her bireye ulaşmak istediklerini belirtti.

Köy Muhtarı Ahmet Doğan da, köylerinde ilk kez Halk Eğitim Merkezi'nce kurs düzenlendiğini, açılan kursa köydeki vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Sürücü serginin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa, Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Özer Şenol, ilçe Milli Eğitim Müdürü Erol Yaşar, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Haber3.com
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 11-05-2011 21:27:03

İlköğretim Öğrencisinden Damdan düşme ölümlerine farklı bir çözüm
'Şimdi Düşünme Zamanı‘ İlköğretim Okulları Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Çalışmaları Sergisi, Ankara'da gerçekleştirildi.

'Şimdi Düşünme Zamanı‘ İlköğretim Okulları Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Çalışmaları Sergisi, Ankara'da gerçekleştirildi.

Türk Patent Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı işbirliği ile 2008 yılından bu yana düzenleniyor. Bu yıl ilk defa Türkiye çapında organize edilen, 6 - 7 Mayıs tarihlerinde Ankara ANKAmall Alışveriş Merkezi Fuaye Alanı’nda düzenlenen sergi yaklaşık 200 öğrenci çalışmasından oluştu.

Sergiye Mardin den ilk ikiye kalan eserler, Yeşilli YİBO’dan Alaattin Atan ve Abdulkadir Tutaşı İlköğretim Okulundan İbrahim Akpınar projeleriyle katıldı.

Mardin yeşilli ilçesi Yeşilli YİBO da görev yapan Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Bahri Yusufoğlu rehberliğinde Alaattin Atay’ın yaptığı "Çatısı Kayan Ev Projesi"Trafik kazalarından sonra ölümlerin en çok damdan düşme olarak belirlendiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Mayıs ayından sonra insanların damda yatmaya başlaması ile artan damdan düşme olaylarını azaltmaya yönelik bir çalışma.

Damdan düşmeler sakatlıklara hatta ölümlere sebep vermektedir bu proje ile bu sakatlıkların ve hatta ölümlerin önüne geçilmesi düşünülmektedir.

Kaynak: Mardin iletişim
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 11-05-2011 21:28:42

Yeşilli'de Her Çocuk Başarır
Eğitimse fırsat eğitliğini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Her Çocuk Başarır projesi Yeşilli ilçesinde uygulanmaya başlandı.

Akranlarından geride kalmış, yaftalanmış, eğitim sürecinde sorun yaşayan veya yeterli derecede başarılı olamayan çocukların özgüvenlerini arttırmak ve başaracaklarına olan inançlarını yeniden yeşertmek için Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığımız tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımıyla başlatılan Her Çocuk Başarır Projesi Yeşilli ilçesinde uygulamaya konuldu.

İlk aşamada pilot yerler olarak seçilen 27 ile bağlı 46 ilçede toplam 146 okulda hayata geçirilen proje başarılı olması durumunda önümüzdeki dönemde ülke genelinde uygulanacak.

Projeyle öğrenciler birebir öğreniyor
Proje kapsamında, İlköğretim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerin yeterliliklerinin belirlenmesi, belirlenen yeterliliklere ulaşamayan çocuklara yönelik bireysel önlemlerin alınması ve birebir destekleme programlarıyla her çocuğun belirlenen yeterlilikler düzeyinde eğitim hakkından eşit bir şekilde yararlanmasının sağlanması hedefleniyor.

Projenin uygulanması sırasında öğrencilerin başarısızlığına etki eden faktörler çok yönlü çalışmalarla tespit edilecek ve başarının artırılmasına yönelik birebir destekleme programları uygulanacak.

Yaşar: Proje yetersiz öğrenciler için ikinci bir şans oldu
Her Çocuk Başarır Projesinin Milli Eğitim Bakanlığımızın önemli projelerinden biri olduğunu belirten Yeşilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Yaşar, öğrencilerin eksik öğrenmelerini tamamlayarak başarılı olacaklarına dair inancı yeniden kazanacaklarını ve akranlarıyla eşit koşullarda eğitimlerini sürdüreceklerini söyleyerek her çocuğun öğretim hayatından kopmaması ve başarması için ikinci bir şans bulacağını sözlerine ekledi.

Bir lise ve bir ilköğretim okulunda olmak üzere iki okulda beş ayrı branşta projenin yürütüldüğünü anlatan Yaşar, projenin öğrencilere önemli katkılar sağlayacağını ve eğitim kalitesini yükselteceğini ifade etti.

Kaynak Mardin iletişim
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 13-05-2011 23:58:26

Kabala Kavşağındaki Yol Çöküntüsü Günlerdir Tamir Edilemedi

Yaklaşık 20 gün önce aşırı yağışların etkisiyle; Yeşilli-Kabala kavşağında bir çöküntü meydana geldi. Yağışın yoğun olduğu bir anda yoldan geçmekte olan bir TIR'ın ağırlığının da etkisiyle meydana gelen çökmede can ve mal kaybının yaşanmamış olması teselli kaynağı oldu.

Çöküntüden sonra olay yerine gelen ekiplerce araç çöküntüden kurtarılmış ve çöküntünün etrafı çevrilerek istenmeyen bir kazanın oluşmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Resim

Çöküntünün kavşağın hemen önünde olması nedeniyle çöküntüden bu yana yol tek şeritten kontrollü olarak çift yöne hizmet vermektedir.

Aradana geçen bu zaman dilimi içerisinde çöküntünün dolgusunun yapılmaması ve yolun düzeltilmesi için çalışma başlatılmamış olması nedeniyle halen tek şeritten kullanılan yol; zaman zaman trafik sıkışıklığına ve tehlikelere sebep olmaktadır.

Yetkillilerin olaya duyarsız kalmayıp bir an önce müdahele etmesinin olası bir trafik tehlikesinin önlenmesi açısından aciliyet arzetmektedir. Nitekim ilgili kavşakta trafik problemlerinin daha önceleri sık sık yaşanıyor olması nedeniyle kavşağa ışıklı trafik işaretleri çok kısa bir süre önce yerleştirilmişti.
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 20-05-2011 16:59:19

MARDİN'DE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU

Mardin'in Yeşilli ilçesinde İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Ova köy ve Zeytinli köyünde Hindi Yetiştiriciliği konulu eğitim kursu düzenlendi.

Köylerde verilen eğitimlere Yeşilli İlçe Tarım Müdürü Ahmet Ayus, teknik personel ve 50 kursiyer katıldı. Kütüklü Köyü çalışma bölgesinde görevli Ziraat Mühendisi Nevzat Alas tarafından sunumlar eşliğinde ve yoğun katılımın olduğu eğitim kursuna, hindi palazı temini, hindi ırkları, beslenme sistemleri ve hastalıkları hakkında hindi yetiştiricileri detaylı bir şekilde bilgilendirildi.

Kaynak: Haber3.com
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen yesillili » 10-09-2011 00:30:15

Okuma salonlarının başarı grafiği artıyor

Mardin'in Yeşilli ilçesinde MOSDER tarafından kurulan ve SODES projesi kapsamında açılan okuma salonundaki 60 öğrenciden 33'ü Fen Lisesi , Anadolu İmam Hatip ve meslek liselerine yerleştirildi.
Okuma salonu Müdürü Mustafa Aksoy, SBS'ye katılan 60 öğrencinin 33'ünün Fen Liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip ile meslek liselerine yerleştirildiğini söyledi. Aksoy, "Eğitim öğretime geç başlamamıza rağmen sağlanan bu başarı bizi gelecek seneler için oldukça umutlandırdı. Emeği geçen Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatına, Mardin Valiliğine ve tüm öğretme arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum' dedi.

kaynak: timeturk
Kullanıcı avatarı
yesillili
Admin
Admin

Mesajgönderen KERVAN » 17-09-2011 12:18:54

NİŞAN YOLUNDA SEVİNÇ ACIYA DÖNÜŞTÜ
İlçemiz gül mahallesi sakinlerinden araz ailesinin mensuplarının bir arada nişan için sevinç içinde gittikleri tören maalesef acıyla sonuçlandı
yakın akrabalarının davetine icabet eden araz ailesi fertlerinden olan acılı aile gittikleri nişan töreninde kızlarının acılı haberini alınca yıkıldılar
yeşilli istikametinden uzun köy istikametine ( tuhup kranderen)tekinler semtinden üst tarafa doğru rabye yamaçına doğru seyir halide yol alan araç jozeli yolda yol alırken hızını alamayarak jozeninde etksiyle takla attığı ve kaza sonucu içlerinde hakim arazında 15 yaşlarında olduğu tahmin edilen kızınında aralarında bulunduğu araçta kaza yaşandı
kaza sonucu arabada bulunan genç kızın hayatını maalesef yitirdiği olay sonrası olay yerine ambulansında sevk edildiği ve nişan töreninde bulunan akrabalarında töreni yarıda keserek alel acele olay yerine gittiği bilgileri alındı .
acı haber başta yakın aile ve dostlarının yanı sıra tüm yeşillide acı ve kederle karşılandı
kaza sonucu vefat eden merhumeye ALLAH' tan rahmet kederli ailesine sabır ve baş sağlığı dilerken bu ve buna benzer olayların yaşanmaması dileğimizle yüce ALLAH'tan niyaz ediyoruz
Kullanıcı avatarı
KERVAN

Önceki

Dön Yeşilli'den Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir